یادداشت‌های روزانه جشنواره فیلم فجر - روز هفتم: فیلم‌های خوب جشنواره در روزهای پایانی از راه می‌رسند؛ درخشش آتابای و روز صفر

جشنواره فیلم فجر امسال که تا اینجای کار ناامیدکننده بوده دیروز جمعه در پردیس چارسو در حالی با نمایش سه فیلم دیگر ادامه یافت که دو فیلم آتابای و روز صفر توانستند نظر مردم و منتقدین را به خود جلب کنند.

هادی حقانی - سرویس فرهنگی مستقل آنلاین :

آن شب جشنواره فیلم فجر

آن شب

  • نویسنده و کارگردان: کورش آهاری

مشکل فیلم آن شب که فیلمی در ژانر وحشت است این است که ریشه ندارد، معلق و بلاتکلیف است، زیرمتن فیلم نصایح اخلاقی است در باب الکل و موادمخدر و سقط جنین و دروغ و خیانت. استفاده فیلمساز از فضای هتلی در آمریکا بیش از آن‌که فیلم را جذاب کند آن را کلیشه‌ای و تکراری کرده است. فیلم چه زمینه فیلمنامه و چه ساخت چیز جدیدی ندارد، خصوصا اینکه فیلم در آمریکا ساخته شده و فضای فیلم جز شخصیت‌های اصلی آن غیرایرانی هستند و تماشاگر ایرانی آنقدر فیلم خوب خارجی در این ژانر و با قصه‌ای مشابه دیده که بعید است این فیلم بتواند او را جذب کند. تمهیدات دکوپاژی و افکت‌های صوتی فیلم  بیشتر اعصاب‌خردکن از کار درآمده  تا ترسناک. بازی بازیگران ولی بد از کار در نیامده و در مجموع اگر ساخت این فیلم باعث شروع تجربه‌های بیشتری در این ژانر از سوی فیلمسازان شود اتفاق خوبی است.

  • (امتیاز: 1.5 از 5)

 

 

 

آتابای جشنواره فیلم فجر

آتابای

  • کارگردان: نیکی کریمی

  • نویسنده: هادی حجازی‌فر

آتابای غافلگیرکننده و مسحورکننده است. فیلمی از نیکی کریمی که با توجه به فیلم‌های گذشته‌اش باورنکردنی است، عاشقانه‌ای آرام و دلنشین در باب خانواده، گذشته، وطن و رفاقت، فیلمی شخصی، حساب‌شده و پر از جزییات و ریزه‌کاری‌هایی که قصه را پروبال می‌دهند. فیلم پرحرف و روده‌دراز نیست اما به آرامی و حوصله آن‌قدر قصه می‌گوید و آن‌چنان قشنگ قصه‌اش را می‌گوید که آدم خیال می‌کند این آدم‌ها را خیلی وقت است می‌شناسد.

دیالوگ‌ها روان و صمیمی‌اند و درست سرجایشان نشسته‌اند، شخصیت‌ها اندازه‌اند، چیزی و حرفی از شخصیتی بیرون نمی‌زند. تقریبا بیشتر فیلم به زبان ترکی است و این زبان دلنشین آن‌قدر خوب در فیلم نشسته است که آن چنددقیقه‌ای که آتابای و سیما به فارسی با هم معاشقه می‌کنند دیگر به آن خوبی به نظر نمی‌آید. (چند سال است که عاشقانه‌ای ماندگار در سینمای ایران ساخته نشده است؟)

فیلم بسیار مدیون هادی حجازی‌فر است. او که اصالتا ترک است هم فیلمنامه‌نویس فیلم است و هم بازیگرش. بازی او درخشان است و احتمالا از امیدهای اصلی سیمرغ بهترین بازیگر مرد. موسیقی مسحورکننده حسین علیزاده آن‌چنان در تاروپود فیلم تنیده شده که اگر نبود فیلم بی‌شک چیزی کم می‌داشت. درباره فیلم و جهان‌بینی و جزییات دقیقش بسیار می‌توان نوشت. بیشترش بماند برای زمان اکران فیلم.

تا اینجا بهترین فیلم جشنواره امسال.

  • (امتیاز: 4 از 5)

 

 

 

روز صفر جشنواره فیلم فجر

روز صفر

  • کارگردان: سعیدملکان

  • نویسنده: بهرام توکلی، سعید ملکان

روز صفرچند ویژگی مهم دارد که تقریبا در سینمای ایران بی‌سابقه است.  فیلم اکشن و جاسوسی بسیار خوش‌ساختی است که تا به‌حال نظیرش را در سینمای ایران ندیده‌بودیم. صحنه‌های تعقیب و گریز، درگیری و انفجار بسیار خوب از کار درآمده و نفس‌گیر است. اما این همه ماجرا نیست. برای اولین بار است که قهرمان فیلم برای وطنش می‌جنگد اما از کسی طلب‌کار نیست،  ایدئولوژی حساسیت‌برانگیزی اور ا پیش نمی‌برد، انگیزه‌اش وطن‌پرستی است و اثری و ردپایی هم از او جایی در جامعه نیست و این در سینمای کشور تقریبا اتفاق تازه‌ای است. فیلم شخصیت‌پردازی دارد، آدم‌ها (قهرمان‌ها و ضدقهرمان‌ها) به خوبی معرفی می‌شوند و فیلمساز با هوشمندی دست روی موضوعی واقعی گذاشته که برای همه مردم فارغ از گرایش سیاسی و مذهبی اهمیتی یکسان دارد: امنیت ملی، ماجرای عبدالمالک ریگی و دستگیری‌اش. به همین خاطر است که تماشاگر با فیلم به خوبی جلو می‌رود و با قهرمان فیلم احساس نزدیکی می‌کند.

فیلم یک امیرجدیدی درخشان دارد که نمونه‌اش را در سینمای ایران ندیده‌بودیم. شمایل قهرمانی باهوش، جذاب و تنها که جدیدی به خوبی از عهده پرداختش برآمده و احتمالا رقابت سختی با هادی حجازی‌فر برای دریافت سیمرغ نقش اصلی مرد خواهد داشت، بازی ساعد سهیلی نیز در نقش عبدالمالک ریگی بسیار خوب از کار درآمده است.

پیش‌بینی می‌شود با  موفقیت این فیلم، سینمای ایران ظرفیت‌های تازه‌ای را پیش روی خود خواهد دید. به عنوان یک طرفدارپروپاقرص ژانر اکشن، جاسوسی و پلیسی امیدوارم این فیلم باعث و بانی ساخت فیلم‌های خوب دیگری در این ژانر شود.

  • (امتیاز : 3 از 5)

 

نویسنده: هادی حقانی

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها