آزمایش موفقیت‌آمیز عملیات نوینِ آتشباری در معدن شماره دو گل‌گهر

عملیات آتشباری معدن به شیوه‌های نوین برای اولین بار در معدن شماره دو گل گهر با موفقیت آزمایش شد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت گل‌گهر، در یک عملیات حفاری و آتشباری در معدن شماره ۲ گل گهر (شرکت گهر پویش گام) شیوه نوین پاوردِک برای اولین بار  توسط تیم کارشناسان و کارگران این معدن ازمایش شد که نتیجه این تکنیک موفقیت امیز بوده و برنامه‌ریزی برای استفاده گسترده از ان صورت خواهد گرفت.

عملیات اتشباری در این معدن در مجموعه‌ ۷ الگو و حدود ۳۶۳ چال بزرگ و کوچک صورت گرفت و طی ان ۶۸ تن مواد منفجره معدنی به کار رفت و حدود ۸۰ هزار تن سنگ اهن و ۱۱۰ هزار تن روباره برای بارگیری حاصل شد.

به گفته کارشناسان شرکت گهر پویش گام، در روش انفجار پاوردک اضافه‌حفاری حذف می‌شود و هنگام خرج گذاری چال، با یک ابزار مخصوص از پرشدن انتهای چال جلوگیری شده و فضای خالی را برای حرکت گاز و موج انفجار به پایین فراهم می کند. 

گفتنی است اضافه حفاری در پله های ۱۵ متری معدن شماره ۲ معمولا بین ۲ تا ۲.۵ متر است که حذف آن میزان حفاری مورد نیاز را کاهش می‌دهد که در پی آن کاهش هزینه و صرفه جویی حاصل می شود. هزینه های آتشباری در معدن‌کاری حدود ۱۵ درصد از کل هزینه های استخراج را شامل می شود که کاهش آن کمک بزرگی به اقتصاد معادن می کند.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها