ترامپ رد صلاحیت می‌شود!

با شهادت برخی سیاستمداران آمریکایی در دادگاه،به احتمال زیاد ترامپ برای دوره بعدی انتخابات آمریکا رد صلاحیت شود.

به گزارش مستقل آنلاین،روزنامه گاردین نوشت:

مقامات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در برابر کمیته ۶ ژانویه شهادت دادند و بیان کردند که چگونه دونالد ترامپ و متحدانش آنها را تحت فشار قرار دادند تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را در هفته‌های منتهی به حمله مرگبار کنگره آمریکا لغو کنند.

 به گفته مقامات، ترامپ حتی پس از اینکه اعضای حزب جمهوری‌خواه مکررا به او گفتند که لغو نتایج انتخابات نقض قوانین ایالتی و قانون اساسی ایالات متحده است، به تلاش های خود ادامه داد.

 در نتیجه اصرار ترامپ، مقامات انتخاباتی و کارکنان نظرسنجی مورد تهدیدهای خشونت آمیز، نفرت انگیز و گاه نژادپرستانه از سوی حامیان رئیس جمهور سابق قرار گرفتند.

 این جلسه چند روز پس از آن برگزار شد که هیئت حقیقت یاب در مورد کمپین فشار ترامپ بر معاونش، مایک پنس، برای دخالت در تأیید نتایج کنگره به مستندات مهمی دست یافتند.

 بنی تامپسون، رئیس دموکرات این کمیته گفت: «امروز نشان خواهیم داد که آنچه برای مایک پنس رخ داد، جزئی جدا شده از طرح دونالد ترامپ برای براندازی انتخابات نبود.  در واقع، تحت فشار قرار دادن کارمندان دولتی برای خیانت به سوگندهایشان، بخش اساسی بازی بود.»

 Rusty Bowers، رئیس جمهوری خواه مجلس آریزونا، از جمله کسانی بود که در جلسه سه شنبه شهادت داد.  کمتر از یک ساعت قبل از شروع جلسه، ترامپ بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن باورز را «RINO» به معنای جمهوری‌خواه خواند و مدعی شد که باورز گفته بود در انتخابات آریزونا تقلب شده است.

 باورز هنگام شهادت در مقابل کمیته اذعان کرد که در روزهای پس از انتخابات با ترامپ صحبت کرده است، اما او ادعای آلوده بودن نتایج ایالتش به تقلب را رد کرد.  باورز گفت: «هرجا، هرکس و هر زمان که بگوید من گفتم در انتخابات تقلب شده است - این حرف درست نخواهد بود.»

 در عوض، باورز بارها ترامپ و وکلای او را تحت فشار قرار داد تا شواهد معتبری مبنی بر تقلب گسترده در نتایج آریزونا ارائه دهند.  به گفته باورز، رودی جولیانی، یکی از وکلای ستاد انتخاباتی ترامپ، به او گفت: "ما تئوری های زیادی داریم، فقط شواهدی نداریم."

 براد رافنسپرگر، از مشئولین ایالت جورجیا نیز روز سه شنبه در مورد کمپین بی امان ترامپ برای معکوس کردن پیروزی بایدن در ایالت میدان نبرد شهادت داد.  در یک تماس تلفنی بدنام که درست چند روز قبل از حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره علنی شد، ترامپ از رافنسپرگر، یک جمهوری خواه خواست تا آرای کافی برای معکوس کردن پیروزی جو بایدن در جورجیا را پیدا کند.  آدام شیف، یکی از اعضای کمیته منتخب که در جلسه سه‌شنبه بازجویی را رهبری کرد، گفت که رئیس دفتر ترامپ ۱۸ بار برای هماهنگی با دفتر رافنس‌پرگر تماس گرفت.

رافنس‌پرگر از تن دادن به خواسته‌های ترامپ امتناع کرد و بسیاری از آمریکایی‌ها او را تحسین کردند، حتی در حالی که حامیان رئیس‌جمهور سابق به او به عنوان یک خائن حمله کردند.  او به کمیته گفت که در هفته‌ها و ماه‌های پس از انتخابات، رافنس‌پرگر و اعضای خانواده‌اش تهدیدهای خشونت‌آمیز دریافت کردند و بسیاری از مردم متن‌های «نفرت‌انگیز» و «جنسی» را برای همسرش ارسال کردند. 

 واندرا آرشای «شای» ماس، کارمند سابق نظرسنجی جورجیا که به مرکز تئوری‌های توطئه بی‌اساس در مورد انتخابات تبدیل شد، شهادت داد که او و مادرش نیز تهدیدهای خشونت‌آمیز و اغلب نژادپرستانه‌ای را به خاطر کارشان دریافت کردند.  ماس و مادرش، روبی فریمن، هر دو سیاه پوست هستند.

 فریمن در شهادت ضبط شده خود در کمیته گفت که به دلیل نگرانی های امنیتی به مدت دو ماه پس از انتخابات مجبور به ترک خانه اش شد.

 

 

 جلسه سه‌شنبه می‌تواند درخواست‌ها برای متهم شدن ترامپ به خاطر نقش او در تحریک قیام مرگبار ۶ ژانویه را تقویت کند.  بر اساس نظرسنجی جدید ABC News/Ipsos،تقریبا ۵۸ درصد از آمریکایی‌ها اکنون معتقدند که ترامپ باید با اتهامات جنایی در ارتباط با حمله به کنگره روبرو شود.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها