وزیر امور اقتصادی و دارایی:

دولت املاکش را واگذار می‌‌کند

براساس بودجه ۹۹ دولت اجازه دارد از از واگذاری‌ها 65 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل کند. غیر از واگذاری شرکت‌ها دولت می‌تواند از واگذاری املاکش نیز کسب درآمد کند. به همین دلیل قصد دارد املاکش را در بورس عرضه کند

دولت املاکش را واگذار می‌‌کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام این خبر که امسال بورس مستقل املاک راه اندازی می‌شود، گفت: 3 صندوق بزرگ قابل معامله بورسی مرکب از شرکت‌های دولتی در بورس عرضه می‌شود.

 

فرهاد دژپسند امروز در حاشیه نشست بررسی فرصت‌های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه‌ها در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بورس املاک و مسکن به زودی راه‌اندازی می‌شود و املاک مازاد دولت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم از طریق بورس مستقل املاک واگذار می‌کنیم.

 

وی گفت: قانون گذار به دولت اجازه داده است امسال 65 هزار میلیارد تومان درآمد از محل واگذاری‌ها به دست آورد.

 

دژپسند هم چنین در پاسخ به این سوال که مجموع ارزش دارایی‌های دولت چقدر است، گفت: ارزش دارایی‌های دولت زیاد است و برآوردی که شده بیش از 7 هزار هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

برای مثال ساختمان وزارت اقتصاد دارایی ملک با ارزشی است که البته قابل واگذاری نیست. اگر 20 درصد دارایی‌های دولت قابل واگذاری باشد، 1400 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که با تجدید ارزیابی این رقم بیشتر هم می‌شود.

 

وزیر امور اقتصاد و دارایی هم چنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چرا برخلاف سیاست قانون‌گذار و تأکید مقام معظم رهبری دارایی‌های دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی عرضه می‌شود که مدیریت آن در نهایت دست دولت باشد، پاسخ داد: چنانچه در اجازه مقام معظم رهبری هم ذکر شده و هم چنین قانون‌گذار گفته است، با واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) برای دوره میان مدت مدیریت این صندوق‌ها در اختیار دولت خواهد بود.

 

وی افزود: هم چنین سهام عدالت هم که آزاد می‌شود، اگر یک باره مدیریت آن به مردم واگذار شود دچار مشکل می‌شود، بنابراین تا پایان برنامه ششم مدیریت در اختیار دولت است اما اگر کسی یک دهم سهام این صندوق‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خریداری کند، حق رأی پیدا می‌کند.

 

دژپسند هم چنین در پاسخ به این سوال که اقبال مردم به بازار سرمایه زیاد شده اما عمق بازار کم است و سهام موجود تکافوی تقاضای مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد، گفت: به همین دلیل امروز از فعالان بخش خصوصی دعوت کردیم که شرکت‌هایی که قابل ورود به بازار سرمایه هستند، بیایند و پذیرش بگیرند.

اکثر مدیران شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند و حتی یک شرکت بخش خصوصی اعلام کرد 8 هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌اش است. در حالی که فقط 20 درصد ظرفیت تولیدش فعال شده است و این شرکت حاضر است به بورس بیاید و از این طریق تأمین مالی کند.

 

وی هم چنین گفت: علاوه بر شرکت‌های بخش خصوصی هفته آینده با مدیران شرکت‌های بزرگ بورسی هم جلسه می‌گذاریم تا حضور خود در بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گسترش دهند.

هم چنین دولت برنامه وسیعی برای واگذاری دارایی‌ها دارد؛ نهادهای عمومی، صندوق های بازنشستگی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم برنامه‌هایی برای واگذاری شرکت‌های خود دارند و از امروز هم اولین صندوق واسطه‌گری مالی به مردم ارائه می‌شود.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در نیمه اول امسال دو صندوق قابل معامله دیگر هم وارد بورس می‌شوند، هم چنین تعداد زیادی از شرکت‌های دولتی آماده عرضه در بورس هستند و برخی به مراحل نهایی رسیده‌اند.

 

دژپسند افزود: آزاد سازی سهام عدالت ارزش بازار سرمایه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شدت بالا می‌برد، برنامه وسیعی برای عرضه اولیه شرکت‌ها داریم،‌ هم چنین افزایش سهام شناور شرکت‌ها در دستور کار قرار دارد.

 

او هم چنین از مردم درخواست کرد با مطالعه و مشاوره تصمیم بگیرند و از شتاب‌زدگی برای حضور در بورس خودداری کنند، چون عرضه‌های اولیه استمرار دارد و اگر سهام یک شرکت مطلوب نبود، مردم آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خریداری نکنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: هر فرد ایرانی حداکثر تا 2 میلیون تومان سهام با تخفیف صندوق واسطه‌گری مالی دولت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از امروز تا آخر اردیبهشت ماه خریداری کند،‌ بنابراین نیازی به عجله و شتاب نیست.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها