آیا رابطه روسیه با ایران و ونزوئلا تیره می‌شود؟

نیویورک تایمز: رقابت در بازارهای نفت ممکن است روابط روسیه با ونزوئلا و ایران را تیره کند

 در حالی که روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب و یافتن خریداران تازه نفت تلاش می‌کند، از سهم بازار دو متحد خود - ایران و ونزوئلا - می‌کاهد و یک "جنگ قیمت" را آغاز می‌کند که می‌تواند به همه آنها آسیب برساند.

نیویورک تایمز

به گفته تحلیلگران و تاجران نفت، رقابت برای فروش نفت به آسیا، ایران و ونزوئلا را مجبور به تخفیف زیاد نفت خود کرده تا بتوانند بر اندک گزینه‌های در دسترس در شرایط تحریم برای فروش نفت خود چنگ بیندازند. 

 

 به رغم آنکه ایران و ونزوئلا به روسیه نزدیکند اما کارشناسان بر این باورند که اگر جنگ نفتی شدت بگیرد می‌تواند تنش‌ها با کرملین را بیشتر کند، حتی به رغم انکه پوتین تلاش می کند تا اتحادهایش را حفظ کند.

دولت روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که هفته آینده قرار است پوتین یک سفر نادر به خارج از کشور و به تهران داشته باشد. 

به نظر می‌رسد رقابت نفتی که با حمله روسیه به اوکراین آغاز شده، ونزوئلا را پس از سال‌ها انجماد عمیق در روابط بر سر نقض انتخابات و نقض حقوق بشر توسط رهبر مستبد این کشور، کمی به غرب نزدیکتر می کند. گزارش شده که مقامات آمریکایی و دست کم یک شرکت انرژی آمریکایی در حال گفتگو با ونزوئلایی‌ها هستند

 هرگونه معامله احتمالی برای وارد کردن نفت ونزوئلا به بازارهای جهانی به ایالات متحده کمک می کند تا آسیب های ناشی از جنگ اوکراین و تحریم نفت روسیه به اقتصادهای غربی را محدود کند. 

 فرانسیسکو مونالدی، کارشناس سیاست نفتی ونزوئلا در دانشگاه رایس در هیوستون می گوید: جنگ به ما نشان داد که کشورها منافع دارند نه دشمن یا دوست.

افزایش قیمت انرژی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین به سوخت های فسیلی اهمیتی داده است که آخرین بار در دهه 1970 مورد توجه قرار گرفته بودند.

این افزایش قیمت تاثیر سیاست های کرملین را بسیار فراتر از میدان نبرد شرق اوکراین آشکار می کند. سوخت های فسیلی در حالتی دوباره اهمیت می یابند که بسیاری از رهبران جهان امیدوار به حذف تدریجی نفت در راستای برنامه های دگرش آب و هوایی بودند. 

دانیل یرگین کارشناس برجسته انرژی می‌گوید: بحران انرژی آخرین بقایای نظم جهانی پس از جنگ سرد را آشکار می کند و از دور جدیدی از رقابت قدرت های بزرگ در دنیایی که به طور فزاینده ای از هم پاشیده شده است، خبر می دهد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها