تاریخچه روز مادر در ایران

روز مادر در سراسر جهان، آیینی است که درآن از زحمات و فداکاری های بزرگی که مادران انجام می دهند، قدردانی می شود. امروزه در ایران، بیستمین روز جمادی الثانی در تقویم قمری به عنوان روز مادر نامیده می شود.

تاریخچه روز مادر در ایران

این تاریخ، بر اساس سالگرد میلاد فاطمه زهرا (س)  مادرعظیم الشأن  اسلام، انتخاب شده است. از آنجا که این  تاریخ متعلق به تقویم قمری است، این روز طبق تقویم شمسی هر سال در تاریخ دیگری قرار می گیرد.

علت نامگذاری روز مادر به مناسبت سالگرد میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)

روز مادر در ایران معاصر به مناسبت سالگرد میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار می شود. حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان یکی از بزرگترین زنان تاریخ اسلام، سمبل پاکی، ایمان و تقوا و مادر امام حسن و حسین بودند. بانو فاطمه زهرا(س) دختر پیامبر اکرم(ص) است که در بین مسلمانان شیعه و سنی از احترام بالایی برخوردار است.  پیامبر بارها فرمود، فاطمه بالاتر از همه زنان جهان از اول تا آخرالزمان است.

روز مادر در ایران باستان

در دوره زرتشتیان، این روز در تاریخ 5 اسفند در تقویم خورشیدی که اسفندگان نامیده می شد، قرار داشت. گفته می شود این روز به عنوان سمبل زمین و بهره وری آن شناخته می شده و به همین علت، به عنوان روز مادر یا روز زن انتخاب شده بود. در این روز، مردان به همسرشان هدایای خود را تقدیم می کردند، تا قدردانی خود را نشان دهند.

روز مادر در تاریخ معاصر ایران

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، در دوران رژیم پهلوی، سالروز تولد فریده دیبا، مادر همسر شاه در 25 آذر به عنوان روز مادر نامگذاری شده بود.

در روز مادر در ایران معاصر فعالیت های زیادی برای بزرگداشت مادران برگزار می شود. بیشتر کودکان به مادرشان گل یا چیزی به عنوان هدیه می دهند. مردان همچنین به زنان و مادران خود جواهراتی مانند گوشواره یا گردنبند هدیه می دهند.  به هر حال هر خانواده به شیوه خود در این روز از مادران قدردانی می کند. دعوت مادران به رستوران برای صرف شام، تماس تلفنی یا ارسال کارت پستال روش هایی است که افراد برای ابراز محبت  وقدردانی از زحمات مادران انجام می دهند.

هدایای روز مادر

شما می توانید هدیه تان را بر اساس علاقمندی های مادرتان انتخاب کنید و با محبت و عشق آن را به  مادرتان تقدیم کنید، برای مادر ایرانی یا تقریباً هر ایرانی، جواهرات و گل های رز گزینه های خوبی هستند. مادران معمولاً فرهنگ، ادبیات و شعر را نیز دوست دارند، بنابراین اگر می توانید با افزودن نمادهای فرهنگی و شعر هدایای خود را ویژه جلوه دهید. این کار هدیه شما را خاص تر می کند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها