با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شد؛

افتتاح و کلنگ زنی 12 طرح توسعه‌ای صنعت مس در مجتمع مس سرچشمه‌ و شهربابک

با حضور علی‌رضا رزم‌حسینی وزیر صمت و جمعی از مقامات استانی و شهرستانی، 7 طرح توسعه‌ای در حوزه تولید و مسئولیت و خدمات اجتماعی در شهرستان رفسنجان و مجتمع مس سرچشمه با سرمایه‌گذاری ارزی 572 میلیون یورو و 2987 میلیارد تومان و 5 طرح توسعه‌ای در مجتمع مس شهربابک با سرمایه‌گذاری ارزی 129 میلیون یورو و 1643 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد.

 به گزارش مس پرس، با حضور علی‌رضا رزم‌حسینی وزیر صمت، علی زینی‌وند استاندار کرمان، حجت‌الاسلام حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار، مصطفی رضا حسینی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی، شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت حجت‌الاسلام اصغر عسکری امام‌جمعه رفسنجان، مجید فصیحی هرندی فرماندار رفسنجان، قاسم شمسی سرپرست فرمانداری، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس، احمد انارکی محمدی رییس هیئت‌مدیره شرکت مس و جمعی از مقامات استانی و شهرستانی، مجموعا 12 طرح توسعه‌ای در حوزه تولید و مسئولیت و خدمات اجتماعی در دو شهرستان رفسنجان و شهربابک افتتاح و کلنگ زنی شد. 

مجموع اشتغال‌زایی طرح‌های افتتاح شده و در حال احداث 1055 نفر خواهد بود.

 بر اساس این گزارش، وزیر صمت در ابتدای سفر خود به استان کرمان و شهرستان رفسنجان، با حضور در منطقه ویژه اقتصادی، کارخانه تولید مواد شیمیایی را که با سرمایه‌گذاری مجتمع مس سرچشمه و با سرمایه‌گذاری ریالی 2994 میلیارد ریال و ظرفیت اشتغال‌زایی 158 نفر احداث خواهد شد، کلنگ‌زنی کرد. 

محصول نهایی این کارخانه 20 هزار تن مواد شیمیایی و 5 هزار تن سولفید کربن در سال است که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 1403 به بهره‌برداری می‌رسد.

 افتتاح مرکز نوآوری و شتاب‌ده‌ی شهید ستاری که توسط مجتمع مس سرچشمه راه‌اندازی شده است از دیگر برنامه‌های وزیر صمت در شهرستان رفسنجان بود. این مرکز بر پایه مصوبات سفر دکتر حسن روحانی رییس‌جمهور محترم به استان کرمان احداث شد تا ازاین‌پس این مرکز به‌عنوان هاب در سه حوزه صنعت مس، پسته و بحران آب، آماده حمایت برای تبدیل ایده صاحب‌نظران و ایده پردازان به محصول باشد.

 براساس این گزارش، افتتاح مرکز بحران 50 تختخوابی شهدای صنعت مس سرچشمه در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) به متراژ 1100 مترمربع، دارای سیستم فشار منفی، مجهز به فیلتر هپا و سه اتاق ایزوله از دیگر برنامه‌های بعدی مهندس رزم‌حسینی بود که در جریان این سفر انجام شد. همچنین مرکز تصفیه‌خانه آب آشامیدنی رفسنجان از دیگر برنامه‌های وزیر صمت بود که در جریان این سفر کلنگ زنی شد. این تصفیه‌خانه 30 میلیون مترمکعب در سال ظرفیت دارد و 120 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط مجتمع مس سرچشمه در آن انجام می‌شود.

 در ادامه این سفر وزیر صمت با حضور در مجتمع مس سرچشمه، پروژه مکانیزاسیون معدن مجتمع مس سرچشمه، پالایشگاه جدید مجتمع مس سرچشمه و فاز سوم توسعه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه را کلنگ‌زنی کرد.

 بر اساس این گزارش، پروژه فاز سوم تغلیظ مجتمع مس سرچشمه در زمینی به مساحت 6.5 هکتار و با زیربنای 5.4 هکتار احداث خواهد شد که با راه اندازی آن 155 نفر اشتغالزایی ایجاد می شود و زمان راه اندازی این کارخانه در سال 1403 است. ظرفیت فاز سوم تغلیظ مجتمع مس سرچشمه 330 هزار تن کنسانتره مس و 3800 تن کنسانتره مولیبدن در سال است که این محصولات خوراک ورودی به کوره فلش جهت تولید مس را فراهم می‌کند.  

همچنین پروژه پالایشگاه جدید مجتمع مس سرچشمه، با توجه به انجام فازهای توسعه در بخش های مختلف تولیدی در مجتمع مس سرچشمه و ایجاد ظرفیت تولید آند در شرایط کنونی به میزان 350 هزار تن در سال علاوه بر ظرفیت تولید امور پالایشگاه و ریخته‌گری‌های موجود، نیاز به احداث و راه اندازی یک پالایشگاه با ظرفیت تولید 200 هزار تن کاتد مس در سال، با عنایت به چشم انداز آینده شرکت ملی صنایع مس ایران است.

 شایان ذکر است پیش بینی اشتغال‌زایی برای طرح‌های افتتاح شده و در دست ساخت در شهرستان رفسنجام و مجتمع مس سرچشمه 545 نفر خواهد بود.

 وزیر صمت در ادامه سفر خود به استان کرمان وارد شهرستان شهربابک شد و در مجتمع مس شهربابک عملیات احداث چندطرح مسی را با سرمایه‌گذاری ارزی 129 میلیون یورو و 1643 میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال‌زایی برای 510 نفر کلنگ زنی کرد.

 بر اساس علی‌رضا رزم حسینی در ادامه سفر خود به استان کرمان ظهر امروز وارد شهربابک شد و در  این مجتمع عملیات احداث  فاز 2 تغلیظ میدوک با ظرفیت تولید 180 هزار تن کنسانتره، احداث تغلیظ خاک‌های کم عیار معدن مس میدوک با ظرفیت تولید 80 هزار تن کنسانتره مس، کارخانه فلوتاسیون سرباره با ظرفیت تولید 18 هزار تن کنسانتره مس، کارخانه آهک خاتون‌آباد با ظرفیت تولید 165 هزار تن آهک و خط انتقال آب خلیج‌فارس به مجتمع ذوب خاتون‌آباد را کلنگ‌زنی کرد.

 بر اساس این گزارش،  در ادامه این سفر وزیر صمت، استاندار کرمان، نمایندگان شهربابک، سیرجان و بردسیر و هیئت همراه از مجموعه فرهنگی و  ورزشی در حال احداث مجتمع مس شهربابک بازدید کردند.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها