علائم و نشانه های کمبود ویتامین ب را بشناسید

فارموکولوژیست دانشگاه علوم پزشکی خاسان شمالی اعلام کرد: کمبود ویتامین ب به طور قابل توجهی عملکرد سلول ها و سیستم ایمنی بدن را مختل می کند.

دکتر امیررضا افشاری گفت:  ویتامین های گروه ب  گروهی از ویتامین های محلول در آب است که به طور طبیعی در انواع غذاهای مختلف وجود دارد و نقش مهم آن در متابولیسم سلول ها و سنتز سلول های قرمز خون است.

دکتر افشاری با بیان این که  ویتامین های گروه ب بیشترین فراوانی را در گوشت، تخم مرغ و لبنیات دارند ، افزود: این ویتامین به ویژه در گوشت هایی نظیر بوقلمون، ماهی تن و جگر به مقادیر فراوان یافت می شود و از آن جا که در آب قابل حل هستند، به راحتی هم دفع می شوند ، این در حالی است که جذب، استفاده و متابولیسم فردی ممکن است متفاوت باشد.

وی به علایم و نشانه های کمبود ویتامین ب اشاره کرد و اظهار داشت:  خستگی عمومی، ضعف، کم خونی، کاهش یا افزایش وزن، علایم آسیب عصبی نظیر سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا، تضعیف سیستم ایمنی بدن و افسردگی از علایم کمبود ویتامین ب به شمار می رود  که آگاهی از آن لازم و ضروری به نظر می رسد.

 

بیشتر بخوانید : 

جزئیات پرداخت وام 50 میلیونی به بازنشستگان اعلام شد

 

کارن همایونفر آهنگساز معروف سکته قلبی کرد + بیوگرافی و تصاویر

 

چالش مومو چیست و چه خطراتی دارد؟ + فیلم و جزئیات

 

این عضو هیات علمی  دانشگاه یادآور شد: زناان باردار، افراد بالای ۵۰ سال، افراد دارای رژیم های محدود و بدون محصولات حیوانی نظیر پیروی از رژیم های گیاهی و .... بیشتر از دیگر افراد در  معرض خطر کمبود ویتامین ب  قرار دارند.

دکتر افشاری در خصوص استفاده از داروی نوروبیون توضیح داد: اگرچه مصرف نوروبیون ممکن است به جلوگیری از کمبود ویتامین ب کمک کند یا یک مورد خفیف را درمان کند، اما در برخی موارد ممکن است کافی نباشد.

وی خاطرنشان کرد: کمبود شدید ویتامین ب ممکن است به دوزهای بیشتری که تحت نظر پزشک داده می شود، نیاز داشته باشد، بنابراین مصرف آن به طور حتم  با مشاوره پزشک انجام شود.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها