جزئیات رد صلاحیت رئیس‌جمهور پیشین در انتخابات:

رئیس جمهور بخاطر مشارکت در شورش مردم رد صلاحیت شد!

حکم دادگاه عالی، ترامپ را به مشارکت آشکار و داوطلبانه در شورش کنگره، حتی پس از آغاز آن، متهم کرد.

رئیس جمهور بخاطر مشارکت در شورش مردم رد صلاحیت شد!

دادگاه عالی کلرادو در تصمیمی خیره‌کننده و بی‌سابقه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، را از انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۲۴ این ایالت حذف کرد و حکم داد که او با استناد به قانون «ممنوعیت شور‌شیان» در اصلاحیه چهاردهم، کاندیدای واجد شرایط ریاست‌جمهوری، نیست.

رای دادگاه ۴ به ۳ بود و اجرای این حکم تا ۴ ژانویه و درخواست تجدیدنظر ترامپ در دیوان عالی آمریکا به تعویق افتاده است. این حکم می‌تواند مناقشه را به کل کشور گسترش دهد.

به گزارش سی‌ان‌ان، این حکم دادگاه عالی، ترامپ را به مشارکت آشکار و داوطلبانه در شورش کنگره، حتی پس از آغاز آن، متهم می‌کند و ادعای «آزادی بیان» او را رد می‌کند.

با وجود این که این تصمیم فقط برای کلرادو اعمال می‌شود، اما تاثیری قابل توجه بر انتخابات ۲۰۲۴ خواهد داشت.

اکثریت قضات در نظر خود با اشاره به حوادث ششم ژانویه بدون امضا نوشتند: «ترامپ نه تنها شورش را تحریک کرد، بلکه حتی زمانی که محاصره ساختمان کنگره به طور کامل در جریان بود، با درخواست مکرر از معاون رئیس جمهوری (مایک) پنس برای انجام ندادن وظیفه قانون اساسی خود و تماس با سناتورها برای متوقف کردن شمارش آرای الکترال، از آن حمایت کرد. این اقدامات مشارکت آشکار، داوطلبانه و مستقیم در شورش محسوب می‌شود.»

سخنگوی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، در بیانیه‌ای این حکم را «پر از ایراد» توصیف کرد و گفت: «رهبران حزب دمکرات به دلیل پیشتازی فزاینده و موقعیت مسلطی که رئیس جمهور ترامپ در نظرسنجی‌ها به دست آورده وحشت‌زده هستند.»

استیون چونگ افزود که تیم حقوقی آقای ترامپ «به سرعت درخواست تجدید نظر» را تسلیم دیوان عالی آمریکا خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها