هشدار هواشناسی؛ بارندگی شدید در ۲۳ استان

سازمان هواشناسی نسبت به بارندگی شدید و وقوع رعد و برق در ۲۳ استان هشدار داد.

هشدار هواشناسی؛ بارندگی شدید در ۲۳ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در ارتفاعات بارش برف و احتمال ریزش سنگ از کوهستان، کاهش محسوس دما به‌ویژه چهارشنبه تا صبح شنبه پیش‌بینی می‌شود.

وقوع این شرایط جوی چهارشنبه (۲۲ فروردین‌ماه) در لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، البرز، کرمانشاه، ایلام، کردستان، قزوین، مرکزی، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، چهارمحال و بختیاری، غرب و ارتفاعات مازندران، نیمه شمالی تهران و شمال و شرق خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

این وضعیت آب و هوایی پنج‌شنبه (۲۳ فروردین‌ماه) در اردبیل، گیلان، گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز و شمال سمنان و جمعه (۲۴ فروردین‌ماه) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی رخ خواهد داد.

از اثرات این مخاطرات جوی می‌توان به لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی اشاره کرد.

به توصیه سازمان هواشناسی فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عدم استقرار در مناطق مرتفع، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، بازگشایی دهانه پل‌ها انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری آورده است: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، برخی نقاط گردوخاک، در مناطق مستعد تگرگ، بارش برف در ارتفاعات شمال‌ غرب و ارتفاعات رشته کوه البرز وکاهش نسبی دما سه‌شنبه در آذربایجان غربی، ایلام، آذربایجان شرقی، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان، چهارشنبه در لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، البرز، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، قزوین، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، چهارمحال و بختیاری، مازندران، تهران، خوزستان، بوشهر، قم، فارس و اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی پنج‌شنبه در اردبیل، گلستان، گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، تهران، البرز، سمنان، لرستان، همدان، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، زنجان، سمنان، اصفهان، یزد، قم، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و خوزستان و جمعه در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، اصفهان و یزد رخ می‌دهد بنابراین آسیب به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی خودداری از انجام آبیاری مزارع به دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع آماده برداشت، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، خودداری از انجام محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، حفاظت از مزارع صیفی جات و کشت های زیر پلاستیک، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش مد نظر قرار گیرد.

از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی می‌توان به خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، توقف در حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‌، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع، احتیاط کلیه کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیش رو اشاره کرد.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها