بعد از عید قیمت سکه و ارز و طلا ارزان می شود؟/ پاسخ یک اقتصاددان

حسین راغفر اقتصاددان در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد بعد از عید و پرداخت عیدی و حقوق‌ها، قیمت سکه و ارز و طلا روند کاهشی به خود بگیرد، گفت: این به واکنش مردم بستگى دارد. اگر قرار شود که مردم فکر کنند به این شکل هم می‌شود زندگی کرد، چه دلیلی دارد که قیمت‌ها را بالاتر نبرند؟ مردم باید نسبت به این رویه معترض شوند. مردم در راهپیمایى ٢٢ بهمن به خود من گفتند که آقا زندگى ما متلاشى شده است، کى قرار است دولت بفهمد که ما زندگى مان متلاشى شده؟

بعد از عید قیمت سکه و ارز و طلا ارزان می شود؟/ پاسخ یک اقتصاددان

به گزارش مستقل آنلاین؛ حسین راغفر با بیان اینکه واقعیت این است که از این کار احمقانه تر و ناشیانه تر که بانک مرکزى اعلام کند ٥٠٠٠ هزار یورو به هر نفر که اعلام نیاز کند میفروشیم، وجود ندارد، گفت: این واقعا حرف بدون منطق و فکر است.

​حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه با توجه به روند افزایشی قیمت سکه، ارز و طلا در بازار، به اصلاحات نیوز می‌گوید: البته روند این افزایش قیمت‌ها همواره صعودی بوده و روز‌هایی هم که قیمت‌ها پایین می‌آید، صرفا یک نمایش بیشتر نبوده است. مسئله اصلى این است که خود حاکمیت و خود دولت تا کنون این بازى را مدیریت کرده ولى تبعاتش را نمی‌توانند کنند. این بازى را خود دولت مى کند، چرا که آخر سال است و برای پراخت عیدی، پاداش و حقوق کارکنان، منبعی ندارند و براى تأمین کسرى بودجه ها، این‌چنین قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

وی ادامه داد: این روند روى انتظارات عمومى هم اثر مى گذارد یعنى به دنبالش یک عده فکر مى کنند این افزایش قیمت ادامه دار خواهد بود و به همین دلیل به این مسابقه دامن مى زنند و تصور مى شود که قیمت تا ٥٠ هزار تومان افزایش مى یابد و، چون فعلا قیمت پایین‌تر است، تصمیم به خرید مى گیرند.

راغفر با بیان اینکه واقعیت این است که از این کار احمقانه‌تر و ناشیانه‌تر که بانک مرکزى اعلام کند ٥٠٠٠ هزار یورو به هر نفر که اعلام نیاز کند میفروشیم، وجود ندارد، گفت: این واقعا حرف بدون منطق و فکر است. این اقدام در واقع چند بار صورت گرفته و شکست خورده است، در اوایل دهه ٧٠ همین اتفاق رخ داد. همه می‌دانند که خزانه ارزى خالى است و این چه پز و نمایشى است که دولت و بانک مرکزى مى گوید مى خواهد به مردم ۵ هزار یوور بدهد؟ به چه دلیل؟ آیا فکر مى کند به این ترتیب قیمت ارز کاهش مى یابد؟ یا اینکه هدف هاى دیگرى در کار است، یعنى تصمیم دارند از این طریق مبالغ بزرگى را از ذخایر ارزى از کشور خارج کنند. اگر بخواهیم بپذیریم که این تصمیم ها، تصمیم نفوذی‌ها برای به آشوب کشیدن کشور نیست، واقعا سخت است که قبول کنیم این تصمیمات از روی جهل گرفته می‌شود.

 

حسین راغفر

 

این اقتصاددان، گفت: از یک طرف قیمت ارز را بالا می‌برند تا حقوق بدهند و بخشی از بدهى‌هاى شان را بپردازند. واقعیت این است که هزینه هاى این کار براى جامعه خیلى سنگین است، سؤال من از مسئولین و آن هایى که این سیاست‌ها را ترویج مى‌دهند این است که آیا اصلا به پیامدهاى چنین اقداماتى فکر کردند؟ اگر که طبقه محروم جامعه که از قربانیان اولیه و اصلى این سیاست‌ها هستن به کف خیابان‌ها بیایند آیا مى‌دانید چه اتفاقى رخ می‌دهد؟ در آن زمان دیگر هیچکس یاراى مقابله با آن‌ها را نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه صریحا هشدار مى دهم آن هایى که به دنبال این سیاست هاى بى خردانه هستند، به احتمال زیاد عنصر خارجى هستند، تصریح کرد: به نظرم این سیاست‌ها فقط براى این است که دولت بتواند کسرى بودجه هایش را با توجه به شب عید، تأمین کند و به این ترتیب ملاحظه میفرمایید که چه مصیبتى را براى جامعه به بار آورده است.

وى افزود: من همه این سیاست‌ها را در واقع ادامه سیاست‌هاى سه دهه گذشته صرف نظر از این که چه دولتى بر سر کار بوده و چه شعارى می‌داده است مى دانم. همه دولت‌ها مکلف بوده اند که این سیاست‌ها را به صورت یکدست اجرا کنند و به همین دلیل هم پیامدهایش همواره در جهت فقیرتر شدن قشر قابل توجهى از جامعه، به ویژه طبقات متوسط و فقیر جامعه بوده که در حال له شدن هستند. عناصر نفوذى این سیاست‌ها را ترویج می‌دهند تا جامعه را به سمت فروپاشى پیش ببرند، بنابراین ما تنها کارى که مى توانیم انجام دهیم این است که توصیه کنیم این سیاست‌هاى بى خردانه را بازنگرى کنید.

راغفر با انتقاد مجدد از تصمیم بانک مرکزی برای فروش ۵ هزار یورو به متقاضیان، گفت: چرا ارز مملکت را باید بیاورند و به هرکس که متقاضى است بفروشند؟ به چه دلیلى این کار را مى کنند؟ سابقه نشان مى دهد که این نوع اقدامات براى خارج از کردن ارز از کشور است. به هیچ وجه نمى توانم بپذیرم که این مسئله بدون نفوذ گروه هاى ذى نفع در اقتصاد کشور صورت گرفته، بنده کاملا متقاعد هستم که جریان هایى در داخل قدرت منافعشان در این سیاست‌هاست و منافع شان هم در تورم است. یعنى یک عده اى از درآمدهاى بزرگ و ثروت‌هاى عظیمی که از طریق افزایش تورم در کشور است، سود می‌کنند، این اقتصاد هیچ راهى جز سقوط ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه تا وقتی مردم سکوت می‌کنند، این رویه ادامه پیدا مى‌کند، خاطرنشان کرد: اینکه مردم به خرید سکه و ارز در این شرایط افزایشی روی می‌آوردند کار غلطى است، اما من مردم را محکوم نمى کنم، ولى این را دولت خودش دامن مى زند. وقتی دولت پول ملی را بی ارزش می‌کند، مردم اقدامى که انجام مى دهند یک اقدام کاملا عقلانى براى حفظ قدرت خرید و ارزش پول ملى شان است، اما دقیقا مردم هم در حال تضعیف کرن پول ملى هستند. متاسفانه این همان خط قرمزی است که دولت سیزدهم برای سیاست‌های اقتصادی‌اش اعلام کرده بود. یکى جلوگیرى از افزایش تورم و دومى جلوگیرى از کاهش ارزش پول ملى! که هر دوى این خطوط قرمز مدت‌هاست با این اقدامات شکسته شده است. وقتى آقاى رئیسى دولت را به دست گرفت، دلار ٢٧ هزار تومان بود حالا به ٤٨ هزار تومان رسیده است.

حسین راغفر در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد بعد از عید و پرداخت عیدی و حقوق‌ها، قیمت سکه و ارز و طلا روند کاهشی به خود بگیرد، گفت: این به واکنش مردم بستگى دارد. اگر قرار شود که مردم فکر کنند به این شکل هم می‌شود زندگی کرد، چه دلیلی دارد که قیمت‌ها را بالاتر نبرند؟ مردم باید نسبت به این رویه معترض شوند. مردم در راهپیمایى ٢٢ بهمن به خود من گفتند که آقا زندگى ما متلاشى شده است، کى قرار است دولت بفهمد که ما زندگى مان متلاشى شده؟

کسى این را می‌گوید که در راهپیمایى سالروز پیروزى انقلاب اسلامى شرکت کرده است. حاکمان، مسئولین و کسانی که چنین سیاست‌هایی را اتخاذ می‌کنند باید جوابگو باشند. این رویه راه حل دارد، اما حاضر نیستند به این راه حل‌ها تن دهند. راه حل این است که شما باید تقاضا را کنترل کنید، نه اینکه به تقاضا دامن بزنید، آنهم از طریق واردات خودروهاى لوکس، وارات میوه و....

منبع: اصلاحات نیوز

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.