مشمولین وام اجاره مسکن + جزئیات

معاون وزیر شهرسازی توضیحاتی در خصوص جزئیات و شرایط وام ودیعه مسکن و افراد در اولویت دریافت این وام ارائه داد.

مشمولین وام اجاره مسکن + جزئیات

به گزارش  خبرنگار مستقل آنلاین ، جزئیات طرح دولت و مجلس برای کنترل بازار اجاره و خرید مسکن امشب ۱ مرداد ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضورمحمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه خانه اولی ها، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و کسانی که امسال ازدواج کرده اند و کسانی که بیش از ۳ فرزند دارند جزء اولویت های دریافت ودیعه مسکن هستند گفت: مبلغ ودیعه در تهران ۵۰ میلیون تومان در سایر کلان شهرها ۳۰میلیون تومان است.

او با اشاره به اینکه دولت تدابیر ویژه ای برای کنترل قیمت ها دارد خاطرنشان کرد: در شرایطی به سر می بریم که باید قیمت ها را کنترل کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همچنین این طرح برای کارگران، حقوق بگیران ثابت و زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است افزود: اگر ظرفیت مازاد باشد به گروه های بعدی منتقل می‌شود لذا ۲۰ هزار میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده است، در گروه های کارگری کسانی که دریافتی کمتر و یا سابقه بیشتر دارند و مستاجر هستند می‌توانند در سایتی که اعلام شده ثبت نام کنند.

محمودزاده اظهار کرد: این وام یک میلیون خانوار را می تواند تحت پوشش قرار دهد و از اواسط هفته آینده شرایط ثبت نام و جزئیات در سایت به طور کامل اعلام خواهد شد.
 
او با اشاره به اینکه بیشتر بانک ها در این طرح مشارکت دارند ادامه داد: مبلغ درنظر گرفته شده برای این طرح از اعتبارات ستاد ملی کرونا است ، با تفاهمی که با بانک مرکزی صورت گرفته اولین ضمانت برای دریافت وام کسر از حقوق است و یا اینکه فرد سهام عدالت داشته باشد و اگر کسی نتواند ضمانت بیاورد می‌تواند سفته ارائه کند و افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند با گرفتن معرفی نامه از دستگاه ذیربط می توانند اقدام کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده بین ۱۵ تا ۲۰ مرداد کار معرفی به بانک ها را انجام خواهیم داد: کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند باید به دستگاه ذیربط خود مراجعه کنند و لذا آنها خودشان کار اولویت‌بندی را انجام خواهند داد و سایر اقشار باید از طریق سایت معرفی شده اقدام کنند.

 
محمودزاده با اشاره به اینکه نرخ سود این وام ۱۳ درصد است عنوان کرد: ما به دنبال نقش موثر تر بودیم و تمام تلاشمان را کردیم تا بخشی از هزینه‌ها را بتوانیم کمک کنیم ،۵۰ میلیون تومان در شهر تهران معادل یک و نیم میلیون کرایه ماهانه است لذا ما به صورت غیرمستقیم یک میلیون به مستاجرین کمک کردیم .
 
او با اشاره به اینکه در مصوبه قبلی برای اجاره‌ها سقف گذاشته شده بود اظهار کرد: این تسهیلات به مستاجرین پرداخت می‌شود لذا ما به بانک مرکزی پیشنهاد دادیم تا سه سال این پول تمدید شود اما فعلاً برای یک سال تخصیص داده شده است.
 
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به لزوم اخذ کد رهگیری افزود: طی یک ماه گذشته اعضای کمیسیون اقتصادی و عمران مجلس جلساتی را در این راستا برگزار کردند به طوری که اهتمام جدی نسبت به موضوع داشتند، راه حلی جز تامین منابع پایدار در حوزه مسکن نداریم و خط اعتباری مدنظر در این پروژه نیست.
 
محمودزاده افزود: همزمان با این، طرح دیگری در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد که بحث مالیات بر اراضی بایر در شهر ها بود. بخشی از وضعیت فعلی مسکن در کشور ناشی از ناکارآمد بودن قوانین است، با بالا بردن تولید باید بتوانیم ظرفیت سازی لازم را در شهر ها انجام دهیم و بافت‌های فرسوده را باید به بافت های زنده تبدیل کنیم .

او اظهار کرد: ۶۵تا ۷۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی به غیر از زمین مربوط به مصالح است و بیش از ۹۷ درصد مصالح در کشور تولید می‌شود ، بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت نیست.
 

وام اجاره با توجه به گرانی اجاره بها مبلغی پایین است

 
محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مستأجرین ما جامعه هدف هستند گفت :کسبه خرد، کارمندان و کارگران در تأمین هزینه‌های اجاره بها دچار مشکل اساسی هستند .

او با اشاره به اینکه مردم برای تأمین هزینه‌های اجاره‌بها دچار مشکلات عدیده ای هستند افزود: این تسهیلات را در اختیار مردم قرار می دهیم لذا عددی که مشخص شده با توجه به گرانی اجاره بها مبلغی پایین است. سقف وام در نظر گرفته شده ۵۰ میلیون تومان است، البته بی‌تأثیر نیست اما کمک کننده هم نیست به نظر می‌رسد این عدد باید افزایش پیدا کند تا به خانواده‌ها بتواند کمک کند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها