ام اس ، علائم ، عوارض، تشخیص و درمان چیست؟ کاردرمانی، گفتاردرمانی و توانبخشی بیماران ام اس

ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری سیستم عصبی می باشد. این بیماری دژنرتیو موجب تشکیل پلاک هایی بر روی غلاف میلین اعصاب می گردد.

غلاف میلین یک ماده پروتینی بر روی رشته های عصبی است که وظیفه سرعت بخشیدن به انتقال پیام های عصبی را برعهده دارد. آسیب میلین اعصاب باعث اختلال در کارکرد سیستم عصبی وانتقال درست پیام های عصبی به مغز شده و مشکلات جسمی و حرکتی را برای بیمار به وجود می آورد.  تشخیص زودهنگام و آغاز به موقع درمان در این بیماری یکی از نکات قابل اهمیت در بیماری ام اس می باشد. مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی ام اس دکتر صابر در حیطه توانبخشی بیماران ام اس فعالیت می نماید و با ارائه خدمات توانبخشی در منزل امکان ادامه درمان را برای بیماران در فاز حاد بیماری نیز فراهم آورده است. مرکز توانبخشی ام اس در تهران زیر نظر دکتر صابر مدرس دانشگاه شهید بهشتی با بررسی دقیق علائم بیمار به ارائه طرح درمانی مناسب و تخصصی برای بیماران ام اس میپردازد.

 

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

علائم ام اس چیست

بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بسته به محل آسیب وارده به سیستم عصبی و شدت آسیب علائم متفاوتی را ایجاد می کند. علائم بیماری ام اس ممکن است با بی حسی های گاه و بیگاه و گذرا خود را نشان دهد یا به صورت یک حمله ناگهانی منجر به نابینایی یا فلج عضوی از بدن شود. این بیماری پیشرونده بوده و جهت کنترل عوارض ام اس حتما باید از دارودرمانی و درمان های توانبخشی استفاده نمود.

دکتر تشخیص ام اس

بیماری مولتیپل اسکلوروزیس برای اولین بار توسط  جین مارتین چارکات در سال 1868 معرفی شد . برای تشخیص ام اس توسط دکتر ام اس ابتدا باید گزارش کاملی از وضعیت بیمار تهیه شود. پس از معاینه بالینی دقیق علائم بیمار و بررسی های پاراکلینیکی نظیر MRI و آزمایش مایع نخاعی تشخیص بیماری ام اس قطعی می شود و روند درمان بیماری مشخص می گردد. درمان شامل دارودرمانی و توانبخشی مستمر برای کاهش عوارض و بازتوانی قدرت عضلات و تعادل بیمار می باشد.

عوارض ام اس چیست

عوارض بیماری ام اس در بیماران متفاوت است. بسته به محل تشکیل پلاک ها بر روی اعصاب محیطی ممکن است اندام ها و عضوهای خاصی از بدن درگیر شوند. با توجه به این نکته که بروز بیماری در زنان بیش از مردان است باید در نظر داشت امکان بروز افسردگی در زنان بالاتر از مردان است. و وجود این دو اختلال با هم خود موجب تشدید علائم ام اس در فرد می گردد. در صورت عدم درمان مناسب در بیماران علائم تشدید شده و موجب بروز مشکلاتی در زندگی بیمار می گردد.

عواقب بیماری ام اس

 به علت ناشتناخته بودن علت بیماری ام اس و نبود درمان قطعی، ام اس ممکن است قسمت های مختلفی از بدن را درگیر کند و عواقب بیماری ام اس در بیماران گوناگون می باشد. این عواقب از درگیری چشم ها ، بی حسی در پاها و یا بی اختیاری ادرار میتواند متفاوت باشد. بیمار با علائم ام اس اغلب مشکلاتی در تعادل، تاری دید و بی حسی اندام ها را تجربه می کنند. در بیشتر موارد با کنترل صحیح بیماری توسط پزشک و تیم توانبخشی بیمار توانایی ادامه فعالیت های روزمره را حفظ می نمایند.

2

ام اس در مردان و زنان

شیوع بیماری ام اس در سال های اخیر رو به افزایش است و میانگین سن این بیماران به 26 رسیده است. این بیماری زنان را بیش از مران درگیر می کند و بازه سنی بین  15 سال تا 50 سال را شامل می شود. علت بیماری ام اس هنوز شناخته شده نیست اما به نظر می رسد بیماران دوره هایی از مصرف سیگار ، استرس مزمن ،عفونت های مکرر و اختلالات در ویتامین دی را در تاریخچه خود داشته اند.

ام اس خفیف- ام اس بدخیم

بیماری ام اس بسته به شدت بروز علائم و مدت زمان وجود علائم  با اسامی مختلف ام اس خفیف یا ام اس بد خیم  شناخته می شود. بیماری ام اس براساس دوره های عود به چهار نوع تقسیم می شود.

ام اس عود کننده و فروکش یابنده

در این نوع از بیماری، بیمار دور هایی از عود و بروز علائم را تجربه می کند و در بین این دوره ها بدن به ترمیم میلین از دست رفته پرداخته و بهبودی مشاهده می شود. 85 درصد بیماران از این نوع هستند.

ام اس پیشرونده اولیه

بیمار در طول بیماری دچار دور های عود علام می شود و عوارض ایجاد شده بدون بهبودی در فرد می ماند و بیماری به مرور پیشرفت می کند.

ام اس پیشرونده ثانویه

بیماری ابتدا به صورت عود کننده و فروکش کننده بروز می کند و در انتهای بیماری بیمار دچار دوره های عود بدون بهبودی می گردد

 ام اس نوع یک علامتی مجزا

به نظر می رسد این نوع ابتدای شروع بیماری باشد و پزشکان برای تشخیص قطعی تا عود مجدد علام صبر می کنند.

مرکز درمان ام اس در تهران

3

بیماری ام اس یک بیماری پیشرونده است که هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد. یکی از درمان های اصلی در بیماری ام اس  درمان توانبخشی می باشد که توسط تیم متخصص کاردرمانی و گفتاردرمانی ارائه می گردد. مرکز درمان ام اس در تهران زیر نظر دکتر صابر مدرس دانشگاه شهید بهشتی به فعالیت مشغول می باشد. خدمات توانبخشی ویژه بیماران ام اس با ارزیابی مکرر علائم بیمار توسط پزشک متخصص به صورت دوره ای موجب بهبود علائم بیماران میگردد. درمان توانبخشی مستمر در زمینه مشکلات تعادلی، اختلالات بینایی، ضعف عضلانی و مهارت های حرکتی بیمار انجام می گیرد.

توانبخشی ام اس در منزل

یکی از خدمات مهم مرکز توانبخشی ام اس دکتر صابر ارائه خدمات توانبخشی ام اس در منزل می باشد. توانبخشی در حیطه تقویت عضلات بیمار، ارائه تمرینات کششی، بهبود توانایی های استقلال فردی نظیر راه رفتن، حمام کردن و... همچنین تطابق بیمار با محیط زندگی و کار می باشد. نحوه استفاده صحیح از وسایل کمکی از دیگر موارد آموزش در توانبخشی ام اس در منزل می باشد.

کاردرمانی ام اس در منزل

کاردرمانی بیماران ام اس در منزل با هدف افزایش قدرت عضلات ، جلوگیری از کوتاهی عضلات و دفورمیتی مفاصل، بهبود تعادل بیمار و افزایش تحمل عضلانی، بهبود الگوی راه رفتن ، تقویت حرکات چشمی، بهبود مهارت های انگشتان و حرکات ظریف، آموزش نحوه استفاده از ابزار های دستی و نحوه انجام فعالیت ها با کمترین میزان مصرف انرژی جهت جلوگیری از ایجاد خستگی در بیمار می باشد. در مرکز تخصصی دکتر صابر تمامی خدمات درمانی توسط مربیان با تجربه مرکز و زیر نظر دکتر متخصص انجام می گیرد.

گفتاردرمانی ام اس در منزل

از دیگر خدمات ارائه شده توسط مرکز درمان بیماران ام اس در تهران خدمات گفتاردرمانی ام اس در منزل می باشد که در زمینه افزایش حجم تنفسی بیمار، بهبود اختلالات بلع در مایعات و جامدات، تقویت عضلات صورت جهت بهبود تون صحبت کردن و تقویت عضلات دهان در جویدن صحیح کاربرد دارد. ارائه این خدمات در محیط منزل این امکان را برای گفتاردرمان فراهم می کند که با ارزیابی دقیق محیط زندگی بیمار و نحوه ارتباطات او بهترین برنامه درمانی را برای بیمار طراحی نماید.

انجام یک برنامه جامع توانبخشی شامل کاردرمانی و گفتاردرمانی مستمر و تخصصی در بیماران ام اس موجب بهبود علام و کاهش عوارض بیماری ام اس و به حداقل رساندن عواقب بیماری می گردد. توانبخشی ام اس این امکان را برای بیمار فراهم می کند که با وجود بیماری به زندگی عادی خود ادامه داده و استقلال فردی و شغلی خود را تا حد امکان حفظ نماید.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها