افزایش اکتشاف، استخراج و تولید مجتمع سرب نخلک

 مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک اعلام کرد: میزان اکتشاف، استخراج و تولید این مجتمع طی 5 ماهه نخست 1400 افزایش یافت. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، عارف باقری با بیان این مطلب گفت: مجتمع معدنی سرب نخلک از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 3 هزار و 963 تن کنسانتره سرب تولید کرد که نسبت به تولید مدت مشابه سال گذشته (2 هزار و 675 تن)، 48 درصد رشد نشان می دهد. وی افزود: همچنین، رقم تولید این مجتمع نسبت به برنامه (3 هزار و 350 تن)، حاکی از رشد 18 درصدی است که این امر حاصل برنامه ریزی و نظارت دقیق بر عیار ماده معدنی استخراجی، انجام سرویس های پیشگیرانه در واحدهای فرآوری و بهبود عملکرد در حوزه ی منابع انسانی مجتمع است.

افزایش 27 درصدی استخراج مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با اشاره به افزایش 27 درصدی استخراج ماده معدنی در این مجتمع تصریح کرد: مجتمع نخلک طی ۵ ماهه نخست امسال، 76 هزار و 650 تن ماده معدنی با فرآیند ورودی تولید از بخش های معدن زیر زمینی و طرح مکانیزه (اسپیرال معدنی) استخراج کرد. وی ادامه داد: این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 60 هزار و 339 تن بود. همچنین، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری، این ظرفیت به بیش از ۲٫۵ برابر افزایش یابد. باقری خاطر نشان کرد: با تداوم عملیات اکتشاف تکمیلی در این مدت، 5 هزار و 577 متر حفاری صورت گرفتهاست. با توجه به برنامه اکتشاف تکمیلی (10 هزار متر در سال)، تاکنون ۵۶ درصد از این برنامه تحقق یافته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است.

وی افزود: همچنین پیش بینی می شود با تداوم و تکمیل عملکرد اکتشاف، مجموع ذخایر قطعی قابل استخراج از یک میلیون تن کنونی به نزدیک ۳ میلیون تن در نیمه سال ۱۴۰۱ افزایش یابد. اجرای 121 میلیارد ریال طرح زیست محیطی مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با اشاره به اجرای 121 میلیارد ریال طرح زیست محیطی در این مجتمع در حال حاضر اظهار داشت: از جمله مهم ترین این طرح ها، احداث تیکنر و فیلترپرس به منظور بازچرخانی پساب کارخانه است.

وی ادامه داد: این اقدام، علاوه بر جلوگیری از بروز آسیب های زیست محیطی، با بازگردانی کامل آب به سیکل کارخانه فرآوری، بیش از50 درصد در آب مصرفی صرفه جویی خواهد شد. بنا به این گزارش، مدیریت مجتمع معدنی سرب نخلک (واقع در استان اصفهان، شهرستان نایین، روستای نخلک) از سال 95 به راهبر (شرکت سرب و روی کیمیاگوهران) واگذار شد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها