فقط مانده زنان را به غل و زنجیر بکشند!

ماموران طالبان در خیابان‌های کابل در مورد اجرای دستورات تازه این گروه درباره محدودیت زنان و منع شنیدن موسیقی به رانندگان تذکر می‌دهند و گزارش شده که طالبان از لباس‌فروشی‌های زنانه در هرات خواسته است که سر مانکن‌های زن را "جدا" کنند.

دستور طالبان به فروشگاه‌های لباس: سر مانکن‌های پلاستیکی را جدا کنید / این‌ها بت هستند؛ عبادت می‌شدند

بی بی سی: ماموران طالبان در خیابان‌های کابل در مورد اجرای دستورات تازه این گروه درباره محدودیت زنان و منع شنیدن موسیقی به رانندگان تذکر می‌دهند و گزارش شده که طالبان از لباس‌فروشی‌های زنانه در هرات خواسته است که سر مانکن‌های زن را "جدا" کنند.

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی از خیابان‌های کابل نشر شده است، دیده می‌شود که ماموران اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان با لحنی آرام موارد دستورالعمل این اداره را به رانندگان در سطح شهر یادآوری می‌کنند: این‌که "زن بی‌حجاب را سوار نکنند؛ شنیدن موسیقی از نگاه دین نارواست و زنان بدون محرم را هم برای سفرهای طولانی سوار نکنند".

هفته گذشته، وزارت "امر به معروف و نهی از منکر" طالبان دستورالعمل تازه‌ شش موردی صادر کرد که در آن از رانندگان وسایل نقلیه خواسته شده است که تنها زنانی با حجاب اسلامی و همراه با محرم مرد را در مسیرهای طولانی‌ سوار کنند.

دیده‌‌بان حقوق بشر در واکنش می‌گوید این قانون تازه طالبان، زندانی ساختن زنان از راه بستن فرصت‌های حرکت آزادانه است.

طالبان، اما، آن را "پروپاگاندا" خوانده است و گفته که این دستورالعمل بیشتر توصیه است و جنبه اجباری ندارد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه به بی‌بی‌سی گفت: مردم با این دستورالعمل مشکلی ندارند و اگر خارجی‌ها مشکل دارند، به خودشان مربوط است.

در همین حال، طالبان در هرات، در اعلامیه‌ای به فروشگاه‌های لباس دستور داده است که سرِ مانکن‌های پلاستیکی را جدا کنند.

به گزارش روز جمعه تلویزیون طلوع‌نیوز، اداره امر به معرف و نهی از منکر طالبان در هرات گفته است این مانکن‌های لباس زنانه "مانند بت" هستند.

عزیز الرحمان، رئیس این اداره در هرات گفته است: "اینان بت هستند، بت‌ها در کتاب‌ها تعریف شده‌اند که نباید در اسلام باشند، این‌ها عبادت می‌شدند، فروشندگان گفتند که با این‌ها، لباس‌ها را به نمایش می‌گذارند، ما گفتیم که سرهای‌شان باید برداشته شوند."

'بغض کردم و شکستم اما تصمیم گرفتم اعتراض کنم'

محدودیت‌هایی که طالبان برای زنان ایجاد کرده است، زندگی روزانه آنان را با مشکلاتی روبرو ساخته است.

یک زن افغان که مادر یک کودک است و تنها در شهر کابل زندگی می‌کند، ویدیویی به بی‌بی‌سی فرستاده که او را نشان می‌دهد در حالی که لباس مردانه پوشیده به مقررات‌ جدید طالبان اعتراض می‌کند.

او می‌گوید: "زمانی که از دوستانم با خبر شدم اجازه خرید و رفت‌وآمد در داخل شهر برای زنان بدون محرم نیست بغض کردم و شکستم اما از اینکه خودم مادر کودکی هستم و تنها بدون محرم در کابل زندگی می‌کنم تصمیم گرفتم به این قانون واکنش نشان بدهم تا طالبان بدانند که این کارشان عاقلانه نیست".

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها