در ایران هر کسی توان درمان سرطان را ندارد/ درمان سرطان در ایران طبقاتی شده است

درمان سرطان در ایران طبقاتی شده است/ انواع آلودگی هوا و آب، غذا‌های نامناسب و کمبود توان مردم برای تأمین ویتامین، به روند افزایش سرطان دامن‌ زده است.

در ایران هر کسی توان درمان سرطان را ندارد/ درمان سرطان در ایران طبقاتی شده است

احمدی، متخصص رادیواونکلوژی (سرطان‌شناسی) درباره وضعیت دارو‌های درمانی سرطان در ایران گفت: دارو‌های جدید سرطان به سمت این می‌رود که بیشتر به مواد داخل در بدن شبیه باشد تا عوارض کمتری داشته باشند، اما این دارو‌ها با وجود گرانی دلار و تحریم، سخت به دست مردم می‌رسد. درمان سرطان در ایران طبقاتی شده است.

طبق آمار‌های جدید، گسترش سرطان به سالانه 150 هزار مورد رسیده است. این آمار که با افزایش آلودگی هوا و آب و استرس و تغذیه از مواد خوراکی غیراستاندارد افزایش نیز می‌یابد؛ شرایط سختی را برای شهروندان به وجود آورده است. از سوی دیگر دسترسی دشوار به دارو‌های سرطان و تجهیزات مؤثر در درمان آن؛ آمار فوتی‌های سرطان را افزایش می‌دهد.

منوچهر احمدی، متخصص رادیواونکلوژی(ُسرطان‌شناسی)، درباره افزایش میزان سرطان گفت: باید تحقیق و بررسی جامع‌تری درباره سرطان انجام شود. دیروز وزارت بهداشت گفته که 150 هزار مورد سرطان جدید در سال گزارش می‌شود. اگر آمار سرطان در ایران بالا برود هم اصلاً نباید تعجب کرد. بسیاری از مردم ایران که در دهه شصت اضافه شدند به سمت می‌انسالی ‌می‌روند؛ انواع آلودگی هوا و آب و غذا‌های نامناسب و کمبود مواد غذایی و کمبود توان مردم برای تأمین ویتامین و استرس و نگرانی به روند افزایش سرطان دامن‌زده است.

وی در ادامه درباره نسبت جغرافیایی گسترش سرطان بیان کرد: گسترش سرطان شهر به شهر هم متفاوت است و آمار‌های متفاوتی می‌طلبد. نوع سرطان‌ها هم در نقاط مختلف فرق می‌کند. مثلاً در استان کردستان و اردبیل، سرطان معده به نسبت کل کشور و آمار جهانی زیاد است. در برخی مناطق مثل گرگان، آمار سرطان مری خیلی زیاد است. در مجموع بیشترین نوع سرطان در ایران سرطان پروستات در مردان و در زنان سرطان سینه است. با توجه به مصرف زیاد دخانیات در کشور، سرطان ریه هم خیلی بالا رفته است. سرطان معده و مری و روده و پانکراس روز به روز افزایش می‌یابد.

او در رابطه با راهکار جلوگیری از سرطان اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت درباره مقابله با سرطان می‌گوید با چند کار ساده 35 درصد از سرطان جلوگیری کرد. اول تمرین‌های ورزشی منظم، دوم عدم مصرف الکل و سیگار، سوم عدم استفاده از مواد شیمیایی شوینده و چهارم تغذیه مناسب است. مردم باید غذا‌های پرچرب و سرخ کرده را کنار بگذارند؛ در مقابل خوردن سبزی و میوه از ایجاد سرطان جلوگیری می‌کند. اگر همین چند کار به صورت ثابت انجام شود، میزان شیوع سرطان به شدت کاهش می‌یابد.

احمدی درباره وضعیت دارو‌های درمانی سرطان در ایران گفت: خوشبختانه با وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، علم چیزی نیست که در انحصار کسی بماند. پزشکان ایران هم از اطلاعات جدید علمی بهره‌مند هستند. مسأله مهم این است که دارو‌های جدید سرطان به سمت این می‌رود که بیشتر به مواد داخل در بدن شبیه باشد تا عوارض کمتری داشته باشند اما این دارو‌ها با وجود گرانی دلار و تحریم، سخت به دست مردم می‌رسد. درمان سرطان در ایران طبقاتی شده است. جای امیدواری این است که خیلی از دارو‌هایی که در ایران مصرف می‌شود؛ دارو‌هایی نیستند که عقب مانده باشند و در بیشتر کشور‌های دنیا استفاده می‌شوند.

وی درباره تجهیزات درمانی سرطان در ایران ادامه داد: در مورد تجهیزات یک سری تجهیزات تشخیصی وجود دارد که در ایران تعداد خوبی دارد. بنابراین تجهیزات در کشور وجود دارد. در مورد درمان سرطان، باید یا جراحی صورت بگیرد که بهترین جراح‌های دنیا را داریم، هرچند آن هم طبقاتی شده و اینقدر در بیمارستان دولتی پول به جراح کم می‌دهند، که جراحان سعی می‌کنند با زیرمیزی و حضور در بخش خصوصی کار کنند. بنابراین در حوزه جراح هم کمبودی نداریم. یکی از ارکان مهم درمان سرطان رادیوتراپی است که متأسفانه در این زمینه کمبود داریم و در چند مرکز محدود، دستگاه‌های به روز داریم.

منبع: انتخاب

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها