هیچ مرجعی نهی نکرده است که پزشک حتما باید زن باشد

حدود ۱۰۰ سال است که ما پزشک زن داریم، قبل از آن در تاریخ همه پزشکان ما در پیش از اسلام، صدر اسلام و بعد از آن مرد بودند. هیچ کدام از مراجع در این دوران نهی نکرده بودند که پزشک حتما باید زن باشد.

نظام‌پزشکی:در بسیاری از رشته‌ها قرار نیست پزشکان زن تحصیل کنند

همایون سامه یح نجف آبادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس می‌گوید این کمیسیون طرحی برای اجباری کردن ویزیت یا جراحی بیماران زن توسط پزشکان زن ندارد.

هفته پیش خبرگزاری فارس گزارشی منتشر کرد از کارزاری آنلاین که به گفته این خبرگزاری ۲۲ هزار امضا دارد. کارزاری که از مسئولان وزارت بهداشت خواسته به نظر حامیان این پویش احترام بگذارند و شرایطی فراهم کنند که زنان وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، خیالشان راحت باشد معاینات، عمل جراحی و مراقبت‌هایشان توسط پزشک و پرستار خانم انجام می‌شود و دغدغه این موضوع، در شرایطی که باید مورد عمل جراحی قرار بگیرند، تاثیر منفی بر روح و روان آن‌ها نداشته باشد.
بعد از انتشار متن این کارزار بود که سیدمحمد پاک مهر، نایب رئیس کمیسیون بهداشت با بیان اینکه تلاش ما بر این است تا زنان توسط پزشکان خانم درمان شوند و حتی در استثنائات هم پیش نیاید که آنها ناچار باشند که در حوزه زنان نزد پزشک مرد بروند، گفت: «هر چند که حوزه درمان و نجات جان انسان‌ها در اولویت هر چیز قرار دارد اما تلاش ما بر این است تا پزشک خانم بانوان‌مان را درمان کنند.»

پیش از این هم در آبان امسال، خبرگزاری فارس کارزاری برای حضور نیافتن مردان در اتاق عمل زنان و زایمان راه انداخت و طی آن چندین هزار نفر خواستار«جلوگیری از سونوگرافی بانوان توسط رادیولوژیست‌های مرد» شدند. بعد از انتشار این کارزار بود که وزارت بهداشت به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی دستوری که در آن به «قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس» و آیین‌نامه اجرایی آن و «حق اختیار» بیمار برای انتخاب جنسیت پزشک اشاره و گفته شده است: «ارائه اقدامات تشخیصی، درمانی و مراقبتی در موسسات پزشکی باید با حفظ حق اختیار بیمار و بر اساس موازین شرعی، قانونی و اصول پزشکی توسط کارکنان فنی هم‌جنس به عمل آید.»

بعید است حتی اگر چنین موضوعی مطرح شود وارد صحن مجلس شود

بعد از انتشار گزارش خبرگزاری فارس از کارزار مطالبه «ممنوعیت حضور پزشک آقا در اتاق عمل زنان و زایمان»، که در آن اشاره‌ای هم به حضور نداشتن پزشک مرد در همه اتاق‌های جراحی که زنان در آن جراحی می‌شوند داشت، بسیاری از کاربران توییتر به این موضوع اعتراض کردند و نوشتند این مطالبات و سر و صدا کردن درباره آن اولویت مردم نیست. یکی از کاربران در این باره نوشته است: «داشتن پزشک کافی برای متقاضیان از بدیهیات حقوق مردم است و مرد و زن هم نداره.»
کاربر دیگری در اعتراض به اظهارات نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس نوشته است: «من فکر می‌کنم سواد پزشک از جنسیت اون مهمتر هست. یعنی اگر قدرت انتخاب پزشک را داشته باشم، قطعا نزد آن پزشکی خواهم رفت که احساس کنم امنیت جانی من بیشتر تامین می‌شود و برایم هم مهم نیست آن پزشک مرد باید، زن باشد، خوشگل باشد، زشت باشد و ...»

عده‌ای دیگر هم از این کارزار حمایت کردند و گفتند این مطالبه، مطالبه بسیاری از زنانی است که نمی‌خواهند توسط نامحرمان جراحی شوند. یکی از کاربران قمی توییتر نوشته است: «توی قم که یعنی یه شهر با جمعیت اکثریت مذهبیه اکثریت جاها پزشک زن نیست. جاهایی که هست هم غالبا یک الی دو روز در هفته هستن. من الان چند ماهه برای یه سونوگرافی میخوام خانمم رو ببرم.»

همایون سامه یح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس اما می‌گوید این کمیسیون طرحی برای اجباری کردن ویزیت یا جراحی بیماران زن توسط پزشکان زن را ندارد: «یکی از نماینده‌ها در این باره نظر شخصی خودش را داده است اما در کمیسیون بهداشت مجلس بحث یا صحبتی در این باره صورت نگرفته است. حدود ۱۰۰ سال است که ما پزشک زن داریم، قبل از آن در تاریخ همه پزشکان ما در پیش از اسلام، صدر اسلام و بعد از آن مرد بودند. هیچ کدام از مراجع در این دوران نهی نکرده بودند که پزشک حتما باید زن باشد.»

او ادامه می‌دهد: «در بسیاری از شهرستان‌های محروم ما پزشک متخصص حتی یکی هم نیست. اگر هم باشند به زحمت به یک پزشک متخصص می‌رسد. اگر تفکر بر این شکل باشد که زنان پزشک حتما باید بیماران زن را ویزیت کنند، بسیاری از زنان و مردان از مراجعه به پزشک‌های در دسترس محروم می‌شوند. در حال حاضر این کار شدنی نیست. پزشکان در ابتدای کارشان قسم یاد می کنند و اغلبشان به این قسم پایبندند. پزشک محرم است و امیدواریم که این موضوع تا آخر مدنظر قرار بگیرد و عدم حسن نیت نسبت به پزشکان ما مطرح نشود.»

سامه یح می‌گوید با شناختی که از کمیسیون بهداشت دارد، بعید است حتی اگر چنین موضوعی مطرح شود وارد صحن مجلس شود: «امیدوارم اوضاع به همین منوالی که تا الان بوده باقی بماند.»

نظام پزشکی: بیمار حق دارد پزشکش را خودش انتخاب کند

رضا لاری‌پور، مشاور رئیس کل و سخنگوی سازمان نظام پزشکی هم با کاربران مخالف در شبکه‌های اجتماعی هم نظر است. او با بیان اینکه بیمار حق انتخاب پزشک دارد و نمی‌شود حق بیمار را نادیده گرفت، می‌گوید: «بیمار می‌تواند پزشک زن یا مرد انتخاب کند. پزشک هم موظف است بیمارش را ویزیت کند، بیمار چه زن باشد و چه مرد. نکته بعدی این است که پزشک محرم بیمار است. این یک اصل پذیرفته شده عرفی است که همه مردم هم به آن اعتقاد دارند. در بسیاری از رشته‌های ما در ورودی‌های علوم پزشکی، تعداد دانشجویان زن از دانشجویان مرد بیشتر است. یعنی چیزی حدود ۷۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و ۳۰ درصد را مردان. اما چرا احساس کمبود پزشک می‌شود؟ برای اینکه در بسیاری از رشته‌های تخصصی ما قرار نیست که پزشکان زن تحصیل کنند یا اصلا تمایل ندارند که در این رشته‌ها درس بخوانند. پزشکان زن در رشته‌های ارتوپدی، جراحی عروق، جراحی مغز و اعصاب کمتر هستند. طبیعی است که بیمارانی که می‌خواهند پزشک متخصص در این رشته‌ها انتخاب کنند باید پزشک مرد انتخاب کنند.»

هر کسی خودش تشخیص می‌دهد نزد دکتر زن برود یا مرد

بعد از انتشار اظهارات اخیر نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره ضرورت معاینه بیماران زن توسط پزشک زن، بعضی از سایت‌های خبری و کاربران فتواهای مراجع مختلف تقلید در این باره را بازنشر کردند. در فتوای رهبر انقلاب در پاسخ به این استفتا که «فتوای معظم‌له درباره معاینه بیمار زن توسط پزشک مرد چیست؟» آمده است: «در صورتی که معاینه ضرورت داشته و منوط به لمس و نگاه‌کردن به آن باشد و معالجه با مراجعه به پزشک زن امکان نداشته باشد، اشکال ندارد.»

مصطفی درایتی، روحانی و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، می‌گوید، اگر زنی به کار پزشکی نیاز پیدا کند و نتواند برای امراض زنانه، متخصص مورد اعتمادی پیدا کند، مجاز است که به پزشک مرد مراجعه کند: «اما به نظر من کلا ورود به مسائل این شکلی، مشکل‌ساز است. ما که نباید در جامعه فقط ایجاد جرم و باید و نباید کنیم. اگر مساله شرعی وسط است، هرکس از هر مرجعی که از او فتوا می‌گیرد، می‌تواند مساله را برای خودش حل و فصل کند. من فکر نمی‌کنم این موضوع در ایران اصلا تبدیل به مشکل شده باشد که نمایندگان مجلس بخواهند درباره آن حرف بزنند. این موضوع، موضوعی شخصی است که شخص باید خودش تصمیم بگیرد. مردم در این جور مواقع بهتر از حکومت‌ها تصمیم می‌گیرند.»/خبرآنلاین

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها