نحوه دریافت شناسنامه برای فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی + جزئیات

به گفته مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور حدود ۷۵ هزار نفر از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در وبسایت این اداره کل برای دریافت شناسنامه پیش ثبت نام کرده اند.

مهدی محمودی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور امروز در محل اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با تحویل دادن اولین شناسنامه ایرانی فرزندان اتباع خارجی، گفت: امروز اولین شناسنامه‌های صادر شده به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با پدر خارجی تحویل داده شد.

محمودی تصریح کرد: در گذشته و در سال ۸۵ ماده واحده‌ای در قانون وجود داشت که بر اساس آن به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می‌شد این قانون خلاهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب شد و به همه استان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد.

وی گفت: حدود سه الی چهار ماهی است که روند صدور شناسنامه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی آغاز شده است.

محمودی گفت: در اولین گام شناسنامه خانواده شهبازی فرزندی که پدرش پزشک و مادرش پرستار بود و حین خدمت به بیماران کرونایی شهید مدافع سلامت شد، تقدیم شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، افزود: در این طرح، ۲۸ هزار نفر زیر ۱۸ سال و ۴۷ هزار نفر، بالای ۱۸ سال نام نویسی کرده اند و هم اکنون ۱۰ هزار پرونده تکمیل شده است.

محمودی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: این اقدام جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بین الملل و حقوق بشر هم قابل ارج و احترام است.

وی در همین خصوص یادآور شد: امروز تمام کشورهای جهان از این اقدام ایران تقدیر و تشکر کردند.

محمودی در خصوص فرایند صدور شناسنامه گفت: یک فرایند سه ماهه از استعلام و تا بررسی هویت طول می کشد و در نهایت بعد از اخذ تاییده های لازم کار صدور شناسنامه در سازمان ثبت و احوال صورت می گیرد.

مدیرکل اتباع در خصوص تعداد ازدواج های صورت گرفته در این حوزه هم گفت: طبق آمارهای اخذ شده حدود ۳۵ هزار ازدواج صورت گرفته و فرزندان حاصل از این ازدواج ها تابع این قانون خواهند بود.

محمودی درخصوص شمولیت طرح هم گفت: این قانون کلی است و برای همه کشورها قابلیت اعمال داد و ما ثبت نام هایی از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم داشتیم.

محمودی در خصوص نحوه ثبت نام هم گفت: ثبت نام برای اخذ شناسنامه از دو مجرای حضور در محل اداره کل اتباع، استانداری ها، فرمانداری ها، دفاتر خدمات اتباع خارجی و دیگری به صورت مجازی با ثبت مشخصات در سایت اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی (BAFIA) صورت می گیرد.

 
منبع: ایسنا
‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها