برای جلوگیری از افزایش آمار بیکاران از پذیرش جوانان در دانشگاه جلوگیری کنید

باید یا بازار کار را برای جوانان فراهم کرد و یا از پذیرش‌ بالا جلوگیری کرد تا آمار بیکاران افزایش پیدا نکند.

امام جمعه اهواز به وزارت علوم: از پذیرش بالای جوانان در دانشگاه جلوگیری کنید تا آمار بیکاران افزایش پیدا نکند یا بازار کار برایشان فراهم کنید

نماینده ولی فقیه در خوزستان با بیان اینکه خروجی دانشگاه‌ها باید متناسب با نیاز جامعه باشد، گفت: آمار ورودی به دانشگاه‌ها بالا است اما خروجی آن بر اساس نیاز جامعه نیست.

حجت السلام سید محمد نبی موسوی‌فرد جمعه شب در جریان دیدار معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیت نماینده ولی فقیه در استان، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم که باید به صورت جدی به آن توجه شود خروجی موثر دانشگاه‌ها است.

وی افزود: باید یا بازار کار را برای جوانان فراهم کرد و یا از پذیرش‌ بالا جلوگیری کرد تا آمار بیکاران افزایش پیدا نکند.

امام جمعه اهواز بیان کرد: امروزه تعداد قابل توجهی از جوانان با وجود تحصیلات عالی بیکار هستند که نشان می دهد میزان ورودی و خروجی به دانشگاه با آمار اشتغال و بازار کار تفاوت زیادی دارد.

نماینده ولی فقیه در خوزستان بیان با بیان اینکه خروجی دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی برای اشتغال سرگردان نباشند، بیان کرد: اکنون در حوزه های علمیه ابتدا دوره عمومی گذرانده می شود و پس از آن طلاب دوره‌های تخصصی را بر اساس نیاز جامعه می گذرانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد گفت: اگر شرایط در دانشگاه ها نیز اینگونه ایجاد می شد که مقطع کارشناسی سقف تحصیلات در نظر گرفته شود و برای افرادی که دوره تخصصی را در مقاطع بالاتر می گذرانند ضمانت اشتغال بیشتری ایجاد شود، شاید دانشگاه‌ها تا اندازه ای بر اساس نیاز بازار کار خروجی داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر یک هزار دانشجو نیاز بازار کار است در حالی که ۳۰ هزار فارغ‌التحصیل خروجی دانشگاه‌ها است و این سیستم تنها به آمار بیکاران جامعه اضافه می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: باید در سطوح دبیرستان به مهارت آموزی بیشتر توجه شود تا جوانان در ادامه راه با تخصص وارد جامعه شوند.

وی افزود: راه اندازی دانشگاه فرهنگیان یکی از اقدامات ارزشمند بود اما تعدادی از افراد هنوز با وضع مطلوب فاصله دارند.

حجت الاسلام موسوی فرد اظهارداشت: اگر آموزش براساس فرهنگ ناب اسلامی صورت گیرد، آنها نیز می توانند فرزندان خوبی برای جامعه تربیت کنند.

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمعه شب در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان به ارائه گزارش عملکردی از اقدامات ۱۰۰ روز اخیر وزارت علوم جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های سراسر کشور، پرداخت و ارتباط موثر دانشگاه‌ها با جامعه را از اولویت‌های اصلی این وزارتخانه برشمرد./انتخاب

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها