نتانیاهو در گرداب مرگ/ سرنوشت جنگ زمینی غزه و اسرائیل چه می‌شود؟

نتانیاهو؛ درگیر یک معمای لاینحل/ سرنوشت جنگ زمینی غزه و اسرائیل چه خواهد شد؟.

نتانیاهو در گرداب مرگ/  سرنوشت جنگ زمینی غزه و اسرائیل چه می‌شود؟

 

بنیامین نتانیاهو درگیر یک معمای لاینحل است. او نمی داند چه کند و هیچ هدفی از جنگ ندارد. انتهای هر کدام از مسیرهایی که پیش روی رژیم صهیونیستی است، عزل نتانیاهو و کاهش قدرتش است.

به گزارش خبر فوری، جنگ زمینی غزه آغاز شده و ممکن است روزهای سختی در پیش باشد. از ابتدای جنگ، بسیاری از تحلیلگران از قریب الوقوع بودن جنگ زمینی در غزه سخن می گفتند اما پرسش همه این بود که گام بعدی نتانیاهو و ارتش اسرائیل چیست؟

مسالۀ بسیاری از تحلیلگران سیاسی این است که نتانیاهو چه قصدی از حمله داشته و با جنگ زمینی چه هدفی را دنبال می کند؟

پیروزی اسرائیل بر غزه چه نتایجی خواهد داشت؟

برای پاسخ به این مساله باید حالات مختلف جنگ زمینی را در نظر گرفته و نتیجۀ آنها را بررسی کنیم. به نظر می رسد قصد اصلی ارتش اسرائیل تصرف کامل غزه باشد.

طبق اخبار منتشر شده، اسرائیل به مصر پیشنهاد داده در ازای بخشیدن بدهی هایش، صحرای سینا را به مردم عادی غزه اختصاص دهد تا اسرائیل سراسر غزه را به تصرف خود درآورد. اگرچه این پیشنهاد با مخالفت مصر مواجه شده اما نشان می دهد که نتانیاهو به دنبال اشغال کامل غزه است.

اما حتی اگر این هدف به تحقق برسد باز اسرائیل با مشکلات مختلفی مواجه خواهد شد چرا که هیچ هدفی در پشت آن نیست و نتانیاهو هنوز نمی داند بعد از اشغال غزه چه کاری باید انجام دهد. این مطلب در تحلیل رسانه های مختلف مورد اشاره قرار گرفته است.

تاکید بسیاری از تحلیلگران این است که نتانیاهو قادر به حفظ کنترل غزه نیست. رژیم صهیونیستی ابزار لازم را برای انتقال 2 میلیون انسان به صحرای سینا ندارد و اگر هم بخواهد کنترل غزه و مردم بومی اش را بر عهده بگیرد باید روزانه با چریک های مقاومت مواجه شده و تلفات دهد.

نباید از خاطر برد که حماس تنها گروه مقاومت محور موجود در غزه نیست. غزه پر از گروه های جهادی است که برخی از آنان، مواضعی شدیدتر از حماس دارند. کنترل یک منطقه دو میلیونی که تقریبا همۀ اعضای آن مخالف اسرائیل هستند ممکن نیست و رژیم صهیونیستی را وارد جنگ هر روزه می کند.

ضمن اینکه گروه های مقاومتی خارجی نیز در نزدیکی غزه حضور دارند و ممکن است از کرانه باختری و لبنان با اسرائیل درگیر شوند و این مساله جنگ را طولانی تر کرده و تلفات رژیم صهیونیستی را نیز افزایش خواهد داد.

اما چرا نتانیاهو قصد تصرف کامل غزه را دارد؟ چرا به یک عملیات زمینی کوتاه مدت اکتفاء نمی کند؟ دلیل این مساله روشن است. هر اقدامی که کمتر از تصرف غزه و نابودی حماس باشد، برای نتانیاهو و اسرائیل یک شکست به حساب می آید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها