دولت آمریکا هر روز بدهکارتر می‌شود

برآورد‌های منفی از بدهی‌های دولتی آمریکا هیچگاه مثل امروز نبوده است. طبق پیش‌بینی دفتر مستقل بودجه کنگره ایالات متحده، بدهی دولتی آمریکا در دهه کنونی میلادی به بالاترین سطح خود از پایان جنگ جهانی دوم بدین‌سو خواهد رسید.

دولت آمریکا هر روز بدهکارتر می‌شود

طبق پیش‌بینی دفتر بودجه کنگره آمریکا، بدهی دولتی این کشور در دهه کنونی به بالاترین سطح خود از ۱۹۴۶ بدین‌سو خواهد رسید

برآورد منتشرشده از سوی اداره بودجه کنگره ایالات متحده نشان می‌دهد که به‌رغم اقتصاد پر هیاهوی آمریکا، مخارج دولت در سال جاری مالی دست‌کم یک تریلیون دلار بیش از درآمد‌های آن خواهد بود.

بر اساس پیش‌بینی دفتر بودجه کنگره آمریکا، چشم‌اندازی هم برای اینکه تغییری در چنین کسری بودجه چشمگیری در آینده نزدیک به‌وجود آید دیده نمی‌شود.

از نظر کارشناسان، دولت آمریکا میان سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ میلادی به‌طور میانگین با کسری بودجه‌ای یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلاری مواجه خواهد بود.

بر اساس برآوردها، مجموع بدهی دولتی نیز تا آن زمان از ۸۱ درصد کنونی به ۹۸ درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا صعود خواهد کرد و بدین‌ترتیب به بالاترین حد خود از سال ۱۹۴۶ بدین‌سو خواهد رسید.

هدایای مالیاتی برای شرکت‌ها

کسری بودجه آمریکا در چهار سال منتهی به ۲۰۱۲ مرز یک تریلیون دلار را رد کرد. دلیل، اما در درجه اول این بود که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، هزینه زیادی را صرف مقابله با رکود اقتصادی ناشی از بحران مالی سال ۲۰۰۷ کرد.

این بحران، اما مدت‌هاست که سپری شده و اقتصاد آمریکا به حالت عادی خود بازگشته است. اما هزینه‌های دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز کماکان بسیار بالا هستند. در این میان از جمله مالیات بر درآمد شرکت‌ها به‌شدت کاهش داده شده است.

اما استیون منوچین، وزیر دارایی ترامپ، این ادعا که کاهش مالیاتی اعلام‌شده در سال ۲۰۱۷ باعث کسری بودجه سنگین کنونی شده‌اند را رد می‌کند.

با وجود این، وزیر دارایی آمریکا خود بر لزوم محدود کردن هزینه‌های دولتی برای رسیدن به تعادل بودجه اذعان دارد. منوچین گفت، تردیدی نیست که بایستی جلوی روند رو به رشد هزینه‌های دولتی را گرفت. او هم‌زمان در جریان یک مراسم انتخاباتی، وعده کاهش مالیاتی برای طبقه متوسط در آمریکا را داد.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها