کپی ‌برداری روحانی از طرح شکست خورده احمدی‌ نژاد

با دستور که نمی‌توان نرخ کرایه خانه را مدیریت کرد

وزیر راه ساخت خانه های ۲۵ متری را تکذیب کرد

طبق اخبار برخی خبرگزاری ها ساخت آپارتمان‌ های 25 تا 40 متری که اواخر سال گذشته مطرح و اخیراً شهرداری و وزارت کشور روی آن توافق کرده‌اند مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اجرا نزدیک شده است.

حجم ویدیو: 3.03M | مدت زمان ویدیو: 00:02:50

از امروز اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تلاش دولت برای ساخت مسکن‌های ارزان قیمت گفت: امروز گفتیم وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح هایی برای مسئله مسکن بیاورند. تصویب کنیم تا زمین ارزان‌تر و مصالح ارزان در اختیار سازنده قرار بگیرد و تشریفات شهرداری کم شود.

وی در ارتباط با تصمیم دولت دوازدهم درباره افزایش اجاره‌ بها نیز گفت: اجاره‌ بهای مسکن خیلی از مستاجرین را تحت فشار قرار داده است. مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع باشد.

روحانی افزود: این میزان اجاره ‌بها تا زمانی که وزرات بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می‌توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند. یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم.

آیا اجاره مسکن با دستور رئیس جمهور کاهش می‌یابد؟

اما تسنیم نوشت: پس از مدت‌ها رئیس‌ جمهور از برنامه حمایتی مستأجران رونمایی کرد. برنامه‌ای که کپی طرح شکست خورده دولت دهم است که در آن برای افزایش نرخ اجاره‌بها سقف تعیین شد. 

این دستور دیرهنگام درحالی صادر شد که اولا طی دو ماه گذشته بخش زیادی از قراردادهای جدید اجاره امضا و قراردادهای قدیمی تمدید شد.

ثانیاً، بسیاری از قراردادهای اجاره تمدیدی هستند که اصلا به بنگاه املاک مراجعه نمی کنند، بلکه رقم افزایش قیمت از سوی موجر اعلام می شود و مستاجر یا باید قبول کند که در این صورت خودشان به صورت دست نویس پشت برگه اجاره نامه می نویسند و امضا می کنند، یا قبول نمی کند که باید خانه را تخلیه کند.

بنابراین به نظر می رسد، دولت به جای اعلام قیمت های دستوری که هیچ ضمانتی برای اجرا ندارد، اقداماتی را باید انجام دهد که منجر به کاهش نرخ قیمت و اجاره بهای مسکن شود.

با دستور که نمی‌توان نرخ اجاره بها را مدیریت کرد

واکنش محمود فاطمی عقدا، رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به مصوبه امروز رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش اجاره بها در تهران به بیش از ۲۵ درصد: وضعیت امروز بازار اجاره‌بها ناشی از سیاستگذاری‌های دولت در چند سال گذشته است. باید برای مدیریت بازار اجاره‌بها، به موجرها مشوق داد.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها