فوری / این یارانه ها در دی ماه 99 واریز می شود + مبلغ واریزی

در ماه آینده دولت وظیفه دارد که یارانه نقدی ، یارانه معیشتی بنزین و کمک بلاعوض ۱۰۰ هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند که در مجموع واریزی دولت برای این یارانه‌ها در ماه آینده بیش از ۹ هزار میلیارد تومان است.

فوری / این یارانه ها در دی ماه 99 واریز می شود + مبلغ واریزی

در ماه آینده دولت وظیفه دارد که یارانه نقدی ، یارانه معیشتی بنزین و کمک بلاعوض ۱۰۰ هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند که در مجموع واریزی دولت برای این یارانه‌ها در ماه آینده بیش از ۹ هزار میلیارد تومان است.

یارانه معیشتی کرونایی از 27 آذر ماه سال جاری کلید خورد و اولین مرحله ی آن واریز شد یارانه معیشتی کرونایی رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت رفاه گفت بسته معیشتی 100 شود جدا از یارانه معیشتی که به حساب سرپرست خانوار واریز میشود یارانه بنزین هم لحاظ شده است یارانه معیشتی کرونایی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به جریان یارانه در سال آینده گفت افزایش یارانه معیشتی در بودجه در نظر گرفته شده است و ژرداخت یارانه نقدی ادامه دارد .

 

یارانه معیشتی کرونایی یارانه خرید کالا های اساسی از ابتدای مهر به سه دهک معیشت مردم در نظر دارند و برای 4 ماه آینده بسته کمک معیشتی ارائه می کنند .یارانه معیشتی کرونایی ادامه مطالب و جزئیات این یارانه را در این خبر مشاهده می فرمائید 

 

دولت موظف است که در دی ماه سه یارانه، نقدی، معیشتی بنزین و کمک بلاعوض 100 هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند. در مجموع مبلغ واریزی دولت برای یارانه 9 هزار و 119 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

 

یارانه معیشتی بنزین

چهاردهمین مرحله یارانه معیشتی بنزین در دی ماه امسال پرداخت می‌شود، از دی ماه گذشته این یارانه در روز دهم هر ماه پرداخت می‌شود.

 

مبلغ این یارانه با توجه به تعداد اعضای خانوار تغییر می‌کند، این یارانه برای خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار، سه نفره ۱۳۸ هزار، چهار نفره ۱۷۲ هزار و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است. حدود 60 میلیون نفر این یارانه را دریافت می‌کنند که دولت برای پرداخت این یارانه در مجموع 2583 میلیارد تومان هزینه می‌کند.

 

یارانه نقدی

صدونوزدهمین مرحله یارانه نقدی نیز طبق روال یک سال اخیر در روز بیستم دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

 

78 میلیون نفر از جمعیت کشور این یارانه را دریافت می‌کنند و مبلغ آن طی چندسالی که از آغاز واریز آن می‌گذرد تغییر نکرده و همان 45 هزار و 500 تومان به‌ازای هر نفر است. بودجه پرداخت یک ماه یارانه نقدی در مجموع 3566 میلیارد تومان است. در حالی که از یک سو برای سال آینده برای پرداخت این یارانه به 78 میلیون نفر در 12 ماه، بودجه 42 هزار و 800 میلیارد در نظر گرفته شده، اما از سوی دیگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را موظف کرده که سه دهک را از جمعیت یارانه‌بگیران حذف کند.

 

 

حسین میرزایی در خصوص مشمولان این طرح گفت: کسانی که تاکنون مشمول طرح حمایت معیشتی بوده‌اند، در اولویت بالاتری برای دریافت بسته حمایت معیشتی قرار می‌گیرند و در مجموع ۳۴ میلیون نفر، این کمک معیشت را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر اعتبار بیشتری به این طرح اختصاص داده شود، ما نیز می‌توانیم تعداد بیشتری را شناسایی و به مشمولان اضافه کنیم.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا افزود: در حال حاضر ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از مشمولان، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و ۲۵ میلیون نفر دیگر، افرادی هستند که حقوق ثابت ندارند و میزان دریافت حقوقی تمامی اعضای خانواده آن‌ها کمتر از حداقل حقوق (یک میلیون و ۹۱۰ هزار نفر) است.

وی در پاسخ به این سؤال که افرادی مانند کارگران ساختمانی که ۱۰ ماه است بیکار هستند و فقط یک نفر در خانواده‌شان بیمه‌پرداز است، آیا مشمول این طرح می‌شود یا خیر؟ گفت: مشمولان طرح معیشتی کرونا باید چند شرط را داشته باشند که یکی از آن‌ها فاقد درآمد ثابت، بیمه‌پردازی، بیمه خویش‌فرما و درآمد کمتر از حداقل حقوق است به همین دلیل کارگرانی که بیکار باشند، اما یک نفر از اعضای خانواده‌شان تحت پوشش بیمه باشد، از این کمک معیشت برخوردار نمی‌شود.

میرزایی بیان کرد: در صورتی که اعتبار بیشتری به ما تخصیص دهند، می‌توانیم افراد جدیدی را مانند این کارگران تحت پوشش قرار دهیم، اما در حال حاضر همان ۳۴ میلیون نفر قبل مشمول طرح کمک معیشتی کرونا هستند.

وی تأکید کرد: افراد نیاز نیست به هیچ سامانه‌ای پیامک دهند یا به سایتی برای ثبت‌نام مراجعه کنند چرا که ما اطلاعات تمامی آن‌ها را داریم.

میرزایی اظهار داشت: در این فرآیند مکانیزمی برای اعتراض و مراجعه حضوری در نظر گرفته نشده به همین دلیل به ادارات استانی نیز برای اعتراض مراجعه نشود.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا گفت: افرادی که هر ماه کمک معیشتی کرونا را دریافت می‌کنند، اطلاعات آن‌ها از سوی وزارت رفاه مدام رصد می‌شود به همین دلیل سامانه‌ای برای ثبت‌نام مجدد نیاز نیست.

 

یارانه 100 هزار تومانی

دولت برای محدودیت‌های کرونایی دوهفته‌ای که در آذر ماه اجرا کرد، بسته‌های حمایتی از خانوارهای آسیب‌پذیر در نظر گرفته که یکی از آنها پرداخت یارانه 100 هزار تومان است. قرار است این کمک بلاعوض در چهار ماه آذر، دی، بهمن و اسفند پرداخت شود. طبق اعلام دولت 29 میلیون و 700 هزار نفر از جمعیت کشور به عنوان مشمولان این طرح شناسایی شده‌اند و به‌ازای هر نفر 100 هزار تومان به مدت چهار ماه پرداخت می‌شود. اولین مرحله آن که قرار بود در آذر ماه واریز شود هنوز انجام نشده و اما روابط عمومی وزارت کار در گفتگو با تجارت‌نیوز تاکید کرد که حتما پرداخت می‌شود. در مجموع برای 11 میلیون خانواری که مشمول این طرح شده‌اند هر ماه 2970 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. پیگیری‌ها حاکی از این است که یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به برخی از خانوارهایی که شرایط دریافت این کمک بلاعوض را داشته‌اند واریز نشده اما در مقابل برخی از بیمه‌شدگان و بازنشستگان این ۱۰۰ هزار تومان را دریافت کرده‌اند.

 

طبق اعلام سازمان برنامه‌وبودجه واریز یارانه 100 هزار تومان کرونا از ساعت 24 روز پنجشنبه 27 آذر ماه آغاز شد. پس از انجام واریزی‌ها، طی دو روز گذشته بسیاری از متقاضیان نسبت به عدم دریافت این کمک بلاعوض معترض بودند. معیار واریز این یارانه عدم دریافت حقوق ثابت است، همچنین خانوار نباید تحت پوشش بیمه باشند و باید جزو یارانه‌بگیران معیشتی باشند. بسیاری از مخاطبان می‌گویند که شرایط دریافت این یارانه را داشته‌اند اما هیچ گونه وجهی برایشان واریز نشده است. از سوی دیگر پیگیری‌ها نشان می‌دهد که برخی از خانوارهای تحت پوشش تامین اجتماعی یا بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند این یارانه 100 هزار تومانی را دریافت کرده‌اند. به نظر می‌رسد در شناسایی مشمولان خطایی رخ داده یا ممکن است که معیارهای شناسایی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته نسبت به اطلاعیه‌ای که در ابتدای آذر ماه منتشر کرد، تغییر کرده باشد.

 

شناسایی مشمولان این یارانه با تاخیر انجام شد، روابط عمومی وزارت کار در باره علت این تاخیر گفت: در شناسایی نهایی متقاضیان مشکلی وجود دارد که موجب شده لیست مشمولان مشخص نشود. بسباری از خانوارها نسبت به عدم دریافت این یارانه گله‌مندند و به دنبال این هستند که اعتراض خود را ثبت کنند، باید دید وزارت کار در این خصوص تصمیمی می‌گیرد تا افرادی که خود را واجد شرایط می‌دانند اعتراض خود را اعلام کنند؟ واریزی‌ که روز گذشته انجام شد اولین نوبت از چهار نوبت کمک بلاعوض 100 هزار تومانی بود و قرار است در سه ماه دی، بهمن و اسفند نیز این یارانه پرداخت شود.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها