تشخیص سلامت بیمار از طریق حسگر ادرار

تحلیل ادرار یک منبع ارزشمند از داده ها درباره سلامت بیمار است اما نمونه گیری و تحلیل آن کار وقت گیری است. درهمین راستا حسگر جدیدی ابداع شده که با نصب در پوشک ها این کار را انجام می دهد.

به نقل از نیواطلس، فناوری مذکور توسط شی شی و هوی جیون چن از دانشگاه سان یات سن چین توسعه یافته و شامل یک دستگاه انعطاف پذیری به اندازه یک سکه کوچک است. داخل آن ۵ الکترود مختلف نصب شده اند. الکترودهای مذکور به یک صفحه مدار مجهز به ماژول بلوتوث و باتری لیتیوم یونی متصل شده اند. آنها می توانند یون های پتاسیم، سدیم، پراکسید هیدروژن، اسید اوریک و گلوکز را ردیابی کنند که همگی نشانگرهای مرتبط با بیماری های مختلف هستند.

هنگامیکه حسگر نمونه ادرار به دست آمده از ۳ داوطلب را بررسی کرد، مشخص شد عملکرد آن به اندازه سیستم های تحلیل تجاری استاندارد است. نوارهای تست کاغذی (یک گزینه دیگر برای تست ادرار) به اندازه آنها حساس نبودند.

این حسگر هنگامیکه در پوشک بزرگسال نیز قرار گرفت عملکرد خوبی داست. محققان معتقدند در شرایط نرمال حسگر باید چند بار داده ها را بخواند تا به داده های دقیق دست یابد.

می توان با موبایل یا تبلتی که کنار تختخواب بیمار قرار دارد و با بلوتوث به حسگرها مرتبط است، به طور آنی به اطلاعات دست یافت. در این فرایند نیازی به تجهیزات لازم جمع آوری نمونه آزمایشگاهی نیست.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها