برخی می‌گویند

دولت قیمت دلار را بالا می‌برد تا کسری بودجه‌اش را حل کند

برخی می‌گویند دولت خودش قیمت دلار را بالا می‌برد تا کسری بودجه‌اش را حل کند.

دولت قیمت دلار را بالا می‌برد تا کسری بودجه‌اش را حل کند

واکنش کیهان به تورم نرخ دلار

تصویری از دو جلد متفاوت روزنامه کیهان به دلار ۵۸۰۰ تومانی در دولت روحانی (سال ۹۷) و دلار ۴۱ هزار تومانی دولت رئیسی (سال ۱۴۰۱) در بین کاربران فضای مجازی پربازدید شده است.

در تاریخ ٢٠ فروردین ٩٧ این روزنامه متعلق به حسین شریعتمداری نوشت: 

هرچند افزایش‌های افسارگسیخته و حیرت‌انگیزی که نرخ دلار در سال گذشته تجربه کرد، اخبار بالا رفتن این ارز‌ها را به یک موضوع پیش پا افتاده و معمولی تبدیل کرده ‌اما در این مدت به قدری ارزش پول ملی کم شده که هیچ کسی نمی‌تواند در مقابل آن انگشت حیرت به دهان نگیرد.

روز گذشته یک رکوردشکنی خیره‌کننده دیگری رخ داد و نرخ دلار در آستانه ۵٨٠٠ تومان قرار گرفت. جالب اینجاست که نگاهی به آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت دلار دقیقا در فروردین سال قبل ٣٧٧۶ تومان بوده است؛ به عبارت دیگر طی یکسال اخیر بیش از ۵٠ درصد از ارزش پول ملی کم شده است.

دولتی که مدعی ثبات اقتصادی در کشور بود و طی چهار سال نخست خود همواره از ثبات نرخ ارز و کاهش تورم سخن می‌گفت، در حال حاضر کشور را در اوج ثباتی قرار داده است به نحوی که در همین چند روز آغازین فروردین، نزدیک به ٨٠٠ تومان گران شده است!

یعنی طی کمتر از ٢٠ روز اخیر، قیمت دلار، ٢/۵ برابر یکسال رشد کرده، رقمی که احتمالا در هیچ کجای جهان اتفاق نمی‌افتد ولی در زمان مدیریت دولت تدبیر و امید! رخ دادن چنین اتفاقاتی بعید نیست.

قیمت دلار در ابتدای روز گذشته ۵٢٠٠ تومان بود اما هرچه زمان گذشت بر قیمت آن به شکل چشمگیری افزوده می‌شد، چنانچه ابتدا با عبور از ارقام ۵٣٠٠ و ۵۴٠٠ تومان، از ۵۵٠٠ تومان هم گذشت و رقمی در حدود ۵٨٠٠ تومان را به جای گذاشت.

اوضاع کنونی بازار ارز به‌گونه‌ای است که شائبه رضایت دولت از افزایش قیمت دلار را تقویت می‌کند، چند روز پیش هم از قول مرتضی افقه (اقتصاددان) نوشتیم که: «متاسفانه برخی افرادی که می‌خواهند نرخ ارز افزایش یابد به روی دولت نفوذ دارند.» این موضوع وقتی اکبر ترکان به عنوان مشاور رئیس‌جمهور گفت: «اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود» قوت بیشتری گرفت.

 

اما دیروز کیهان در مطلبی در واکنش به قیمت دلار آورد:

آیا دولت خودش قیمت را بالا می‌برد؟

برخی می‌گویند دولت خودش قیمت دلار را بالا می‌برد تا کسری بودجه‌اش را حل کند. در این‌باره رئیس کل بانک مرکزی دیروز پاسخ داد آن چیزی که عایدی دولت است از محل عرضه دلار در سامانه نیما است. در واقع سامانه نیما ثبات دارد، هم عرضه‌ها و درآمد دولت خوب است بنابراین دولت هیچ انگیزه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد و قطعا (این ادعا) تکذیب می‌شود.

ضمن اینکه دولتی که تمام همّ‌ و غمّ خود را بر کنترل قیمت کالاهای اساسی و تامین مواد اولیه کارخانجات قرار داده، چطور ممکن است متمایل به افزایش نرخ ارز باشد. دولت نه‌تنها از گرانی ارز هیچ نفعی نمی‌برد، بلکه بارها اعلام کرده که نرخ فعلی ارز را غیرواقعی و زیان‌بار می‌داند.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.