اومیکرون جهان را از دست کرونا نجات می دهد

محقق دانمارکی گفت ممکن است اومیکرون ما را از همه‌گیری نجات دهد، به طوری که این آخرین موج کرونا باشد.

به گزارش مستقل آنلاین خبرگزاری رویترز نوشت:

بر اساس یک مطالعه دانمارکی که هفته گذشته منتشر شد، نوع اومیکرون ویروس کرونا در دور زدن ایمنی افراد واکسینه شده قوی تر از نوع دلتا است.

از زمان کشف نوع اومیکرون در ماه نوامبر، دانشمندان در حال رقابت برای یافتن اینکه هستند که آیا باعث بیماری خفیف تری می شود و چرا نسبت به نوع دلتا مسری تر به نظر می رسد، بوده اند.

یک ویروس به دلایل مختلفی مانند زمان ماندن در هوا، توانایی چسبیدن به سلول ها یا فرار از سیستم ایمنی بدن می تواند بیشتر قابل انتقال باشد.

با بررسی نزدیک به 12000 خانوار دانمارکی در اواسط دسامبر، دانشمندان دریافتند که اومیکرون 2.7 تا 3.7 برابر بیشتر از نوع دلتا در بین دانمارکی های واکسینه شده مسری است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کپنهاگ، آمار دانمارک و انستیتوی سرم Statens (SSI) انجام شد، نشان می‌دهد که ویروس عمدتاً با سرعت بیشتری در حال گسترش است زیرا در فرار از مصونیت به‌دست‌آمده از واکسن‌ها بهتر است.

هفتاد و هشت درصد دانمارکی ها به طور کامل واکسینه شده اند، در حالی که نزدیک به 48 درصد از آنها سومین واکسن "تقویت شده" را دریافت کرده اند. بیش از هشت نفر از هر ده دانمارکی واکسن فایزر را دریافت کرده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد که احتمال انتقال ویروس، صرف نظر از نوع، در افرادی که واکسن تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند، نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، کمتر است.

تایرا گرو کراوس، مدیر فنی SSI، روز دوشنبه به رسانه‌های محلی گفت، اگرچه نوع اومیکرون بیشتر قابل انتقال است، اما به نظر می‌رسد که این نوع باعث ایجاد بیماری خفیف تری می‌شود.

او گفت: «در حالی که اومیکرون همچنان می‌تواند بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی ما فشار وارد کند، همه چیز نشان می‌دهد که از نوع دلتا خفیف‌تر است.»

داده های دانمارکی نشان داد از مجموع 93 نفری که در اواخر دسامبر به دلیل ابتلا به اومیکرون در بیمارستان بستری شدند، کمتر از پنج نفر تحت مراقبت های ویژه بودند.

کراوز گفت: «ممکن است این چیزی باشد که ما را از همه‌گیری نجات دهد، به طوری که این آخرین موج کرونا باشد.»

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها