سوژه‌ی اعدام در ۱۳ فیلم سینمایی ایرانی

مستقل آنلاین:درباره موضوع اعدام فیلم های بسیاری ساخته شده اند که در این بخش به مرور برخی از آنها می پردازیم.

به گزارش مستقل آنلاین به نقل ازحادثه24؛ اعدام، دیه و قصاص در همه جوامع دنیا بحث برانگیز بوده و فیلم های زیادی با این موضوع ساخته شده است.

در میان فیلم های تولید شده در تاریخ سینمای کشورمان، فیلم های متعددی به این موضوعات پرداخته و بسیاری از فیلم سازان در برهه های زمانی مختلف سعی داشتند تا با یادآوری موضوع بخشش و مهربانی گامی کوچک در بهبود شرایط افرادی بردارند که در واقعیت درگیر این موضوع هستند.

شنای پروانه

فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت در سال 1398 یکی از جدیدترین فیلم های سینمایی است که به موضوع اعدام پرداخته است. این فیلم درباره دختری به نام پروانه است که با پخش شدن فیلم خصوصی اش در استخر، توسط شوهر خود به نام حجت کشته می شود.
خانواده حجت برای گرفتن رضایت نزد پدر پروانه می روند اما با شرط پیدا شدن فیلمبردار آن فیلم مواجه می گردند.

امیر آقایی ، جواد عزتی ، طناز طباطبایی ، علی شادمان ، مه لقا باقری ، ناهید مسلمی ، ایمان صفا در افیلم شنای پروانه نقش آفرینی کرده اند.

خشم و هیاهو

فیلم خشم و هیاهو ساخته هومن سیدی در سال 1394 است که داستان جنایی و پیچیده ای از زندگی یک خواننده مشهور را روایت می کند.

در این فیلم همسر اول این خواننده به قتل می رسد و همسر صیغه ای او مظنون به قتل شده و راهی زندان می شود. طناز طباطبایی در نقش حنا همسر صیغه ای نوید محمدزاده در فیلم، با دفاعیاتش سعی در تبرئه کردن خود دارد اما تمام شواهد بر علیه او است.

رعنا آزادی ور، سعید چنگیزیان ، بهناز جعفری و رضا بهبودی بازیگران دیگر فیلم خشم وهیاهو هستند.

 

می خواهم زنده بمانم

 فیلم می خواهم زنده بمانم یکی از اولین فیلم هایی بود که با موضوع اعدام در سینمای ایران اکران شد.

این فیلم به کارگردانی ایرج قادری در سال 1373 با حضور بازیگرانی همچون فرامرز قریبیان ، فاطمه گودرزی و مهناز انصاریان لقب پرفروشترین فیلم سال را از آن خود کرد.

این فیلم درباره زوجی است که از یکدیگر جدا شده اند و تنها فرزند آنها به نام باربد تنهایی های خود را با نوشتن خاطراتش پر می کند. پدر او بعد از مدتی با فرنگیس  ازدواج کرده و باربد روابط دوستانه ای با نامادری خود دارد، اما بیماری سرطان دوستش و بی تفاوتی پدر و مادر او باعث می شود تا باربد به خودکشی فکر کند و در حین انجام این کار فرنگیس سر می رسد و باربد بلافاصله با چاقو به زندگی خود پایان می دهد.

در این میان فرنگیس متم شناخته شده و تا پای چوبه دار می رود.

فیلم جان دار

فیلم جان دار به کارگردانی حسین امیری دوماری در سال 1397 با موضوع اعدام ساخته شد.

 داستان فیلم درباره زندگی دختر جوانی به نام اسما است که در شب عروسی او، بردارش در یک درگیری مرتکب قتل برادر یاسر (خواستگار سابق اسما) می شود و یاسر شرط عجیبی را برای دادن رضایت پیش روی خانواده اسما قرار می دهد.

در این فیلم فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، باران کوثری، مسعود کرامتی، محمدعلی شادمان، گیتی قاسمی، محمدعلی محمدی، امیراحمد قزوینی، جواد عزتی به هنرمندی پرداخته اند.

 

 

هیس!دخترها فریاد نمی زنند

فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند ساخته پوران درخشنده در سال 1392 است که یکی از بحث برانگیزترین فیلم های ایرانی با موضوع اعدام محسوب می شود.

این فیلم درباره داستان زندگی دختر جوانی است که در روز ازدواج خود مرتکب قتل شده و راهی زندان می شود. او پس از مدتی با تلاش وکیل خود لب به سخن باز کرده و پرده از اسراری برمی دارد که پانزده سال قبل برای او رخ داده است.

دختر قصه در کودکی بارها توسط راننده اشان مورد تجاوز قرار گرفته و به ناچار سکوت کرده است اما در روز عروسی خود برای نجات یک کودک که ممکن بود به سرنوشت او دچار شود مرتکب قتل می شود.

طناز طباطبائی ، شهاب حسینی ، مریلا زارعی و بابک حمیدیان در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

 

سام و نرگس

سام و نرگس دومین ساخته ایرج قادری در سال 1379 با موضوع اعدام است.

این فیلم با معرفی محمدرضا گلزار به عرصه بازیگری و حضور بازیگرانی همچون اکرم محمدی ، پوراندخت مهیمن ، اسماعیل شنگله ، نوشین حسین خانی و محمود کاکاوند همراه بود.

سام و نرگس قصه عشق یک جوان به خواهر دوستش را نشان می داد که طی حادثه ای مرتکب قتل دوستش شده و راهی زندان می شود اما به دلیل شوک وارد شده نمی تواند بی گناهی خود را ثابت کند و تا پای چوبه دار می رود چرا که تمام شواهد بر علیه او است در حالیکه دوستش عبد خودش را کشته و سام بی گناه است.

شب اول هجده سالگی

شب اول هجده سالگی فیلمی به کارگردانی حامد تهرانی در سال 1397 است .

 این فیلم درباره دختر جوانی است که با مادر خود زندگی کرده و در اولین شب هجده سالگی خود با دوستانش به پارک می روند اما برادر یکی از دوستانش آنها را دیده و مشکل ایجاد می کند. دختر قصه به حمایت از دوست خود آمده و توسط برادر دوستش به زمین پرت شده و کشته می شود.

ژاله صامتی در نقش مادر دختر جوان، به دنبال قصاص است و برای تهیه پول دیه قاتل به هر دری می زند و خانواده قاتل نیز به دنبال کسب رضایت هستند.

بهنوش بختیاری ، علیرضا استادی ، مهدی حسینی نیا ، حسین تهرانی ، ایلیا کیوان ، معصومه رحمانی  و بابک نوری بازیگران دیگر فیلم هستند.

دهلیز

فیلم سینمایی دهلیز به کارگردانی بهروز شعیبی در سال 1392 است که داستان قتل غیر عمد یک معلم را روایت می کند.

در این فیلم رضا عطاران به جرم قتل غیرعمد در انتظار حکم اعدام است و خواهر دوقلوی مقتول رضایت نمی دهد. این معلم در فرصت کوتاهی که به مرخصی می آید لذت پدر بودن را برای پسر کوچکش کشف می کند و همین پسر بعد از وابستگی به پدرش، موجبات بخشش او را فراهم می کند.

رضا عطاران ، هانیه توسلی ، محمدرضا شیرخانلو ، سعید چنگیزیان ، شاهرخ فروتنیان ، نگار عابدی و افسانه چهره آزاد در فیلم دهلیز نقش آفرینی می کنند.

شهر زیبا

شهر زیبا به کارگردانی اصغر فرهادی در سال 1382 یکی از بهترین فیلم هایی است که ماجرای بخشش دیه را روایت می کند.

در این فیلم جوانی به نام اکبر به دلیل قتل یک دختر، در آستانه ورود به هجده سالگی منتظر حکم اعدام است و دوستش بعد از آزادی به قصد کسب رضایت از خانواده مقتول دست به هر کاری می زند و در این راه عاشق خواهر اکبر می شود.

فرامرز قریبیان ، ترانه علیدوستی ، بابک انصاری ، آهو خردمند ، فرهاد قائمیان ، هوشنگ هیهاوند ، نسرین نصرتی ، آیلار والاپور و ﻣﻬﺮﺍﻥ ﻣهام در فیلم شهر زیبا نقش آفرینی کرده اند.

دلخون

فیلم سینمایی دلخون به کارگردانی محمدرضا رحمانی در سال 1378 یکی دیگر از فیلم هایی است که داستان آن براساس موضوع اعدام می باشد.

این فیلم درباره مردی به نام عماد است که به دلیل قتل همسرش به اعدام محکوم شده است اما به دلیل وحشت خود از طناب دار، درخواست اهدای اعضای بدن خود را دارد و قلب خود را نیز به خواهر همسرش که بیماری قلبی دارد هدیه می دهد اما خانواده مقتول رضایت نمی دهند.

در فیلم دلخون الناز شاکردوست ، حامد بهداد ، پوریا پورسرخ ، حبیب دهقان نسب ، حشمت آرمیده ، افسانه ناصری و هنگامه حمیدزاده به هنرمندی پرداخته اند.

 

 

 

کیفر

فیلم کیفر ساخته حسن فتحی در سال 1388 است.

در این فیلم مردی به نام برزو در استانه اعدام قرار دارد و همسر ، پسر ، برادر و دوست برادرش به دنبال تهیه پول دیه تلاش می کنند اما در شب قبل از اعدم، فرد یا افرادی با دادن سه برابر پول دیه به خانواده مقتول از رضایت دادن آنها جلوگیری می کنند. برزو اعدام شده و برادر او برای یافتن اصل ماجرا با حقایق تلخی مواجه می شود.

مصطفی زمانی ، هومن برق نورد ، هانیه توسلی ، امیر جعفری ، جمشید هاشم پور ، امیرحسین فتحی و مریلا زارعی در فیلم کیفر نقش آفرینی کرده اند.

انتهای خیابان هشتم

فیلم انتهای خیابان هشتم به کارگردانی علیرضا امینی در سال 1390 اکران شد.

این فیلم درباره نیلوفر دختری است که به همراه نامزدش در سه روز برای نجات برادر خود از اعدام دست به هر اقدامی می زنند و تنها بخشی از پول دیه را فراهم می کنند. در این میان فردی به نام موسی برای کمک به دوست خود حاضر به پرداخت دیه می شود اما اتفاقات این داستان به انتهای خیابان هشتم منتهی می شود.

حامد بهداد ، ترانه علیدوستی ، صابر ابر ، محمدرضا غفاری ، خسرو شهراز و الهه حصاری بازیگران فیلم انتهای خیابان هشتم هستند.

 

 

 

من مادر هستم

 فیلم من مادر هستم به کارگردانی فریدون جیرانی در سال 1389 است.

این فیلم درباره زندگی یک خانواده مرفه و در حال فروپاشی است و زندگی دختری را روایت می کند که توسط یکی از دوستان خانوادگی شان مورد تجاوز قرار گرفته و در نهایت او را به قتل می رساند.

این اتفاق موجب برملا شدن رازهای بسیاری از افراد قصه شده و داستان غم انگیزی را رقم می زند.

در فیلم من مادر هستم باران کوثری ، حبیب رضایی ، هنگامه قاضیانی ، فرهاد اصلانی و پانته آ بهرام نقش آفرینی کرده اند.

 

 

 

 

 

 

منبع: حادثه24

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها