جوزف بورل می‌گوید مانع مذاکرات برطرف شد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مثبت توصیف کردن سفر «انریکه مورا» به تهران: مذاکرات با ایران به‌زودی از سر گرفته می‌شود. مانع مذاکرات متوقف‌شده پس از گفت‌وگوهای جدید انریکه مورا در تهران برطرف شده است. توافق نهایی در دسترس است. پاسخ ایران به اندازه کافی مثبت بوده است.

 جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا و هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات برجام، می‌گوید که سفر آقای مورا بن‌بست در مذاکرات را از سر راه برداشته و واکنش ایران به چانه‌زنی انریکه مورا «به اندازه کافی مثبت» بوده است.

ساعتی پس از بازگشت نماینده اتحادیه اروپا از تهران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، نتیجه سفر او را «مثبت» ارزیابی کرده و از باز شدن راه برای رسیدن به توافق نهایی خبر داد.

 

 بورل روز شنبه هفته گذشته در یک مصاحبه ضمن اشاره به این که به دنبال یافتن «راه میانه» برای نجات برجام است با اشاره به تحریم‌های روسیه گفته بود که «نفع اروپا» هم در احیای توافق با ایران است. او همچنین از سفر آقای مورا به عنوان «آخرین تیر ترکش» خود یاد کرده بود.

 

 

هفته گذشته گفته می‌شد که انریکه مورا تلاش خواهد کرد ایران را متقاعد کند که متن نهایی توافق را بدون حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا امضا کند و حل‌ و فصل این مسئله را به زمانی دیگر در آینده واگذار کند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه اجلاس گروه هفت در شمال آلمان گفته است: «این چیزها یک‌شبه حل نمی‌شوند. اما باید بگویم که مذاکرات به بن‌بست خورده بود و حالا بن‌بست برداشته شده و این یعنی این که دورنمای رسیدن به توافق نهایی روشن است.»

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها