این داروها باعث چاقی می شوند!

وقتی برشور موجود در بسته‌های دارو را می‌خوانیم با عوارض متعددی مواجه می‌شویم که یکی از ترسناک‌ترین آنها، افزایش وزن و چاقی است. البته همه داروها که نه اما بسیاری از آنها، بیشتر از بقیه‌شان باعث این عارضه می‌شوند.

این داروها باعث چاقی می شوند!

همیشه داروها، علاوه بر فوایدشان، یک سری عوارض جانبی هم دارند. اضافه وزن هم از آن عوارض ناخوشایندی است که احتمالا از ابتدای مصرف دارو، ذهنتان را درگیر می‌کند. حال بد نیست با اصلی‌ترین داروهایی که باعث اضافه وزن می‌شوند، آشنا شویم. مهم‌ترین انواع آنها عبارتند از:

قرص ضدبارداری که روی چربی‌ها اثر می‌‎گذارد

کورتیزون باعث احتباس آب می‌شود

تاثیر سریع درمان‌های ضدآلرژی

داروهای درمان اضطراب که باعث افزایش اشتها می‌شود

داروهای ضدافسردگی که حس سیری را کاهش می‌‌دهد

اثر متناقض داروهای ضد دیابت

قرص ضدبارداری که روی چربی‌ها اثر می‌گذارد

داروهای ضدبارداری خوراکی ترکیبی، که استروژن‌های مصنوعی را با پروژسترون ترکیب می‌کنند، باعث چاقی می‌شوند. در واقع آنها باعث حفظ آب و نمک می‌شوند و تمایل به تحریک اشتها دارند. این هورمون‌های زنانه همچنین تولید بافت چربی به ویژه در باسن و ران را فعال می‌کنند. البته قرص‌های جدید با دوز پایین تاثیر کمتری بر وزن بیمار دارند.

کورتیزون باعث احتباس آب در بدن می‌شود

کورتیزون برای بیماری‌های التهابی مفاصل، اگزما، آسم و… تجویز می‌شود. اغلب هم درباره مصرف آن که همراه با افزایش وزن است، نگرانی وجود دارد. در واقع، کورتیزون منجر به احتباس آب و سدیم می‌شود. این اثر با دوز تجویزشده و طول مدت درمان افزایش می‌یابد. به‌ویژه در زمینه درمان‌های طولانی مدت بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

رعایت رژیم غذایی تنها راه حل برای جلوگیری از افزایش وزن است. مصرف نمک، لبنیات و قندهای سریع باید محدود شود. از طرفی افزایش مصرف پروتئین (گوشت، ماهی، تخم مرغ) توصیه می‌شود.

تاثیر سریع درمان‌های ضدآلرژی

با شروع بهار، مصرف ضدآلرژی‌ها هم شروع می‌شود، البته عموما تاثیر آنها بر افزایش وزن، نادیده گرفته می‌شود.

داروهای ضدآلرژی بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی که احساس سیری را کاهش و در نتیجه مصرف غذا را افزایش می‌دهند، عمل می‌کنند. ضمنا افزایش طعم‌پذیری نیز ممکن است رخ دهد. طول درمان با استفاده از داروهای ضدآلرژی عموما کوتاه است. فقط شرایط زمانی نگران‌کننده می‌شود که بیمار به آن سبک خوردن عادت کرده باشد و قرار باشد آن را ادامه دهد.

داروهای درمان اضطراب که باعث افزایش اشتها می‌شود

در برخی موارد، افزایش وزن مرتبط با درمان دارویی می تواند در بدترین زمان ممکن رخ دهد. این امر به ویژه در مورد مولکول‌های تجویزشده برای اختلالات اضطرابی که اغلب متعلق به کلاس بنزودیازپین ها هستند، اتفاق می‌افتد. به گزارش سیناپرس، این درمان‌ها روی انتقال‌دهنده‌های عصبی عمل می‌کنند که احساس سیری را کاهش و بنابراین مصرف غذا را افزایش می‌دهند. بنابراین آنها می‌توانند اشتها را از ماه اول درمان افزایش دهند.

داروهای ضدافسردگی که حس سیری را کاهش می‌‌دهد

هر داروی ضد افسردگی که مصرف کنید، خطر افزایش وزن را با خود به همراه دارد.  این داروها روی انتقال‌دهنده‌های عصبی عمل می‌کنند که می‌توانند با کاهش احساس سیری، اشتها را افزایش دهند. این تأثیر بسیار قوی است زیرا حالت افسردگی اغلب با کمبود فعالیت همراه است، که منجر به تشدید افزایش وزن می‌شود.

اثر متناقض داروهای ضددیابت

 زمانی که دیابت دارید، تثبیت وزن یا حتی کاهش وزن یکی از توصیه‌های اصلی است. اما با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، برخی از درمان‌های ضددیابت با افزایش وزن مرتبط هستند. خبر خوب این است که مولکول های دیگر – مانند متفورمین – تمایل به کاهش وزن دارند.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.