با این عوامل کرونا دیرتر بهبود می یابد

در طی این مدت که ویروس کرونا همه را درگیر کرده اطلاعات بی شماری کسب شده است. از همین رو عوامل دیرتر بهبود یافتن مبتلایان به این بیماری نیز کشخص شده است.

به گزارش نمناک؛ در 18 ماه گذشته اطلاعات زیادی در مورد کووید 19 به دست آورده ایم و اینکه چگونه روی انسان ها و سلامتشان اثر گذار است. البته هنوز هم چیز های زیادی باقی مانده که ما از آن ها اطلاعاتی نداریم، مخصوصاً در مورد مشکلاتی که میلیونها نفر حتی بعد از مدت زمان طولانی با آن روبرو هستند و هنوز به زندگی طبیعی برنگشته اند؛ حتی با وجود اینکه ویروس در بدن شان وجود ندارد.

بسیاری از افراد اثرات طولانی مدت کووید را روی کیفیت زندگی خود مشاهده کرده اند و ما قصد داریم در این بررسی ها به این افراد کمک کنیم. با وجود این که چیز های ناشناخته زیادی در مورد تین بیماری وجود دارد اما یکی از چیز هایی که برای ما روشن است، تفاوت علائم ها است که بعضی از علائم مانند خستگی، ضعف و درد به دلیل حمله ویروس کووید اتفاق می افتد و طولانی مدت است.

این اطلاعات از بین بیماران در مورد تجربیاتشان جمع آوری شده است و در مورد علائم طولانی مدت آنها هم مطالعات صورت گرفته است که این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم. همچنین یک وبینار در این مورد برگزار شده که در مورد علائم طولانی مدت افراد بعد از کووید صحبت می کند که کیفیت زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل موثر بر طولانی مدت شدن کرونا

1. برخی مشکلات زمینه ای متفاوت

بیممتخصصان بر این توافق هستند که بیش از 35 درصد بیماران مبتلا به کرونا ممکن است به طور کامل ریکاوری نشوند یا نتوانند کنترل خوبی روی علایم بلند مدت داشته باشند که علت آن هنوز شبیه به یک راز باقی مانده است. ‌ بعضی از عوامل هستند که خطرات طولانی مدت علائم را افزایش می دهند و جزء عوامل خطرناک محسوب می شوند که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم.

 

اری خود ایمنی

تیروئید کم کار

آسم

مشکلات خواب

همانطور که از قبل هم می دانستیم بیماری های خود ایمنی یکی از بزرگترین عوامل خطر برای افراد مبتلا به کرونا و ایجاد علائم طولانی مدت در آن ها است. بیش از 25 درصد از علائم طولانی مدت از قبل به بیماری خود ایمنی مبتلا بودند که بعد از کرونا وضعیتشان بدتر شده است و از این قضیه تعجب نکردیم، زیرا ویروس ها یکی از محرک های شناخته شده برای بیماری خود ایمنی هستند و این موضوع نیاز به تشخیص پزشک ندارد.

افرادی که به بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، آلوپسی، آرتریت پسوریاتیک و تیروئیدیتیس هاشیموتو مبتلا هستند و کرونا بگیرند، احتمال ایجاد علائم طولانی مدت در آن ها بیشتر است. همچنین بیماری هایی مثل تیروئید کم کار و آسم هم جزء عوامل خطر محسوب می شود.

 

2.  رژیم غذایی نقش بسیار مهمی دارد

رابطه زیادی بین طولانی شدن علائم بین افرادی که گوشت نمی خورند و افرادی که پروتئین کمی مصرف می کنند وجود دارد. البته که گیاهان بخش مهمی از رژیم غذایی انسان ها را شامل می شود و ما باید بیشتر گیاه مصرف کنیم اما دو مسئله اصلی وجود دارد.

مشکلات التهابی مرتبط با کمبود مشتقات پروتئین مشکل ساز هستند زیرا این افراد برای سالم بودن باید تلاش بیشتری کنند و علائم محرک کننده زیادی دارند.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی روزانه ممکن است ریکاوری را به تاخیر بیاندازد، زیرا آمینو اسید های ضروری برای ریکاوری بسیار اهمیت دارد.

مشکلات خواب مانند الگوی خواب نامنظم و بی خوابی همچنین از عوامل خطر محسوب می شود و علائم را طولانی تر می کند.

 

سبزیجات

علائم افرادی که دچار کرونای طولانی مدت میشوند

علائم طولانی شدن کرونا در بسیاری از افراد وجود دارد و معمولاً بین آن ها شباهت دارد که علاوه بر مشکلات تنفسی، صدای خشن و دردهای عضلانی شامل موارد زیر است:

1. خستگی

خستگی مزمن علائت رایج کووید 19 است و ممکن است این خستگی شدید روی زندگی معمولی فرد مانند مدرسه رفتن یا سرکار رفتن اثرگذار باشد. بسیاری از این بیماران ممکن است به دلیل ناتوانی از کار دست بکشند و حتی بعضی ها آنقدر خسته هستند که نمی توانند برای خودشان غذا درست کنند.

 

2. ضعف

ضعف دومین علامت رایج در بین کسانی است که کرونا طولانی مدت گرفته اند. به طوری که نمی توانند ورزش های معمولی را انجام دهند. نمی توانند بچه خود را بغل بگیرند، قادر نیستند بدون کمک دیگران کار های سنگین تر انجام دهند. به معنای این است که ماهیچه های آنها به اندازه کافی انقباض پیدا نمی کند تا بتوانند قدرت بیشتری داشته باشند.

3. تپش قلب

بسیاری از کسانی که کرونا طولانی می گیرند، معمولاً اکسیژن خون آن ها در طول ورزش پایین می آید و دچار تپش قلب می شوند و یک نوع احساس سرگیجه و بی حالی به آن ها دست می دهد و هنگامی که از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسته به ایستاده تغییر پیدا می کنند، این احساس بیشتر می شود و تپش قلب و عرق را احساس می کنند. این وضعیت ها سیستم عصبی آن ها را درگیر می کند.

تپش قلب

استفاده از اقدامات کلینیکی

39 درصد افرادی که علائم طولانی مدت را تجربه کردند، بعد از ایجاد یک برنامه ریزی مناسب برای دوری از غذاهای تحریک کننده به خستگی شدید خود غلبه کردند. البته غذای تحریک کننده برای افراد مختلف متفاوت است.

برای بعضی ها غذای حاوی گندم و برای بعضی دیگر حبوبات حاوی گلوتن، پنیر یا حتی سبزیجات و میوه ها مثل گوجه فرنگی محرک خواهد بود. از طرفی بهبود وضعیت گوارش و توانایی بدن برای جذب مواد مغذی بعد از بهبود عادات غذایی بهتر خواهد شد.

48 درصد کسانی که علائم طولانی مدت را تجربه کرده بودند، توانستند به ضعف مزمن و خسته کننده غلبه کنند و قدرت خود را با انجام عادات سالم دوباره بازیابی کنند. جبران کمبود مواد مغذی مانند پروتئین بسیار کمک کننده است. همچنین آن ها بعضی از مواد مغذی را بیش از دیگری مصرف کردند.

آبرسانی بدن با استفاده از آب پاک و تمیز، عملکرد بدن را بهبود بخشیده و ضعف را کاهش می دهد.

در نهایت 50 درصد از کسانی که بیماری طولانی مدت کرونا را تجربه کرده اند، تپش قلب غیر کنترل شده داشتند اما با کاهش قرار گرفتن در محیط های آلرژیک، کاهش مصرف هیستامین و راه رفتن آرام تر وضعیت خود را بهبود بخشیدهاند.

علاوه بر اینکه آلرژن هایی را از محیط حذف کرده اند که وجود آن ها می تواند عامل ایجاد استرس باشد و مشکلات تنفسی را در آنان ایجاد کند.

همچنین افرادی هم که که تپش قلب دارند، باید آرام تر حرکت کنند تا زودتر به حالت طبیعی برگردند. همچنین هنگامی که می نشینند یا به جایی تکیه می دهند، پشت کمرشان باید فضای مناسب داشته باشد.

راهنمایی برای ریکاوری

نتایجی که ما به دست آورده ایم و روی این افراد تست کرده ایم، این است که ریکاوری قطعاً حاصل میشود اما باید علائم را کنترل کرد و شما فهم دقیقی از رژیم غذایی و سبک زندگی سالم داشته باشید تا شرایط را بدتر نکنید.

خبر خوب این است که علائم بلند مدت هم تحت کنترل قرار می گیرند و شما باید سعی کنید از سرنخ های مناسب استفاده کنید و مسیر ریکاوری را سریع تر پیش ببرید.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها