عمر ما تمام شد و اینها هنوز نفهمیدند که برجام به نفع مردم است!

یک دیپلمات گفت: ایران در تابستان 1401 دچار اشتباه استراتژیک شد. ایران می‌تواند اصول برجام را منطقه‌ای کند.

عمر ما تمام شد و اینها هنوز نفهمیدند که برجام به نفع مردم است!

مذاکره تک موضوعی ایران و آمریکا موفقیت آمیز نیست. ایران و اروپا گفت‌وگوهای کاری و فوری را کلید بزنند. 

سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران در ژورنال آمریکایی ایندو-پاسیفیک عوامل موفقیت و شکست برجام و مهمترین موانع احیاء آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است:

برخی در تهران به این تصور دامن زدند که بحران انرژی حاصل از جنگ روسیه علیه اوکراین و قطع نفت روسیه به اروپا، موجب بحران بی سابقه انرژی در اروپا و غرب و نیاز شدید آنها به نفت و گاز ایران خواهد شد و لذا ایران خواهد توانست با چند ماه تاخیر در مذاکرات هسته‌ای، امتیازات بیشتری بگیرد.

 این تاخیر یک اشتباه استراتژیک ایران بود زیرا با احیاء برجام در اوت 2022، ایران می‌توانست به یکی از منابع کلیدی تامین نفت و گاز اروپا و بلوک غرب تبدیل شود ضمن اینکه با احیاء برجام گشایش‌های مهم اقتصادی برای دولت آقای رئیسی هم بوجود می‌آمد./ جماران

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 • ناشناس

  می فهمند به نفع مردم است و لیکن به نفع خودشان نیست

 • حسین

  اینطوری بهتر است چونکه وقتی مردیم مستقیم می رویم بهشت

 • کرامت سلیمی

  روسیه مدعیست هزاران کلاهک هسته ای دارد و گفته می شد که این سلاح های هسته ای عامل بازدارنده هستند و مانع از حمله کشورهای غربی به روسیه می شود اما دو سال است که روسیه در گیر جنگ با کشور اوکراین است و شهر هایش با پهپاد مورد حمله قرار می گیرد و نمی تواند با تهدید هسته ای غربی ها را وادار به عقب نشینی و عدم حمله به شهر هایش کند .

  وقتی غربی ها به روسیه که مدعیست هزاران کلاهک هسته ای دارد ، اهمیتی نمی دهند و شهرهایش را مورد حمله قرار می دهند و روسیه هم نمی تواند هیچ عکس العملی انجام دهد و تلافی کند ، ایران که در موضوع هسته ای نه به دار است نه به بار و هنوز هیچ سلاح هسته ای ندارد ،( با فرض راست بودن سلاح هسته ای) چه اهمیتی برای غربی ها دارد که مدام نماینده غربی ها به ایران سفر می کند و خواستار همکاری ایران با انها می شود و می گویند ایران نباید از برجام خارج شود. و هفت میلیارد دلار هم به ایران به نام پول بلوکه شده باج و حق السکوت می دهند.

  چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  ایران چه نقطه ضعفی از غربی ها دارد که باید از ایران بترسند و باج بدهند.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  این نقطه ضعف فقط و فقط دروغ بودن سلاح هسته ایست.

  افشای این دروغ تمام معادلات سیاسی و نظامی غربی ها را به هم می ریزدو دیگر نمی توانند مثل قبل دنیا را کنترل و مدیریت کنند و از ملتها و دولتها اخاذی کنند و انها را به خاک سیاه بنشانند.

 • کرامت سلیمی

  این حرف ترامپ قابل تامل بود که: رسانه ها بزرگترین دشمن ملتها هستند.

  زیرا رسانه ها نه تنها اطلاعات مفیدی به ملتها ارائه نمی دهند بلکه بیشترین نقش را در باور اراجیف و چرندیاتی مثل سلاح هسته ای ، سلاح نوترونی ، هارپ ، مثلث برمودا و.... داشته اند.  چرندیات و خزعبلاتی که فقط یک شبه علم هستند و به درد داستانهای تخیلی می خورند.

  اظهار نظر مقامات غربی و روسی در باره سلاح هسته ای و موضوع برجام سر تا سر پر از تناقض و تضاد می باشد و تمام تهدیدات اتمی روسیه و غربی ها ، لفاظیهای بی اعتبار می باشد.
  .
  عجیب است که کارشناسان و تحلیلگران سیاسی نمی توانند  از این صحبتها به دروغها و فریبکاریها و تضادها پی ببرند و به حقیقت برسند.

  متاسفانه خیلی از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی به جای مخ با مخچه فکر می کنند و میدان تفکر محدودی دارند و افکارشان شدیدا" بوی کهنگی می دهد و نمی توانند رخداد ها و وقایع را درست تفسیر کنند و همچون طوطی صحبتهای تکراری می کنند و پیش بینی های انها همیشه غلط از اب در می اید.

  تفسیر سیاسی زمانی درست است که بر اساس دانسته های واقعی و حقیقی بیان شود نه بر اساس افکار کهنه و باورهای موروثی.

  این کارشناسان و تحلیلگران سیاسی که در مصاحبه ها خیلی طاقچه بالا میگذارند، به گونه ای صحبت می کنند که گویا متخصص سلاحهای هسته ای هستند و خودشان چندین ازمایش هسته ای انجام داده اند و یا از نزدیک این ازمایشات به اصطلاح هسته ای را دیده اند.

  در صورتی که همه انها فقط وفقط با باور موضوع سلاح هسته ای را پذیرفته اند نه با دلیل و منطق و مشاهده.

  این کارشناسان سیاسی گاه چنان در وجود خود زندانی می شوند که فرصت و مجال هیچ فکر و اندیشه جدیدی را پیدا نمی کنند.

  و گاه این شائبه ایجاد می شود که بعضی از انها جیره خواران و مزدورانی هستند که وظیفه دارند دروغ سلاح هسته ای را به ملتها القا کنند و در باور انها قرار دهند تا همیشه در ترس به سر برند تا راحت تر به بردگی گرفته شوند.

  و هیچکدام از انها برای اثبات وجود سلاح هسته ای هیچ سند و مدرکی جز استناد به بمبارانهای هیروشیما و ناکازاکی ندارند. و نمی توانند و یا نمی خواهند به این موضوع فکر کنند که چرا این انفجارها فقط در دوشهر گمنام ژاپن رخ داده است که در ان موقع اکثر  خانه های این دوشهر از چوب و پلاستیک و مواد پلیمری بوده اند که به راحتی اتش می گیرند و با یک بمباران معمولی  هم میشد این دو شهر را از بین برد.

  اگر این کارشناسان عقل و خرد را جانشین تعصبات کورکورانه کنند  و به حاکمیت عقل تن دهند میتوان با  بحث و گفتگوی منطقی و به دور
  از تعصب و لجبازی، افکار و اندیشه های گوناگون را با هم برخورد داد تا از برخورد پرتوهای این  افکار و اندیشه های گوناگون جوهر حقیقت را اشکار کرد.

  ان وقت می توان تفسیرهای درست و منطقی و پیش بینی های درست تر ارائه داد.  

  و الا تا این افکار در پستوی مغز تحلیلگران سیاسی باشد همواره همین حرفهای تکراری بی ارزش را خواهند زد و در بر همان پاشنه خواهد چرخید.

 • کرامت سلیمی

  حقیقت انقدر با ارزش است که باید ان را در حصاری از دروغها پوشاند. (( وینستون چرچیل ))

  برجام هیچگاه یک موضوع واقعی نبوده است و فقط یک بازی کثیف سیاسی برای فریب ملتها و باور دادن سلاح هسته ای و ایجاد ترس در انها بوده است.

  این مشکل مردم ایران است که با چنین سوژه هایی فریب می خورند. چنین سوژه هایی در نهایت تبدیل به یک تراژدی خواهند شد.

  بدترین تراژدی واقعی در زندگی ایرانیان این است که از نور می ترسند نه تاریکی.

  داشتن عقل و فهمیدن واقعا چیزهای دردناکی هستند. .

  برای بیشتر مردم دانستن و فهمیدن به معنای زندگی سخت تر و مشکل تر است و ترجیح می دهند در نادانی و بی خبری به سر برند. و بی تفاوت باشند.

 • شهروند

  برجام چون به نفع کاسبان وطنی تحریمها و تندروهای داخلی آمریکا و البته اسرائیل نیست هیچ وقت از سر گرفته نمیشود

 • ناشناس

  متأسفانه کسانی که درحال حاضر سردمدار ایران عزیز هستندهیچوقت دربند منافع ملی مردم نبوده و نیستند(امان از کج فهمی _فغان از کاسبان تحریم)

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها