معاون خرید شرکت فولاد مبارکه:

دولت جدید و وزارت صمت نگاه جامع و کامل به کل زنجیره فولاد داشته باشد

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه: از دولت جدید انتظار می‌رود نگاه کامل و جامعی به زنجیره فولاد در بخش‌های مختلف داشته باشد و ضمن تعریف چشم انداز برای حداقل ۵ سال و سیاستگذاری برای آن را به گونه به گونه‌ای انجام دهد که کالای ایرانی ضمن برخورداری از شرایط رقابت در بازار جهانی، ارزآوری برای کشور و اقتصاد داشته باشد.

به گزارش می‌متالز، رضا یزدخواستی، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه  درخصوص اینکه چه انتظاری از دولت آینده برای بخش صنعت می‌رود اظهار کرد: امیدواریم با انجام انتخابات ریاست جمهوری و گذر از این دوره، ثبات به بازار‌ها بازگردند و سیاست‌هایی اتخاذ شود که بتوان برای ۴ سال روی آن‌ها برنامه ریزی انجام داد.

وی افزود: امید می‌رود در دولت آینده سیاست‌هایی اتخاذ شود که منجر به ثبات در صنعت و بازار گردد. البته باید دید نیرویی که در راس کار قرار می‌گیرد تا چه اندازه ثبات بازار برایش مهم است و چه تدابیری برای آن در نظر می‌گیرد. از طرفی نمی‌توان گفت صرف یکدست شدن همه ارگان‌ها منجر به ثبات شود، بلکه در اولویت قرار گرفتن سیاست‌های مسئولان برای تنظیم و ایجاد ثبات در بازار است که می‌تواند در اولویت نخست باشد یا اولویت ثانویه.

کالای ایرانی، رقابتی شود

یزدخواستی ادامه داد: انتظارات ما از دولت و وزارت صمت در آینده این است که نگاه جامع و کاملی به کل زنجیره فولاد، بازار فولاد، تولید محصولات زنجیره فولاد، بازار داخلی و صادرات داشته و یک چشم انداز ۵ ساله برای آن تعریف کنند؛ به گونه‌ای که صادرات کالای ایران رقابتی و ارز آور برای کشور باشد. در واقع لازم است تا نگاه به این زنجیره از حالت بخشی با جزیره‌ای دور شود و در صورتی که این اتفاق بیفتد و ملاک برای آن نگاه کارشناسی و اقتصادی باشد، (نه اینکه افزایش انتقال سود از یک بخش به بخش دیگر زنجیره و یا افزایش قیمت‌ها در زنجیره رخ دهد) در نهایت شاهد تغییرات مثبت خواهیم بود؛ در غیر این صورت شرایط تغییری نخواهد کرد.

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: در واقع لازم است تا متولیان وزارت صمت از ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد را بررسی کرده و برای آن برنامه ریزی داشته باشند تا خروجی این صنایع، تولید محصولاتی باشد که بازار کشور را رقابتی کرده و قابلیت عرضه آن در بازار جهانی وجود داشته و برای کشور ارزآوری داشته باشد.

فولاد مبارکه با فرمولی که در شرایط تحریم داشت، همچنان در همین مسیر حرکت می‌کند

به گفته یزدخواستی، در حال حاضر که تحریم‌های بسیاری بر کشور و صنعت فولاد ایران تحمیل شده است، از این رو فولادمبارکه نیز بر اساس همین شرایط تحریمی برنامه ریزی کرده و به سمت جلو حرکت می‌کند. البته امیدوار به گشایش برخی از تحریم‌ها نیز هستیم که اگر اتفاق بیفتد منجر به خشنودی در صنعت فولاد و صنعت و اقتصاد کشور خواهد شد، اما اکنون برنامه شرکت فولادمبارکه برای ادامه راه، بر اساس شرایط در بدترین حالت ممکن یعنی فشار حداکثری است.

دولت با جسارت قدرت و توانایی خود را برای تحقق افق ۱۴۰۴ اعلام کند

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه در خصوص اینکه برای دستیابی به افق ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چه سختی‌هایی سد راه دولت جدید خواهد بود نیز گفت: دولت نیاز است تا با جسارت میزان اقدامات و رشدی که برای تولید بیشتر فولاد و رسیدن به عدد ۵۵ میلیون تن را دارد، اعلام کند، زیرا در غیر این صورت و عدم دستیابی به اعداد تعریف شده برای افق ۱۴۰۴ ممکن است که منجر به از بین رفتن سطح اعتماد به دولت شود.

وی افزود: بزرگترین نیاز امروز دولت، اعتماد صنعت، تولیدگنندگان و بازار به تصمیماتش است. از سوی دیگر زمانی که هدفگذاری برای انجام کاری انجام می‌شود تنها یکسری از عوامل در اختیار و برخی نیز خارج از کنترل هستند که گاهی نقش تعیین کننده در رسیدن به هدف را ایفا می‌کنند. برای مثال زمانی که تولید ۵۵ میلیون تن برای افق ۱۴۰۴ تعریف شد، تحریم‌های حداکثری مطرح نبود، شاید اگر پیش بینی برای به تغییر شرایط و ایجاد موانع و سختی‌ها نیز در نظر گرفته می‌شد، میزان تولید فولاد نیز در این افق تغییر می‌کرد.

یزدخواستی افزود: نباید از دولت کار‌های غیرممکن را خواستار شد؛ بلکه باید دولت آنچه را که توان محقق کردنش را دارد، اعلام کند. برای چشم انداز ۱۴۰۴ برای فولاد نیز این موضوع صادق است؛ زیرا از زمانی که این برنامه ریزی انجام شده، اتفاقات مختلفی مانند تحریم‌های حداکثری، افزایش چندین برابری قیمت دلار، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سایر هزینه ها، افزایش هزینه سرمایه گذاری، عدم همکاری کشور‌های دیگر در فاینانس پروژه‌های ایران و... در کشور رخ داده است که همگی باعث سخت شدن روند کار می‌شوند.

به گفته وی، در واقع اقتصاد امروز و سیاست در سطح بین المللی در هدفگذاری‌های صورت گرفته برای چشم انداز ۱۴۰۴ اثرگذار بوده اند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها