در این شرایط اقتصادی مملکت، مثل یک معجزه قیمت دارو را پایین آوردیم!

با اجرای طرح دارویار نه تنها هیچ دارویی گران نشد، بلکه برخی داروها ارزان‌تر شد و این موضوع در این شرایط اقتصادی مملکت بیشتر شبیه معجزه بود.

در این شرایط اقتصادی مملکت، مثل یک معجزه قیمت دارو را پایین آوردیم! 

بهرام عین‌اللهی در اولین همایش ملی لاله‌های سپید و بزرگداشت شهدای مدافع سلامت، گفت: آنچه که مسلم است، این است که تاریخ را ما می‌سازیم و تاریخ چیزی جز سرنوشت و عملکرد ما نیست. اگر تاریخ تجربیات خوب داشته باشد، عملکرد ما بوده و اگر تجربیات تلخ داشته باشد، عملکرد ما خواهد بود. 

وزیر بهداشت در ادامه افزود: در بیماری کرونا کشورهای پیشرفته و ابرقدرت‌ها کاملا رفوزه شدند و نقش تاریخی‌شان منفی بود و مثل نازی‌ها و هیتلرها عمل کردند؛ چراکه وقتی یک کشوری بیمار دارد، هیچ وقت بیمار را تحریم نمی‌کنند و ما حتی اگر با بیماری دوست هم نباشیم، به دیدن وی می‌رویم و به وی رسیدگی می‌کنیم؛ اما ابرقدرت‌ها در این برهه از تاریخ مانند هیتلر عمل کردند و نه تنها کمک نکردند بلکه تحریم کردند. در همین راستا در ژنو به رییس سازمان بهداشت جهانی گفتم شما می‌گویید دارو و غذا تحریم نیست، اما بگویید که ما از کدام بانک خریداری کنیم؛ شما دارو و غذا و واکسن را تحریم کردید. اما دانشمندان ما در کشور افتخار آفرینی کرده و مقابل تحریم‌ها ایستادگی کردند و بر همین اساس هم ما امروز شش نوع واکسن پیشرفته تولید کردیم و بیش از ۱۵۱ میلیون دز واکسن تا کنون در کشور تزریق شده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: رفوزگی و مردود شدن ابرقدرت‌ها در تاریخ نوشته شده و نامردی کردند و امکانات ندادند؛ این درحالیست که مردم و مدافعان سلامت ما ایستادگی کردند و تا آخرین نفس در رابطه با درمان بیماران کار کردند. در همین دوران، خاک‌ها کنار رفت و واقعیت جامعه پزشکی مشخص شد؛ چراکه دست‌های بیگانه دنبال این بود که جامعه پزشکی ما را از مردم جدا کند؛ این درحالیست که یکی از موفقیت‌های ما بعد از انقلاب در جامعه پزشکی بود و امروز در درمان بسیاری از بیماری‌ها در دنیا ممتاز است. بنابراین دست‌های بیگانه به دنبال القای این بود که جامعه سلامت انسان‌های پول دوست هستند و با مطالب کذب تلاش داشتند جامعه سلامت را از مردم جدا کنند، اما کرونا نشان داد که جامعه سلامت ما جامعه ایثارگر و با مردم و همراه مردم است.

وزیر بهداشت همچنین به اجرای طرح دارویار در کشور اشاره کرد و گفت: در این دارویار نیز جامعه پزشکی به عنوان یک کار جدید، ایثارگری و فداکاری خود را نشان داد. درخشش جوانان ما تنها در صحنه‌های دفاعی و موشکی نیست بلکه در صحنه‌های علم و دانش نیز جوانان ما می‌درخشند و جوانان دانشمند و جهادی ما از چند ماه پیش تدوین طرح دارویار را شروع کردند و شاهد فعالیت شبانه روزی آنها بودم و طرحی کاملا دقیق و کارآمد را در کشور طراحی کردند و به دستور ریاست جمهوری و معاون اول ریاست جمهوری از صبح روز پنجشنبه گذشته اجرای طرح شروع شد.

وی افزود: آنچه که باعث تشکر بنده است، استقبالی است که همکاران مختلف و بویژه داروساز برای اجرای این طرح انجام دادند و با اجرای این طرح نه تنها هیچ دارویی از مسیر بیمه، گران نشد، بلکه برخی داروها ارزان‌تر شد و این موضوع در این شرایط اقتصادی مملکت بیشتر شبیه معجزه بود و این نشان داد جامعه پزشکی ما خدمت به محرومین و مردم را از اهداف خود می‌داند و در هر صحنه‌ای وارد می‌شود و کمک می‌کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: سندیکای داروسازان و صنعتگران ما خدمات و فعالیت‌های فی سبیل الله انجام می دهند و فعالیت‌های این افراد می‌تواند مملکت را بی‌نیاز کند؛ به طوری که تولید فراوان دارو می‌تواند علاوه بر تامین نیاز کشور، صادر نیز شود؛ چراکه ما هم علم هم دانش هم نیروی انسان مبتکر و جهادی و هم امکانات فراوان آن را داریم. بنابراین باید شرایطی ایجاد شود که این افراد به این صحنه‌ها وارد شوند.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه تاسیس بنیاد فرهنگی روایت شهدای مدافع سلامت میان وزارت بهداشت و بنیاد شهید با هدف انتشار روایت شهدای مدافع سلامت امضا شد و موسسه لاله‌های سپید به آدرس اینترنتی lalehayesepid.ir در این راستا ایجاد شده است./ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها