دو مرحله افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 99 چگونه انجام شد؟

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در یادداشتی دو مرحله افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 99 و اقدامات این صندوق را تشریح کرد.

اکبر افتخاری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در یادداشتی دو مرحله افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 99 و اقدامات این صندوق را تشریح کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، افتخاری در این یادداشت که در شماره جدید هفته‌نامه «صدا» (شنبه دهم آبان‌ماه) منتشر شده، نوشت: همانگونه که می‌دانیم، مجموعه دستگاه‌های اجرایی کشور به دلیل تحریم‌های ظالمانه و کاهش درآمدهای دولت، با محدودیت‌ها و مشکلات زیادی در تامین منابع مواجه هستند. از طرفی، در حوزه پرداخت‌ها به دلیل افزایش قیمت‌ها و رشد تورم در سال‌های اخیر، اقشار دارای درآمد ثابت که بخش مهمی از آنها را کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری تشکیل می‌دهند؛ بحق انتظار ترمیم حقوق و دستمزدهای خود را دارند تا بتوانند تعادلی نسبی در معادله دشوار هزینه و درآمد خانوار را برقرار سازند.

توجه به این موضوع برای بازنشستگان اهمیت و ضرورت بیشتری دارد. چراکه میزان درآمد و دریافتی بازنشستگان در قیاس با شاغلان هم‌سطح خود پایین‌تر است و با گذشت سال‌ها شکاف درآمدی قابل‌توجهی را میان شاغلان و بازنشستگان شکل داده است. خوشبختانه، دولت امسال به این موضوع توجه ویژه‌ای نشان داد و بسترهای لازم برای متناسب‌‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری با شاغلان و پاسخگویی به مطالبه 14 ساله آنها فراهم شد.

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری در دو مرحله انجام گرفت. در ابتدای، امسال با پیگیری صندوق بازنشستگی کشوری و موافقت و ابلاغ دولت، بودجه همسان‌سازی مرتبط با این صندوق از 3250 میلیارد تومان پارسال به 6500 میلیارد تومان افزایش اختصاص یافت که از فروردین‌ماه پرداخت شد و در نتیجه آن، حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با 30 سال سابقه را به 2 میلیون و 800 هزار تومان رسید.

اما اقدام مهم‌تر و بزرگ‌تر، در مهرماه محقق شد که با طراحی مدلی، امکان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری با 90درصد میانگین دریافتی شاغلان هم‌گروه فراهم شد. پس از آن، احکام جدید افزایش حقوق بیش از یک میلیون و 480 هزار بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری بیستم مهرماه صادر و در سایت این صندوق منتشر شد. نکته مهمی که در این مرحله رخ داد، این بود که برای اولین بار در طول اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، این قانون به جای بودجه‌محوری، مدل‌محور شده که براساس آن حقوق بازنشستگان باید به 90 درصد میانگین حقوق شاغل هم گروه طراز شده و اعتبار لازم برای آن دیده شد. این برای نخستین بار است که سازمان برنامه و بودجه و مسئولان امر به جای وابسته کردن همسان‌سازی به تخصیص اعتبار و بودجه‌محوری، به سمت مدل‌محور شدن همسان‌سازی حرکت کردند.

البته، تامین این اعتبار و بودجه کار دشواری است؛ اما شدنی است. امروز در ادبیات همسان‌سازی آنچه حاکم شده، اجرایی شدن حقوق بازنشستگان تا 90 درصد میانگین حقوق شاغلان هم‌گروه است که و امیدواریم همین روش و ادبیات در سال‌های آینده نیز ادامه یابد و آنچه مبنای تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق‌هاست، همین 90 درصد میانگین حقوق شاغل هم‌گروه خواهد بود. ما معتقدیم در شرایط تورمی و خاص کشور که درگیر یک جنگ نابرابر و تمام عیار اقتصادی و رسانه‌ای هستیم، وضعیت بازنشستگان باید درک شود. شرایط اقتصادی فشار زیادی به این بخش از جامعه وارد می‌کند و قطعا هزینه‌ها در این دوران چندبرابر زمان اشتغال است و بنابراین، باید به گونه‌ای عمل کنیم که رضایت بازنشستگان تامین شود.

هدف اصلی از مجموعه این اقدامات کاهش فاصله‌هاست و به همین دلیل، علاوه بر حقوق، طرح‌های دیگری برای کمک به معیشت و زندگی بازنشستگان اجرا کرده‌ایم؛ بطوری که در سال جاری، هر ماه یک بسته تسهیلات و خدمات رفاهی و معیشتی برای بازنشستگان کشوری تعریف کرده‌ایم و با حمایت تامین‌کنندگان مالی و تولیدکنندگان بخش‌های مختلف آنها را به اجرا درآورده‌ایم. در همین چارچوب، فعالیت‌های صندوق بازنشستگی با هدف محوری و راهبردی ارتقای کیفیت زندگی بازنشستگان تعریف شده که بر دو حوزه اصلی متمرکز بوده است: نخست، ارتقای قدرت خرید و بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان و دوم، حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است که آن هم در نهایت، به ارتقای کیفیت زندگی بازنشستگان کمک خواهد کرد.

از جمله این اقدامات، تقویت بیمه درمان تکمیلی بود که طی آن، سرانه بازنشستگان از 60 هزار تومان در ماه به 140 هزار تومان در ماه افزایش پیدا کرد. این افزایش سرانه، باعث می‌شود تا ما خدمات بهتری هم انجام دهیم و با آنکه سهم بازنشستگان محترم همان 30 هزار تومان باقی ماند، ولی با افزایش سرانه از سوی دولت و خود صندوق باعث شد تا بتوانیم پوشش‌های بیمه درمانی تکمیلی را به دو برابر و بعضا بیشتر افزایش دهیم و برخی پوشش‌ها و خدمات جدید را هم به قرارداد اضافه کنیم. این امر، از ابتدای خردادماه عملیاتی شد و در حال حاضر، بازنشستگان در این قالب خدمات لازم را دریافت می‌کنند.

همچنین، در حوزه حق اولاد و عائله‌مندی، افزایش 50درصدی برای بازنشستگان همانند شاغلان در تیرماه محقق و پرداخت شد. بنابراین، تمامی مطالبات بازنشستگان محترم در حوزه پرداخت‌های مستقیم پیگیری شد و در حال انجام است.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها