افزایش قیمت 8 خودرو + جدول قیمتی/ قیمت دنا پلاس دستی و رانا پلاس چند؟

شورای رقابت در شرایطی با افزایش مجدد قیمت خودرو در سال جاری مخالفت کرد که در‌ عین‌حال مجوز رشد قیمتی ۸ محصول یک خودروساز را که به عنوان محصول جدید معرفی شده بود، صادر کرد.​

افزایش قیمت 8 خودرو + جدول قیمتی/ قیمت دنا پلاس دستی و رانا پلاس چند؟

بدین ترتیب خودروسازان هرچند نتوانستند شورای رقابت را بابت افزایش قیمت محصولات تولیدی خود قانع و راضی کنند، اما با توجه به اعلام قیمت محصولات جدیدشان از سوی این شورا، عملا به بخش مهمی از خواسته خود رسیدند.

طبق اطلاعیه شورای رقابت، این نهاد که مرجع تعیین قیمت خودرو در کشور به شمار می‌رود، پس از بررسی کارگروه خودرو، قیمت هشت محصول ایران‌خودرو را اعلام کرد. این قیمت‌ها با محاسبات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و با لحاظ ۲.۵ درصد سود تعیین شده‌اند.

هشت خودروی موردنظر شامل دنا پلاس دستی با موتور EF۷ و با گیربکس MT۶، دنا پلاس توربو اتوماتیک آپشنال، سورن پلاس با موتور P۷XU، پژو ۲۰۷ سقف شیشه‌ای ارتقایافته، پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای ارتقایافته، رانا پلاس ارتقا‌یافته، تارا دستی P۱V با گیربکس MT۶ و تارا اتوماتیک LX مدل V۴ می‌شوند که به طور میانگین ۲۰ درصد رشد را به خود می‌بینند.

رشد قیمت تا ۱۲۰ میلیون تومان

اما نگاهی بیندازیم به قیمت خودرو‌های جدیدی که شورای رقابت لیست آن‌ها را اعلام کرده است. بر این اساس، شورای رقابت قیمت دنا پلاس دستی با موتور EF۷ و با گیربکس MT۶ را حدودا ۴۷۰ میلیون تومان تعیین کرده است. اگر مدل پایه این خودرو را دنا پلاس (معمولی) در نظر بگیریم، عملا ۱۲۰ میلیون تومان به قیمت آن اضافه شده که در بین هشت خودروی موردنظر رکورددار است.

درواقع این خودرو بابت آپشنال شدن و ارتقا یافتن، مستحق دریافت افزایش قیمت ۱۲۰ میلیون تومانی شده است. خودروی دیگر، دنا پلاس توربو اتوماتیک آپشنال است که مدل پایه آن ۵۴۵ میلیون تومان قیمت داشت، اما مدل جدیدش با توجه به مجوز ۴۴ میلیون تومانی شورای رقابت، خودرویی ۵۸۹ میلیون تومانی محسوب می‌شود.

اما شورای رقابت قیمت سورن پلاس با موتور P۷XU را حدودا ۳۸۹ میلیون تومان تعیین کرده که نسبت به قیمت مدل پایه، رشد ۴۸ میلیون تومانی را به خود می‌بیند.

خودروی دیگر پژو ۲۰۷ سقف‌شیشه‌ای است که در دو مدل اتومات و دستی رشد قیمت داشته است. قیمت مدل دستی این خودرو از ۳۴۳ میلیون تومان به ۴۲۳ میلیون تومان رسیده و مدل اتومات آن هم با توجه به رشد ۸۶ میلیون تومانی، حالا خودرویی ۵۱۲ میلیون تومانی است.

از سوی دیگر رانا پلاس ارتقا‌یافته نسبت به مدل پایه خود ۴۰ میلیون تومان رشد قیمت داشته است. شورای رقابت قیمت این خودرو را ۳۸۳ میلیون تومان تعیین کرده است. درنهایت تارا در دو مدل دستی و اتومات قیمت‌های جدیدی نسبت به مدل‌های پایه دریافت کرده است.

طبق اعلام شورای رقابت، تارا دستی P۱V با گیربکس MT۶ در مقایسه با مدل پایه ۹۸ میلیون تومان رشد قیمت داشته است. مدل اتومات این خودرو هم که قبل از ارتقا ۴۹۰ میلیون تومان بوده، حالا ۵۸۰ میلیون تومان قیمت دارد؛ یعنی رشدی ۹۰ میلیون تومانی.

قیمت خودرو

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها