۶۲ هزار دوربین مداربسته هواوی در نقاط مختلف شهر کابل نصب شد/ طالبان با طرح اسرائیلی مردم افغانستان را سرکوب می کند

طالبان دوربین‌های مداربسته در شهر کابل، پایتخت، و سایر شهر‌های افغانستان را به کمک شرکت چینی هواوی نصب می‌کند

۶۲ هزار دوربین مداربسته هواوی در نقاط مختلف شهر کابل نصب شد/ طالبان با طرح اسرائیلی مردم افغانستان را سرکوب می کند

طالبان: ۶۲ هزار دوربین مداربسته در نقاط مختلف شهر کابل نصب کردیم

 

به گزارش شفقنا، وزارت کشور طالبان به رهبری سراج الدین حقانی، در روز‌های اخیر اعلام کرده که ۶۲ هزار دوربین مداربسته در نقاط مختلف شهر کابل نصب کرده است.

دوربین‌های امنیتی کابل

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت کشور طالبان در یک نوار تصویری که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد، گفت که این دوربین‌ها «برای تأمین امنیت» و «در مکان‌های مزدحم» شهر کابل نصب شده است.

سخنگوی وزارت کشور طالبان با تأکید بر تأمین امنیت، گفت که به زودی شمار این دوربین‌ها در تمام نقاط شهر کابل افزایش خواهد یافت.

این وزارت همچنین گفته است که سیستم نظارتی با استفاده از دوربین‌های مدار بسته، در جلوگیری از جرایم جنایی بسیار مؤثر است و به زودی در سایر شهر‌های افغانستان نیز چنین سیستم‌هایی را راه اندازی خواهد کرد.

وزارت کشور طالبان پیش از این اعلام کرده بود که دوربین‌های مداربسته در شهر کابل، پایتخت، و سایر شهر‌های افغانستان را به کمک شرکت چینی هواوی نصب می‌کند.

بر اساس اعلامیه وزارت کشور طالبان، نمایندگان این شرکت گفته اند که متعهد به کار در زیر حاکمیت طالبان هستند و از «تعامل خوب» با این گروه ابراز خرسندی کرده است.

دوربین های امنیتی کابل

نگرانی شهروندان از چیست؟

 

طالبان اعلام کرده که این دوربین‌ها «برای تأمین امنیت» و «جلوگیری از جرایم جنایی» در مکان‌های «مزدحم شهر کابل» نصب شده است.

اما اکنون دوربین‌های مداربسته نه تنها در جاده‌های اصلی و مکان‌های مزدحم کابل نصب شده است، بلکه در پس کوچه‌ها و درون خانه‌های شهروندان نیز نصب شده است.

وزارت کشور طالبان اعلام کرده است که تا اکنون شماری از افراد را با استفاده از دوربین‌های مداربسته‌ای که در سطح شهر کابل نصب شده است بازداشت کرده اند.

شهروندان می‌گویند که طالبان با نصب چنین دوربین هایی، مخالفان سیاسی، فرهنگی و نظامی خود را بیشتر رصد می‌کنند و برای «سرکوب» مردم از آن استفاده خواهند کرد.

طرح اسرائیلی طالبان

 

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل، طرح طالبان برای نصب هزاران دوربین مداربسته در کابل در کابل را مشابه طرح اسرائیل برای سرکوب فلسطینی‌ها در «سرزمین‌های اشغالی» دانسته است.

این نهاد در بیانیه‌ای گفته است که اقدام وزارت کشور طالبان تحت کنترل سراج الدین حقانی، نگرانی از نقض حریم خصوصی افراد و ایجاد یک دستگاه کنترل جمعی در افغانستان را افزایش می‌دهد.

او در بیانیه‌ای افزوده که در صورت نصب این دوربین‌ها یک دستگاه نظارتی جمعی تشکیل می‌شود و حقوق حریم خصوصی و آزادی تجمع و بیان را «که از زمان به قدرت رسیدن طالبان مورد حمله بی‌سابقه‌ای قرار گرفته» را از بین می‌برد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها