آزمایشگاه گندله‌سازی فولاد خراسان به بهره‌ برداری رسید

مهندسان ایرانی آزمایشگاه گندله‌سازی فولاد خراسان را با به کارگیری آخرین فناوری روز دنیا با اعتبار یک و نیم میلیون یورو به بهره‌ برداری رساندند.

آزمایشگاه گندله‌سازی فولاد خراسان به بهره‌ برداری رسید

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در نیشابور روز یکشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های جدید مجتمع فولاد خراسان گفت: واحد گندله‌سازی خط مقدم تولید در زنجیره تولید این مجتمع است که با انجام آزمایش‌های کیفی در این واحد آزمایشگاهی موجب ارتقای کیفیت و رفع اشکالات در مدار تولید می‌شود.

کسری غفوری افزود: با راه‌اندازی این آزمایشگاه، آزمون‌های تعیین کیفیت کنسانتره، اندازه گیری و پایش کیفیت گندله ورودی، گندله تولیدی و تعیین کیفیت بنتونیت مصرفی به طور مستقیم انجام شده و هفت فرآیند اندازه‌گیری و پنج تجهیز جانبی صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: پس از شیوع کرونا این مجتمع در جهت ارتقای سطح بهداشت محیط برای کارکنان مجتمع فولاد خراسان با تدابیر کمیته ویژه پیشگیری از کرونا اقدام به ساخت و تجهیز ۵۰ دوش و ۳۴۰ رختکن انفرادی با صرف ۲۰میلیارد ریال هزینه کرد که امروز به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان گفت: سرانه فضای سبز در مجتمع فولاد خراسان‌ در بین مجموعه‌های صنعتی منحصر به فرد است و در راستای افزایش سطح فضای سبز در فولاد خراسان پارک کیفیت در مجاورت یکی از واحدهای تولیدی این مجموعه ساخته شد.

آزمایشگاه گندله‌سازی فولاد خراسان به بهره‌ برداری رسید

فرماندار نیشابور هم در این مراسم گفت: در شرایطی که به خاطر شیوع کرونا انتظار می‌رفت بهره‌برداری از طرح‌های جدید با وقفه مواجه شود ولی طی این مدت چندین طرح ارزشمند از لحاظ فنی و ریالی در این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

علیرضا قامتی افزود: آغاز بهره‌برداری از خط جدید کارخانه نخریسی با محوریت آستان قدس رضوی و آزمایشگاه کنترل کیفی خط گندله‌سازی فولاد خراسان با هزینه بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال از مهمترین این طرح‌ها بوده است.

وی اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا مجموعه فولاد خراسان با اهدای تجهیزات پزشکی و بسته‌های کمک معیشتی هر کدام به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون و چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به دانشکده علوم پزشکی و خانواده‌های کم‌ برخوردار نیشابور گام ارزشمندی در جهت مبارزه با این ویروس منحوس برداشته است.

فرماندار نیشابور گفت: آنچه که به حق از سوی شهروندان درباره فولاد خراسان مورد توجه قرار دارد میزان اشتغالزایی این مجموعه است و امروز دو هزار و ۵۷۰ نفر در مجموعه فولاد خراسان به صورت پیمانکاری و مستقیم مشغول به کار هستند که از این تعداد هزار و ۴۰۰ نفر پرسنل فولاد هستند.

قامتی افزود: افزون بر ۹۵ درصد از پرسنل مجتمع فولاد خراسان بومی نیشابور و ۹۸ درصد بومی خراسان رضوی و در بخش نیروهای متخصص هم ۹۰ درصد بومی نیشابور هستند.

وی اضافه کرد: در حوزه زیست محیطی هم اقدامات خوبی در این‌مجموعه انجام شده و با توجه به این که معمولا در این نوع مجتمع‌های صنعتی سرانه فضای سبز بین۲۰ تا ۳۰درصد از فضای موجود است در مجموعه فولاد خراسان با هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت ۴۰۰ هکتار به تاسیسات و ساختمان‌ها و ۷۰ درصد از ‌هزار هکتار باقیمانده به ایجاد کمربند سبز با آبیاری تحت فشار اختصاص یافته است.

مجتمع فولاد خراسان واقع در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در شرق کشور، از سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسید.

مجتمع فولاد خراسان (سهامی عام) در سال ۱۳۶۹ با سرمایه اولیه ۱.۵ میلیارد ریال با مشارکت شرکت ملی فولاد ایران و بانک سپه تاسیس و با نام نورد فولاد خراسان به ثبت رسید و در سال ۷۴ نام آن به شرکت مجتمع فولاد خراسان تغییر یافت.

از کل سهام مجتمع فولاد خراسان ۵۱.۴۴ درصد به صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، ۳۲.۱۶ درصد به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، ۱۳.۳۳ درصد به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان و ۳.۰۷ درصد به سایر سهامداران تعلق دارد.

این مجتمع شامل ۶ کارخانه گندله سازی با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن در سال، دو واحد احیای مستقیم با ظرفیت ۱.۶ میلیون تن، دو واحد فولادسازی با ظرفیت ۱.۴ میلیون تن و کارخانه نورد با ظرفیت تولید سالانه ۶۴۰ هزار تن است.

مرکز شهرستان ۴۵۰هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

فولاد خراسان

افتتاح همزمان سه پروژه در فولاد خراسان

با حضور معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار نیشابور ۳ پروژه به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال در فولاد خراسان همزمان افتتاح شد.

آزمایشگاه واحد گندله‌سازی با سرمایه‌گذاری ۱.۵میلیون یورو، از جمله این طرح­ها بود که روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت با حضور معاون استاندار و فرماندار افتتاح شد.

مدیرعامل فولاد خراسان در این مراسم گفت: کارخانه گندله سازی، نخستین حلقه از زنجیره فولاد خراسان است و کیفیت داده‌ها و خروجی این بخش، تاثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی محصول و راندمان تولید شرکت خواهد گذاشت.

کسری غفوری با بیان این که تجهیز و راه‌اندازی این آزمایشگاه هزینه‌ای بالغ بر ۱.۵میلیون یورو برای ما دربرداشته است، افزود: اعمال نظارت کیفی و کنترل آزمایشگاهی بر مواد اولیه ورودی به این بخش امکان تضمین کیفیت محصولات را در سرتاسر خط تولید فراهم می‌کند.

در ادامه این مراسم مدیرعامل گفت: برای رفاه حال و آرامش کارکنان در محیط صنعتی با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا آماده‌سازی دوش و رختکن با استاندارد مناسب به تعداد ۳۴۰ نفر ظرفیت جدید با توحه به ملاحضات بهداشتی اقدام شد.

یکی دیگر از پروژه‌های که امروز به بهره‌برداری رسید «پارک کیفیت» بود که دکتر غفوری در خصوص اهمیت فضای سبز در فولاد خراسان گفت: درحال‌حاضر بهترین استانداردها را برای سرانه فضای سبز در فولاد خراسان داریم.

علیرضا قامتی، فرماندار نیشابور که به دعوت غفوری مدیرعامل فولاد خراسان در این مجتمع حضور یافته بود، تسهیلات جدید کارگری- بهداشتی مجتمع، شامل تاسیسات دوش و رختکن و امکانات بهداشتی را نیز افتتاح کرد و مورد بازدید قرار داد.

این تاسیسات بهداشتی که با توجه به ضرورت رعایت فاصله­گذاری‌های اجتماعی و ملاحظات بهداشتی در پی شیوع کرونا در دستور کار قرار گرفته، با استاندارد مناسب ایجاد شده و ظرفیت ارائه این امکانات به کارکنان خط تولید را به دو برابر افزایش داده است.

پروژه زیست محیطی «پارک کیفیت» در مجاورت محیط صنعتی، دیگر پروژه‌ای بود که ظهر یکشنبه ۲۱اردیبهشت، با حضور فرماندار و نیز رئیس اداره محیط‌زیست نیشابور به بهره‌برداری رسید. در حاشیه این مراسم، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور با قدردانی از تلاش‌های مدیران و کارکنان فولاد خراسان، در راستای حفظ شادابی و سلامت محیط، گفت: اقدامات مومنانه فولاد خراسان در قالب بسته‌های معیشتی برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از بیماری کرونا در سطح شهرستان و همچنین کمک به علوم پزشکی نیشابور در خرید ملزومات مورد نیاز کادر درمان، که جمعاً بر یک میلیارد و صد میلیون تومان بالغ شده است، حاکی از مسئولیت‌پذیری اجتماعی این مجتمع ارزشمند است.

فرماندار افزود: جای خوشوقتی است که در شرایط شیوع کرونا و رکود برخی فعالیت ها، امروز در فولاد خراسان، شاهد رونق و تلاش برای ارتقای کیفیت محصولات هستیم و آزمایشگاهی با ۲۵۰میلیارد ریال هزینه با این هدف به بهره‌برداری می‌رسد.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها