ازدواج به یکی از پیچیده‌ترین مقولات مبدل شده است

مدیر موسسه خیریه الزهرا (س) گفت: امروزه به دلیل اینکه جوانان خود اقدام به امر ازدواج می‌کنند حضور مشاور و راهنما در انتخاب هم‌کفو ضروری است.

ازدواج یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین مقولات اجتماعی و انسانی است که هسته اصلی شکل گیری کانون اجتماعی یعنی خانواده را شکل می‌دهد. از دیرباز و در همه فرهنگ‌ها و تمدن ها، نوع ازدواج و شکل گیری این مساله از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و هر کشور و هر منطقه سنت‌هایی برای این امر ابداع کرده اند و روی اصول این سنت‌ها نیز پایبند بوده اند.

ولی در عصر جدید و شکل گیری گونه‌های جدید از ارتباطات اجتماعی، ازدواج به یکی از پیچیده‌ترین مقولات مبدل شد و شکل گیری نوع جدیدی از ارتباطات مردم باعث شده است که روی سنت‌های ازدواج، حداقل در مراحلی، چون آشنایی و انتخاب تاثیرگذار باشد.

ازدواج‌های سنتی که مهمترین شاخصه آن، کمرنگ بودن نقش انتخاب گری فعال‌تر زوجین بود از دیر باز در سرزمین ما رایج بوده است، ولی در سال‌های اخیر با توجه به ارتباطات وسیع جوانان در محیط‌های اجتماعی، انتخاب گری فعالانه زوجین، پیش از ازدواج، پررنگ‌تر از گذشته شده و خانواده‌ها نیز در بسیاری از موارد به این مساله احترام می‌گذارند. امروزه بسیاری از جوانان تصور می‌کنند که کسی حق ندارد برای آن‌ها زوجی انتخاب کند و اصل انتخاب باید با کنشگری فعال آن‌ها صورت گیرد. حداقل در جامعه پسران این نگاه کاملا رایج است.

اما امروز هم موسسات و افرادی هستند که به شکل فعال در امر انتخاب زوج برای افراد فعالیت دارند. البته این مساله با توجه به نیازی است که در جامعه وجود دارد و عده‌ای که نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند و یا وقت ندارند که به دنبال زوج مناسبی به شکل فعال بگردند، این کار را به افرادی که در خانواده و اطراف آن‌ها زندگی می‌کنند می‌سپارند و یا بعضا به این موسسات.

در همین رابطه موسسه خیریه الزهرا (س) در قم که دارای ۴۰۰ شعبه در کشور است یکی از بهمترین مصادیق برای بررسی این مساله بود که باید برای تکمیل این گزارش با آن‌ها هم کلام می‌شدیم. این برنامه در قالب یک نشست با عنوان «هم کفو گزینی در ازدواج» به همت خبرگزاری ایسنا برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین امامی، مدیر موسسه خیریه الزهرا (س)، در این نشست با بیان اینکه مؤسســه الزهرا (س) در سال ۱۳۶۸ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۰ نیر ثبت رسمی گردید، عنوان کرد: در این سال‌ها ۱۸ هدف از جمله ایجاد اشتغال، کارآفرینی برای جوانان، مساعدت در امر ازدواج را دنبال کرده است.

وی با اشاره به اینکه دفتر مرکزی موسسه الزهرا (س) در تهران است و در همه استان‌ها و ۴۰۰ شهری که بالای ۲۰هراز نفر جمعیت دارند شعبه دارد، اظهار کرد: با توجه به کاهش جمعیتی که با آن روبه رو شدیم موسسه وارد مرحله‌ای جدیدتر به اسم اجرای طرح جهادی نمتا (نهضـت جهادی ملی ترویج و تامین ازدواج جوانان و تکثیر جمعیت ولایت محور) شده است و در همه محیط‌هایی مانند مساجد، اصناف، تیم‌های ورزشی، دانشگاه‌ها و... که مخاطب جوان و خانواده وجود دارد این طرح اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر کار جهادی و مردمی طرح نمتا اظهار کرد: در فعالیت موسسه‌ای، افراد به موسسه مراجعه می‌کنند، اما در طرح نمتا جهادگران این عرصه به سراغ خانواده‌ها و جوانان می‌روند.

حجت الاسلام والمسلمین امامی با اشاره به اینکه از ۸۵ هزار مسجد، ۴ هزار مسجد انتخاب شده است و بانوان منتخب به صورت صمیمی و دوستانه اطلاعات افراد را دریافت می‌کنند، افزود: بر اساس اطلاعاتی وارد شده یک مسجد ما بیش از ۱۰ هزار ورودی داشته است.

وی در رابطه با فرآیند همسریابی تصریح کرد: وقتی افراد به موسسه مراجعه می‌کنند بدون اخذ هیچ‌گونه هزینه‌ای مشخصات فردی‌شان همراه با شرایط و ویژگی‌های همسر مورد علاقه شان ثبت و توسط کارشناسان ومشاورین بررسی می‌شود و در صورت تمایل نیز با هزینه‌ای جزئی می‌تواند از خدمات مشاوره‌ای استفاده کند.

مدیر موسسه خیریه الزهرا (س) ادامه داد: پس از معرفی فرد هم کفو جلسـات دیداری بین طرفین در مؤسسه برگزار می‌شود و پس از موافقـت طـرفیـن مراسم خواستگاری طبق موازین عرف با رعایت نهایت احترام به شکل سنتی، در منـزل اشخاص صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این مسیر به زوجین مشاوره‌های تخصصی پایبندی به اصول خانواده، فرزندآوری، دوام ازدواج و... ارائه می‌شود، گفت: برای کمک به ازدواج آسان تحت عنوان پدیده نوین با مراکزی قرار داد منعقد شده است تا هزینه‌های مرتبط با ازدواج مانند لباس عروس، ورودی تالارها، آتلیه و... برای زوجین کاهش یابد.

حجت الاسلام والمسلمین امامی ادامه داد: همچنین در جهیزیه نیز سیستم تخفیف و تقسیط فعال شده و در بحث مسکن هم حدود ۸۰۰ مسکن ساخته و تحویل داده شده است که رایزنی شده که مجدد به صورت انبوه مسکن سازی انجام شود.

وی بیان کرد: در گذشته برای ازدواج جوانان، خانواده‌ها و اقوام ورود پیدا می‌کردند و در مرحله آخر جوانان وارد می‌شدند و باتوجه به اینکه خانواده‌ها مجرب و با تجربه‌تر بودند بسیاری از مشکلات وجود نداشت، اما امروزه به دلیل اینکه جوانان خود اقدام به امر ازدواج می‌کنند حضور مشاور و راهنما در انتخاب هم کفو ضروری است.

مدیر موسسه خیریه الزهرا (س) با بیان اینکه ازدواج دیرهنگام مجموعه‌ای از مشکلات را به وجود می‌آورد، اظهار کرد: به هر دلیلی هر ازدواجی ممکن است با مشکل مواجه شود، اما ازدواج‌های صورت گرفته در موسسه معمولاً پایدار است، زیرا هم کفو یابی می‌شوند.

ازدواج موقت خط قرمز موسسه است

فاطمه مرتضوی، مدیر داخلی موسسه الزهرا (س) نیز در این نشست با بیان اینکه محدودیت سنی برای ثبت نام افراد برای انتخاب همسر نداریم، عنوان کرد: خط قرمز موسسه ازدواج مجدد و موقت است؛ زیرا خانواده‌ها ما را امین آینده فرزندان شان می‌دانند به همین خاطر اگر هر کدام از کارمندان موسسه نیز این اشتباه را مرتکب شوند اخراج می‌شوند.

وی تصریح کرد: آسیب‌های ازدواج موقت بسیار زیاد است، زیرا همسان گزینی و تفحص وجود ندارد همچنین در ازدواج دائم هزینه‌ها به زندگی فرد برمی‌گردد، اما در ازدواج موقت هزینه‌ها از بین می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه برای ثبت‌نام آقایان شناسنامه و فیش حقوقی لازم است، بیان کرد: به طور کلی از اوایل سال ۱۳۹۰ ازدواج کاهش یافته است، اما فعالیت موسسه هم‌چنان رونق دارد.

مدیر داخلی موسسه الزهرا (س) با اشاره به اینکه در هر سال هزار ورودی داریم، اضافه کرد: در همه سنین و تحصیلات و جایگاه اجتماعی پرونده داریم و مراجعه کنندگان معطوف به گروه خاصی نیستند.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد تصور می‌کنند افرادی که به اینجا مراجعه می‌کنند شروطی برای ازدواج ندارند در حالی‌که این تصور اشتباه است.

مرتضوی در رابطه با کمک هزینه جهیزیه اظهار کرد: در بحث جهیزیه نیز برای مثال زوجین با آوردن ۱۰میلیون تومان می‌توانند ۲۰ میلیون تومان وسایل از سه برند مختلف انتخاب کنند.

وی با تاکید بر اینکه ازدواج و فرزندآوری در افرادی که سطح بالاتری از لحاظ اقتصادی دارند بسیار کمتر است، گفت: ازدواج در سنین بالا سبب سخت گ‌تر شدن ملاک‌ها و کاهش موفقیت در ازدواج می‌شود در حالی که ازدواج در سنین بهار ازدواج (مرد کمتر از ۳۰ و دختران کمتر از ۲۵ سال) درصد موفقیت بالاتری دارد.

مدیر داخلی موسسه الزهرا (س) با اشاره به اینکه به تأخیر انداخت ازدواج آسیب‌های متعددی به همراه دارد، بیان کرد: بالارفتن تحصیلات توقعات را بالا می‌برد و سبب می‌شود گاهی افراد مجبور شوند با کسی که قبلا ازدواجی ناموفق داشته است ازدواج کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از ازدواج‌های دانشجویی با عشق کاذب است، اظهار کرد: در روایات بیان شده است که بعد از ازدواج مهر ایجاد می‌شود و رزق و روزی افراد افزایش میابد.

مرتضوی در رابطه با فعالیت‌های خیریه‌ای موسسه گفت: بسته‌های معیشتی در صورتی تداوم پیدا می‌کنند که فرد اشتغال داشته باشد به همین خاطر موسسه در زمینه ایجاد اشتغال هم فعالیت می‌کند و در بسیاری از مواقع مواد اولیه را هم می‌دهد./ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها