سه مورد تاثیرگذار در کاهش وزن

اگر شما هم مدام در حال یافتن راهی برای لاغر هستید این مواد می‌تواند در این امر بسیار تاثیر گذار باشد.

۱. پس از خواب کافی بیدار شوید

برای داشتن یک صبح سالم و فعال، لازم نیست حتما قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید. آنچه بیشتر از ساعت بیداری شما اهمیت دارد، مدت زمانی که می‌خوابید و کیفیت خواب است. اگر بتوانید صبح زود بیدار شوید، بهره‌وری بیشتری دارید و کارهای بیشتری را می‌توانید در طول روز انجام دهید اما در صورتی که به اندازه‌ی کافی خوابیده باشید. اما اگر به اندازه‌ی کافی نخوابیده باشید، بیدار شدن در صبح بسیار زود برای رسیدن به اهدافی که در کاهش وزن دارید یا برای سلامت کلی بدن شما مفید نیست.

خواب ناکافی و بی‌کیفیت یکی از عوامل بسیار مهم افزایش وزن است. خواب ناکافی هورمون گرسنگی را افزایش می‌دهد و باعث افزایش اشتهای کاذب می‌شود. خواب کافی، احساس گرسنگی کاذب را از بین می‌برد و باعث می‌شود که انتخاب‌های سالم‌تری برای غذا خوردن داشته باشید.

اگر بیدار شدن در صبح برای شما سخت است، بهتر است که به جای خوابیدن بیشتر، الگوی خواب خود را اصلاح کنید. سعی کنید شب‌ها زودتر بخوابید و با تکنیک‌های مختلف، خواب آرام‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید.

۲. آب بنوشید

یکی از بهترین عادت‌هایی که می‌توانید برای کاهش وزن داشته باشید این است که صبح را با نوشیدن یک لیوان آب با دمای اتاق شروع کنید. بهتر از آب، آب ولرم همراه با مقداری آب لیمو است. نوشیدن آب در ابتدای صبح، به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کند، متابولیسم را افزایش می‌دهد و تلاش‌های شما برای کاهش وزن را سرعت می‌بخشد.

علاوه‌ بر‌ این، تحقیقات نشان داده است که افزایش مصرف آب، باعث احساس سیری بیشتر می‌شود. این احساس، مقدار کالری مصرفی در طول روز را کاهش می‌دهد. در یک تحقیق مشخص شده است که شروع کردن روز با مصرف آب، باعث می‌شود که افراد انتخاب‌های سالم‌تری برای صبحانه داشته باشند و کالری مصرفی آن‌ها کاهش پیدا کنید. بیشتر اوقات زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، بدنمان دچار کمبود شدید آب است. به همین دلیل معمولا تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیریم. پس بعد از بیدار شدن از خواب، اولین کاری که می‌کنید نوشیدن آب باشد.

۳. صبحانه‌ی سرشار از پروتئین بخورید

همه‌ی ما شنیده‌ایم که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است. درباره‌ی کاهش وزن هم تحقیقات نشان داده است که خوردن صبحانه‌ی مناسب نقش مهمی دارد. آنچه به‌عنوان صبحانه می‌خورید، روی تمام عدات‌های غذایی شما در طول روز تأثیر می‌گذارد به همین دلیل باید برای این وعده اهمیت زیادی قائل شوید و هرگز از آن صرف‌نظر نکنید.

خوردن صبحانه‌ای که سرشار از پروتئین باشد، شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. وقتی برای مدت بیشتری سیر باشید، تمایل شما برای خوردن غذاها و میان‌وعده‌های ناسالم در طول روز کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، پروتئین نقش مهمی در کاهش وزن دارد. این ماده‌ی غذایی به ساخت بافت عضلانی کمک می‌کند. هر چقدر که بدن عضلانی‌تری داشته باشید، در حالت عادی و بدون ورزش هم، کالری بیشتری می‌سوزانید.

اگر صبح‌ها برای درست کردن صبحانه‌ی مفصل وقت ندارید، از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید. حتی می‌توانید شب قبل صبحانه‌های لذیذ و مفیدی مثل اوت‌میل، خوراک لوبیا و… را آماده کنید. در نهایت حداقل سعی کنید برای روزهای تعطیل، صبحانه‌ی خوبی تدارک ببینید.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها