بازار خودرو به سراشیبی افتاد + قیمت‌

سقف و کف قیمت خودرو در بهار؛ افت ۱۰ درصدی قیمت خودرو در فصل بهار.

بازار خودرو به سراشیبی افتاد + قیمت‌

بازار خودرو در سال جدید، روزهای بهاری متفاوتی را تجربه کرد، به‌طوری که در آغازین روزهای بهار، در شرایطی به واسطه تنش میان ایران و اسرائیل قیمت خودرو اوج گرفت که در اواخر ماه جاری روند نزولی چشمگیری به خود گرفته است

آنچه مشخص است همراه با اوج‌گیری تنش میان ایران و اسرائیل و به دنبال آن رشد نرخ ارز، قیمت خودرو به قله یک‌ساله خود رسید؛ به این معنا که در ‌سال ۱۴۰۲ نیز قیمت‌ها چنین صعودی را به خود ندیده بودند. همان‌طور که عنوان شد، اوج‌گیری تنش میان ایران و اسرائیل و همچنین پاسخ موشکی ایران، بازار خودرو را با تنش مواجه کرد که دلیل اصلی آن نیز رشد موقت نرخ ارز بود.

نرخ ارز در فروردین ماه حتی رقم ۶۷ هزارتومان را نیز به خود دید و از آنجا که طی پنج‌سال گذشته فرمان خودرو در دست ارز بوده، قیمت خودرو نیز روند صعودی به خود گرفت. حالا بررسی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که قیمت‌ها از نیمه فروردین‌ماه امسال تا انتهای خردادماه بالغ بر ۱۰‌درصد کاهش یافته و حتی قیمت بسیاری از خودروها به بازار شب عید نزدیک شده است.

مقایسه قیمتی خودروها از اسفند سال گذشته تا انتهای خرداد گویای این نکته است که قیمت‌های روزهای پایانی بهار، به قیمت‌های اسفند سال گذشته بسیار نزدیک شده است و برخی تفاوت قیمت‌ها نیز بیشتر به دلیل تغییر پلاک‌های ۱۴۰۲به ۱۴۰۳ است.

بر این اساس روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو، به‌خصوص در خردادماه متاثر از افت نرخ ارز است، حال آنکه تیراژ روند نزولی به خود گرفته است.

طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی وزارت صمت، تیراژ خودرو در فروردین‌ماه افت ۱۹درصدی را به خود دید و در اردیبهشت ماه نیز کاهش ۱۷درصدی داشت. بر این اساس برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو نیز از افت بیشتر قیمت‌ها در خردادماه خبر می‌دهند که دلیل اصلی آن عدم‌اصلاح قیمت خودرو و رشد زیان خودروسازی است.

در این زمینه، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دو روز پیش در صحن مجلس عنوان کرد که زیان انباشته خودروسازی به ۲۱۰همت رسیده است. بنابراین همراه با فریز ۱۴ماهه قیمت‌ها و همچنین نبود افق روشنی مبنی بر اصلاح قیمت خودرو در ماه‌های آتی، به نظر می‌رسد که روند نزولی تیراژ حداقل تا دوماه آینده تداوم داشته باشد.

این در شرایطی است که عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در افتتاحیه نمایشگاه قطعه از تولید یک‌میلیون و ۷۰۰‌هزار دستگاه خودرو در سال‌جاری خبر داده است. در حال حاضر بسیاری از کاندیداهای ریاست‌جمهوری وعده بهبود صنعت و بازار خودرو را می‌دهند، حال آنکه به نظر می‌رسد تا ثبات سیاسی در کشور ایجاد نشود و بازار ارز آرام نگیرد، نمی‌توان انتظار تعادل قیمتی در بازار خودرو را داشت.

بازار بهاری خودرو در سال جدید نشان داد که بازار بیش از گذشته به نرخ ارز وابسته است، چرا که افت قیمت‌ها در خرداد ماه در شرایطی رخ داده که تیراژ روند نزولی را به خود می‌بیند. بنابراین به‌رغم وعده و وعید کاندیداهای ریاست‌جمهوری مبنی بر کاهش تنش در بازار و بهبود صنعت خودرو، تا وقتی که ثبات سیاسی در کشور ایجاد نشود، تمامی این وعده‌ها بی‌حاصل خواهد بود.

بر این اساس اگرچه نرخ ارز عامل تاثیرگذاری بر قیمت‌های بازار خودروست؛ اما این مولفه نیز تاثیر خود را بر صنعت خودرو گذاشته و به‌عنوان یکی از عوامل کاهش تولید در خرداد ماه شناخته می‌شود.

به گفته رئیس انجمن خودروسازان، از ابتدای سال‌جاری تاکنون، تخصیص ارز به خودروسازان کند شده است که به گفته وی این عامل موجب کاهش تیراژ در ماه‌های آتی نیز خواهد شد.

در هر صورت افت و خیز بهاری قیمت خودرو در سال جدید نشان داد که نرخ ارز باز هم مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مولفه بر بازار خودروست و کاندیداهای ریاست‌جمهوری نیز در ابتدا باید وعده ثبات نرخ ارز را بدهند تا آرامش در بازار خودرو محقق شود.

جزئیات افت قیمت خودرو

طبق محاسبات «دنیای‌اقتصاد»، میانگین قیمت 10 خودروی داخلی منتخب حدفاصل نیمه فروردین امسال تا انتهای خرداد، بیش از 10‌درصد افت را نشان می‌دهد. در این لیست، بیشترین افت بازدهی به دنا‌پلاس اتومات توربوشارژ مربوط می‌شود که قیمت آن از یک‌میلیارد و 300میلیون تومان در نیمه فروردین به یک‌میلیارد و 20میلیون تومان رسیده است. بنابراین این خودرو با افت بازدهی 21.5درصدی طی دوماه و نیم گذشته مواجه شده است.

در جدول تحت بررسی، دو خودروی دیگر با افت بازدهی دورقمی به چشم می‌آید. در این بین، تارا اتومات در میانه فروردین امسال از یک‌میلیارد و 230میلیون تومان به یک‌میلیارد و 50میلیون تومان افت کرده تا بازدهی منفی 14.5درصدی را ثبت کند.

هایما در مدل ایکس7 نیز افت 10.5درصدی بازدهی را در دو ماه و نیم گذشته داشته و قیمت آن از یک‌میلیارد و 950میلیون تومان به یک‌میلیارد و 745میلیون تومان رسیده است.

اما بیشتر خودروهای منتخب، بازدهی منفی تک‌رقمی داشته‌اند. در این بین، کمترین‌ میزان افت قیمت نصیب کوئیک دنده‌ای شده که رقم منفی 2.7‌درصد را ثبت کرده است. قیمت این خودرو از 440میلیون تومان در نیمه فروردین به 428میلیون تومان در انتهای خرداد نزول کرده است.ساینای دنده‌ای بنزینی نیز که در میانه فروردین 450میلیون تومان قیمت داشت، در حال حاضر 425میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پژو پارس و سمند نیز هر دو بازدهی منفی 7‌درصد را در بازه زمانی تحت بررسی ثبت کرده‌اند. قیمت پژو پارس از 730میلیون تومان دو ماه و نیم پیش به 680میلیون تومان در حال حاضر رسیده است.

سورن نیز که در میانه فروردین 780میلیون تومان قیمت داشت، حالا خودرویی 725میلیون تومانی به شمار می‌رود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها