مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت خبر داد:

چهارهزار مگاوات برق تخصیصی وزارت نیرو به صنایع فولاد‌ها در اولویت ویژه قرار گرفتند

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با اعلام اینکه میزان سهمیه تخصیصی برق وزارت نیرو به وزارت صمت دیماند چهارهزار مگاواتی است که باید بین صنایع فولادی و سیمان تقسیم شود، گفت: از آنجا که تنظیم بازار محصولات فولادی برای وزارت صمت نقش مهمی دارد، لذا این وزارتخانه به انتخاب و گزینش برخی واحد‌ها برای تامین برق و ادامه فعالیت تولیدی مجبور شده است.

به گزارش می‌متالز، سیف‌الله امیری درباره تخصیص برق صنایع اظهارداشت: تخصیص سهیمه‌ها و سهمیه بندی برق در اختیار وزارت نیرو است و وزارت صمت در تخصیص سهیمه برق هیچ نقشی ندارد.

وی با اشاره به تخصیص سهمیه برق ویژه برای برخی واحد‌های فولادساز بزرگ مانند فولاد مبارکه و خوزستان ادامه داد: فولاد مبارکه تنها واحد فولادساز کشور در زمینه تولید ورق فولادی است وزمانی که فعالیت فولاد مبارکه متوقف می‌شود یعنی تولید صنعت کشور متوقف شده است و اگر برق فولاد مبارکه قطع نشده به این دلیل است که حجم بزرگی از رشد و توسعه اقتصادی کشور به فعالیت این واحد صنعتی مرتبط است.

این مقام وزارت صمت تصریح کرد: فولاد مبارکه بطور مداوم در حال تولید محصولات فولادی است و بنوعی بازار را در دست دارد و باید برق این واحد بزرگ صنعتی را برای تنظیم بازار تامین شود، واحد تولیدکننده‌ای مانند فولاد خراسان هم که قطب تولید فولاد در شرق کشور است نیز وزارت صمت بر تامین برق آن واقف است، اما گویی وزارت نیرو درمورد تامین برق آن منطقه مشکلاتی ایجاد کرده است هر چند اکنون واحد نوردی آن مشغول به فعالیت و تولید است.

امیری با اشاره به اینکه تخصیص برق واحد‌های تولیدکننده کشور بر اساس درجه اهمیت واحد تولیدی سهمیه بندی شده است، گفت: زمانی که مقدار مشخصی از یک جنس یا محصول باید بین شمار زیادی از افراد گروه‌ها و یا واحد‌های تولیدی تقسیم شود طبیعتا سهم هر واحد تولیدی با توجه به اهمیت و نقش آن در اقتصاد کشور خواهد بود، تقسیم چهارعدد شکلات بین ۲۰ نفر مصداق تامین برق صنایع است.

وی میزان سهمیه تخصیصی برق وزارت نیرو به وزارت صمت را چهارهزارمگاوات ذکر کرد و افزود: دیماند ۴ هزار مگاواتی تخصیصی باید بین صنایع فولادی و سیمان تقسیم شود ازاین رو وزارت صمت از دیماند تخصیص یافته مجبور به انتخاب و گزینش برخی واحد‌ها برای ادامه تولید شده است، برق تخصیصی واحد‌های تولیدی برای وزارت نیرو تفاوتی ندارد، اما سهمیه بندی برق برای وزارت صمت با توجه به تنظیم بازار محصولات فولادی نقش مهمی دارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: اولویت وزارت نیرو تامین برق خانگی است طبیعتا کمبود برق و قطعی برق به صنایع می‌رسد وزارت صمت و تشکل‌های بخش خصوصی بمنظور تامین برق صنایع بار‌ها با مسوولان وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی تامین برق کشور مذاکره و گفتگو کرده، اما به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها