اسرای فلسطینی به بیماری سرطان مبتلا شدند

مرکز دفاع از آزادی و حقوق مدنی حریات ضمن هشدار نسبت به بحران‌های سلامتی و بهداشتی که اسرای فلسطینی را به دلیل عدم مراقبت‌های پزشکی و همچنین ضرب و شتم و شکنجه تهدید می‌کند،اعلام کرد که شمار اسرای فلسطینی مبتلا به بیماری سرطان افزایش یافته است.

مرکز دفاع از آزادی و حقوق مدنی «حریات»  اعلام کرد که تعداد اسرای فلسطینی مبتلا به بیماری سرطان در زندان های رژیم صهیونیستی به 23 نفر رسیده و اوضاع جسمانی برخی از آن‌ها بسیار وخیم است.

مرکز دفاع از آزادی و حقوق مدنی «حریات» در ادامه تاکید کرد: اوضاع جسمانی «ناصر ابوحمید» اسیر فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی  بسیار وخیم است.

بر اساس گزارش این مرکز، سازمان زندان‌های رژیم صهیونیستی مسئول جان اسرای فلسطینی است که سیاست سهل‌انگاری پزشکی را اعمال و از انجام معاینات دوره‌ای خودداری می‌کند. همانطور که شهادت اسیر آزاد شده «ایهاب زید الکیلانی» در اواسط اردیبهشت ماه گذشته بر اثر بیماری سرطان و تشخیص این بیماری بعد از آزادی‌ گواه  این امر است.

مرکز دفاع از آزادی و حقوق مدنی « حریات» اعلام کرد: ناصر ابوحمید از سرطان ریه رنج می‌برد و منتظر جلسه چهارم شیمی درمانی است که اوضاع جسمانی وی بسیار وخیم است و از دردهای شدید رنج می‌برد و بدون دستگاه اکسیژن قادر به نفس کشیدن نیست.

«ایاد نظیر» اسیر فلسطینی دیگر است که وی از تومور در ناحیه گوش و ضعف در ریه رنج می‌برد و در آگوست 2021 تحت عمل جراحی برای  برداشتن تومور خوش خیم مغز قرار گرفت.

این مرکز بر لزوم فشار بر مقامات اشغالگر صهیونیستی برای اطلاع از واقعیت اوضاع جسمانی « یعقوب قادری» یکی از قهرمانان عملیات تونل آزادی تاکید کرد که وی مبتلا به تومور است.

همچنین «فواز بعاره» اسیر فلسطینی به سرطان غدد لنفاوی مبتلا و پس از عمل جراحی دچار مشکلات تنفسی شده و نیاز به عمل جراحی برای برداشتن باقیمانده تومور دارد که عمل بسیار خطرناکی است.

 مرکز دفاع از آزادی و حقوق مدنی «حریات» تاکید کرد که وضعیت بهداشتی در زندان‌های رژیم اشغالگر صهیونیستی وخیم است و تعداد اسرای بیمار به ویژه مبتلایان به تومورهای سرطانی رو به افزایش است که نیاز به مداخله فوری نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری دارد.

این مرکز خواستار تشکیل کمیته بین‌المللی پزشکی برای بازدید از زندان‌های رژیم صهیونیستی  و مشاهده  نقض آشکار حقوق اسرای فلسطینی در همه سطوح شد.

اخیرا مرکز مطالعات اسرای فلسطین با صدور بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به خطرات واقعی پیش روی زندگی اسرای بیمار در زندان‌های رژیم صهیونیستی در سایه تداوم سیاست اهمال پزشکی در حق آنها، اعلام کرد، احتمال دارد سرنوشت ده‌ها تن از آنها در صورت عدم آزادی یا عدم ارائه مراقبت‌های پزشکی واقعی، شهادت در داخل زندان‌ها باشد.

اسرای مبتلا به بیماری‌های مزمن در زندان‌های رژیم صهیونیستی که تعداد آنها بیش از 160 تن هستند، در معرض مرگ تدیجی قرار دارند و در سایه درد و رنج اسرای فلسطینی از شرایط بهداشتی و سلامتی بسیار خطرناک و عدم ارائه هرگونه مراقبت پزشکی یا درمان مناسب، آنها هر لحظه در معرض خطر مرگ قرار دارند.

اسرائیل در حال حاضر 4 هزار و 450 فلسطینی از جمله 32 زن و 160 کودک را در بازداشت خود دارد.تعداد فلسطینیان مریض نیز که در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند به بیش از 600 نفر می‌رسد که حال 200 نفر از آنان وخیم است و 23 مبتلا به سرطان هم در میان آنان دیده می‌شود.

شکنجه و آزار زندانیان فلسطینیان از جمله کودکان توسط نظامیان، پلیس و زندانبان‌های صهیونیست رایج است. مقام‌های رژیم صهیونیستی ده‌ها سال است که با اسرای فلسطینی بدرفتاری و از تاکتیک‌های شکنجه‌ای استفاده می‌کنند که به ندرت علیه زندانیان صهیونیست استفاده می‌شود.

رژیم صهیونیستی از شیوه «بازداشت اداری» صرفا برای بازداشت کردن فلسطینیان بدون اتهام و محاکمه برای ماه‌ها یا حتی سال ها، استفاده می‌کند. دستور بازداشت اداری معمولا برای دوره‌های یک تا 6 ماهه صادر می‌شود، اما می‌تواند به صورت نامحدود تمدید شود./تسنیم

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها