این مرد برای نشنیدن صدای جویدن غذا مهاجرت کرد +عکس

مرفی می‌گوید در ابتدای ابتلا به اختلال "میسوفونیا" تصور می‌کردم که دیوانه شده ام، و هر صدای کوچکی را سر و صدای شدیدی می‌پنداشتم.

این مرد برای نشنیدن صدای جویدن غذا مهاجرت کرد +عکس

آیا تا به حال واژه «میسوفونیا» یا «صدا گریزی گزینشی» را شنیده اید؟ حتی اگر این‌ها را تا به حال هم نشنیده باشید، لا اقل با یکی از مبتلایان به آن برخورد داشته اید.

صدا گریزی یک اختلال عصبی است که منجر به واکنش‌های شدید و عجیب در مواجهه با ساده‌ترین اصواتی می‌شود که مبتلایان می‌شنوند. صدای جویدن غذا یا همان «ملچ ملوچ» یکی از معروف‌ترین این صداهاست. یک مرد آمریکایی به نام «درول مرفی» به خاطر صدای ملچ ملوچ خانواده اش در هنگام خوردن غذا آن‌ها را ترک کرده و به مکانی دور مهاجرت نموده است.

مرفی ۴۱ ساله از اختلال میسوفونیا رنج می‌برد تا جایی که اختلال او باعث شده تا ساده‌ترین صدا‌های داخل خانه باعث عصبانیّت شدید و انزجار او شود. یکی از آزار دهنده‌ترین صدا‌ها برای او، صدای جویدن غذاست و، چون اعضای خانواده در هنگام جویدن غذا رعایت حال او را نمی‌کردند، مرفی فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد و خانواده اش را ترک می‌کند.

مرد آمریکایی در سال‌های طولانی زندگی با خانواده اش تلاش می‌کرد که این صدا‌های ساده و عادی را تحمل کند، اما در این اواخر اختلال او به مرحله بحرانی و اوج خود رسید و رابطه او با خانواده، دوستان و همکارانش رو به وخامت رفت. هیچ یک از اطرافیانش جز فردی به نام «کرت فن» نمی‌توانستند رابطه دوستانه خود را با او حفظ کنند. «کرت فن» که همسن و سال مرفی است او را می‌فهمد و می‌داند او چه حال و روزی دارد و می‌تواند با او همزیستی مسالمت آمیز داشته باشد.

مرفی می‌گوید در ابتدای ابتلا به این اختلال تصور می‌کردم که دیوانه شده ام، و هر صدای کوچکی را سر و صدای شدیدی می‌پنداشتم و به شدت عصبانی می‌شدم. او می‌افزاید: هیچ کدام از اطرافیانم نمی‌توانستند بفهمند چه بر من می‌گذرد، این موضوع به طرز بدی روی تمام روابط خانوادگی و دوستانه ام اثر گذاشت.

او می‌گوید وقتی حالم رو به وخامت نهاد، تصمیم به مهاجرت گرفتم، و از سر و صدایی که هر لحظه با آن زندگی می‌کردم دور بشوم، به ویژه صدای جویدن غذا که هر روز چند بار سر میز مجبور به شنیدن آن بودم.

وقتی صدای جا به جا کردن وسایل پلاستیکی، باز کردن بسته‌های چیپس را می‌شنیدم به شدت عصبانی می‌شدم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که همه چیز را رها نموده و مهاجرت کنم. او می‌گوید بسیار تلاش کردم تا این صدا‌های تحریک کننده و خشم برانگیز را با گوش دادن به موسیقی یا تماشای برنامه‌های تلویزیونی نادیده بگیرم، اما هیچ کدام روی من اثربخش نبوده اند با این حال سعی می‌کنم با موسیقی این مشکل را حل کنم.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها