شکاف در پیمان همکاری شانگهای؛

افشاگری رسانه‌های هندی: پاکستان مخفیانه به اوکراین اسلحه می‌دهد

وب سایت نیو ایندین مدعی است به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد، پاکستان در درگیری میان اوکراین و روسیه اصلا بی‌طرف نیست. در واقع، این کشور مقدار زیادی سلاح و مهمات به اوکراین صادر کرد. به این ترتیب، پاکستان از فوریه تا مارس سال جاری ۴۲۰۰۰ پرتابگر در ازای موشک‌های 122 میلی متری به اوکراین فروخته است. تحویل از طریق واسطه در آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی انجام شد.

افشاگری رسانه‌های هندی: پاکستان مخفیانه به اوکراین اسلحه می‌دهد

روزنامه نزاویسیمایا گازتا (روسیه)

نویسنده: ولادیمیر سکاسیریف

در ایالت گوا هند، نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برگزار شد. وزیران اسنادی را برای نشست سران اتحادیه که در ماه جولای برنامه‌ریزی شده است، آماده کردند. هند نیز مانند چین در خصوص موضوع اوکراین بی‌طرف است. همزمان، رسانه‌های گروهی هندی با انتشار اسنادی، از تامین مهمات پاکستانی به اوکراین سخن می‌گویند.

روزنامه روسی گازتا

همانطور که در پیام وزارت امور خارجه روسیه برای رسانه‌های گروهی آمده است، سند نهایی این نشست، رویکردهای تلفیقی طرفین را در مورد موضوعات کلیدی سازمان همکاری شانگهای و همچنین، موضوعات در دستور کار جهانی و منطقه‌ای را تعیین می‌کند. از جمله، می‌توان به مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر اشاره کرد.

 

بحث در مورد اوکراین نیز انجام شد. ایندیا تودی می‌نویسد که هند برای تقویت امنیت، روابط اقتصادی و ارتباطات مردمی در سازمان همکاری شانگهای اهمیت خاصی قائل است. وب سایت نیو ایندین مدعی است به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد، پاکستان در درگیری میان اوکراین و روسیه اصلا بی‌طرف نیست. در واقع، این کشور مقدار زیادی سلاح و مهمات به اوکراین صادر کرد. به این ترتیب، پاکستان از فوریه تا مارس سال جاری ۴۲۰۰۰ پرتابگر در ازای موشک‌های 122 میلی متری به اوکراین فروخته است. تحویل از طریق واسطه در آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی انجام شد.

 

پاکستان از این طریق، ۳۶۴ میلیون دلار درآمد داشته و ۳۰۹ میلیون دلار دیگر نیز باید پرداخت شود و ۸۰ درصد از سود به مقر نیروی زمینی پاکستان در راولپندی تعلق دارد. محموله‌های نظامی با کشتی‌ها به اوکراین منتقل شد. بندر ساوتهمپتون (بریتانیا) به عنوان یک بندر میانی در این زنجیره عمل می‌کند. اگرچه، کمک‌های پاکستان به اوکراین به اندازه کمک‌های غرب قابل توجه نیست، اما پاکستان به همراه آذربایجان، به یکی از معدود کشورهای غیر غربی تبدیل شده‌اند که مستقیما از اوکراین حمایت می‌کنند.

 

در مورد ارسال مهمات توسط پاکستان به اوکراین، این واقعیتی است که تصاویر ویدئویی متعددی از خود اوکراینی‌ها و مطبوعات غربی آن را تایید می‌کند. پوسته‌های ۱۲۲ میلی متری در اوکراین توسط هر دو طرف استفاده می‌شود. به طور طبیعی، هندی‌ها می‌گویند که پاکستان یک سیاست دو طرفه را دنبال می‌کند - از بی‌طرفی صحبت می‌کند، اما در حقیقت، به اوکراین کمک می‌کند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.