راهکاری برای شفافیت و عدالت مالیاتی

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: مدرن‌سازی و هوشمند‌سازی نظام مالیاتی هم درآمدهای مالیاتی کشور را افزایش می‌دهد و هم اقتصاد کشور را به سمت شفافیت و عدالت مالیاتی سوق می‌دهد.

راهکاری برای شفافیت و عدالت مالیاتی

هادی خانی، در دیدار با مدیران مالیاتی استان کرمان بر ضرورت کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تأکید کرد و اظهارکرد: مالیات، نقش مهمی در پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای و تأمین مالی دولت دارد و باید جایگزین نفت شود.

وی، رشد و توسعه نظام مالیاتی را مهم ارزیابی کرد و افزود: مدرن‌سازی و هوشمند‌سازی نظام مالیاتی هم درآمدهای مالیاتی کشور را افزایش می‌دهد و هم اقتصاد کشور را به سمت شفافیت و عدالت مالیاتی سوق می‌دهد.

معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: مدرن‌سازی و هوشمند‌سازی نظام مالیاتی به این معنا است که با تقویت پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، تمامی ریز داده‌های مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان طبق ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، از دستگاه‌های ذی‌ربط اخذ و در بانک اطلاعاتی سازمان ذخیره شود.

خانی یکی از اولویت‌های نظام مالیاتی کشور را مبارزه با فرار مالیاتی دانست و افزود: مسئله مهم، کاهش زمینه‌ها و عوامل آن و مسدود کردن روش‌های انجام آن است که مجموعه وسیعی از فعالیت‌ها و همکاری‌های بخش‌های گوناگون جامعه را می‌طلبد.

وی همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرآیندهای الکترونیکی مدرن در حذف زمینه‌های فساد اداری اظهارکرد: بسیاری از تخلفات، ناشی از شیوه‌ها و فرآیندهای سنتی است و با تغییر فرآیندهای سنتی در حوزه مالیات به فرآیندهای مدرن، زمینه و بستر بروز فساد از بین می‌رود.

خانی، سلامت نظام مالیاتی را منوط به تعامل با مراجع نظارتی دانست و خاطرنشان کرد: نخستین مرحله نظارت در سازمان امور مالیاتی، مدیران، معاونان و ممیزان کل هستند لذا باید با دقت و نظارت هر چه بیشتر و با رسیدگی‌های دقیق خود، محیطی امن و ایمن با اتکا بر اعتماد متقابل را ایجاد کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها