عده‌ای در کشور ملاحظه طالبان را می کنند/ مماشات با طالبان به ضرر مردم سیستان و بلوچستان است

نماینده زاهدان در مجلس: مماشات با طالبان بر سر حقابه هیرمند به ضرر مردم سیستان و بلوچستان است/ انتقال آب از عمان جایگزین هیرمند نمی شود.

عده‌ای در کشور ملاحظه طالبان را می کنند/ مماشات با طالبان به ضرر مردم سیستان و بلوچستان است

 

عده ای در کشور ملاحظه طالبان را می کنند ‌ولی واقعیت این است که مردم مشکلات جدی دارند و این ملاحظه به ضرر مردم است.

 نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در مورد حقابه هیرمند گفت: موضوع حقابه کماکان در دستور کار است و حتی در شورای عالی امنیت ملی کمیته ای تشکیل شده است که بروی این مسئله کار می کند.  از آن طرف هم لج و لجبازی های طالبان کماکان ادامه دارد.  آخرین بررسی ها از رایزنی ها بین دستگاه دیپلماسی با طالبان است.

فداحسین مالکی در گفت وگو با عصر ایران با بیان این مطلب گفت: طالبان اعتقاد دارند که سد کجکی آب ندارد ولی ما این حرف را تا زمانی که نیروهای متخصص مان از این سد بازدیدی داشته باشند قبول نمی کنیم.  البته خبرهای داریم که اینها سعی می کنند با استفاده از نهرهای که اطراف سد است آب جاری شود که احساس شود آب این سد کم است که باید صحت و سقم این خبر تایید شود.

وی افزود: فشارها از طرف ایران بروی طالبان برای پرداخت حقابه هیرمند زیاد است حتی در سفری که به پاکستان داشتیم و جلسه ای که با مقامات این کشور داشتیم وزیر خارجه پاکستان تاکید کرد که قضیه حقابه ایران را رصد می کنم. تا این حد موضوع مهم است که آنها نیز نگران بودند و‌حتی گفتند که حاکمان فعلی افغانستان هم برای شما مشکلی ایجاد کرده اند و هم برای خود ما ممکن است مشکل ایجاد کنند و پیشنهاد دادند که با طالبان صحبت شود که به قواعد بین المللی تن بدهند تا مشکلی ایجاد نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طالبان اگر بخواهند  در حکومت داری موفق باشند باید به قانون احترام بگذارند و معیارهای بین المللی را  رعایت کنند که گویا این اراده در آنها وجود ندارد. معاهده حقابه  هیرمند موضوع انکارناپذیری است اینکه بگویند آب نیست برای ما قابل قبول نیست آنها باید طبق قانون مقدار آب مشخص شده در این معاهده را به ما بدهند.

وی افزود: در دولت آقای کرزی شخص رئیس جمهور در جمع فرماندهان آمریکایی اعلام می کرد که اگر ما یک قطره آب داشته باشیم نصف آن برای برادران ایرانی است الان چه اتفاقی افتاده است که اینها اینگونه رفتار می کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر کارهایی نظیر انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان انجام می شود ولی هیچ موقع جایگزین آب هیرمند نمی شود چون آب هیرمند به زندگی مردم گره خورده است و علاوه بر هیرمند ما تالاب هامون را نیز داریم تالاب هامون مشترک دو کشور است یعنی افغانستان باید از سهمیه آب خودش در تالاب ها جاری کند که بتوانند اشتغال زایی کند که پیش بینی اشتغال تا ۱۰۰هزار نفر است. 

نماینده مردم زاهدان در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی این مماشات با طالبان ادامه دارد گفت: عده ای در کشور ملاحظه می کنند ‌ولی واقعیت این است که مردم مشکلات جدی دارند و این ملاحظه به ضرر مردم است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها