انجمن اسلامی مهندسان ایران خواستار تجدید نظر اعدام سه تن از دستگیرشدگان آبان ۹۸ شد

انجمن اسلامی مهندسان ایران در بیانیه ای خواستار توقف و تجدید نظر در حکم اعدام سه تن از دستگیرشدگان اعتراضات آبان ۹۸ شد.

انجمن اسلامی مهندسان ایران خواستار تجدید نظر اعدام سه تن از دستگیرشدگان آبان ۹۸ شد

به نام خداوند بخشنده مهربان

خبر مبنی بر قطعی شدن حکم اعدام ۳ نفر از جوانانی که در جریان اعتراضات آبانماه ۱۳۹۸ دستگیر شده‌اند مورد توجه گسترده افکار عمومی قرار گرفت و موجب نگرانى عمیق و عکس العمل روانی جامعه شد تا جایی که بزرگترین واکنش کاربران فضای مجاری را برانگیخت و بعنوان نمونه هشتک #اعدام_نکنید میلیون ها بار در شبکه اجتماعی توییتر که فیلترینگ آن مایه شرمساری است، دیده شد. خبری که به نگرانی گسترده میان صنوف و اقشار مردم از نخبگان، دانشگاهیان، حقوقدانان، فعالان مدنی، فرهنگی و هنری شکل داد، نشان از وجود حساسیت افکار عمومی به روند رسیدگی غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران نمایندگان رسانه‌ها و وکلای دادگستری به اتهامات، محاکمه و تعیین مجازات اشد برای محکومین این قبیل پرونده ها دارد.

اکنون که مجازات تعیین شده منجر به واکنش‌ عمومی شده و در حالی که قاطبه اصلاح طلبان، میهن دوستان و آزادیخواهان محکومان را مستحق چنین مجازاتی نمی‌دانند، تصور نمیشود که دستگاه قضایی برخلاف منطق مجازات عمل کرده است؟ آیا اصرار و تاکید بر اجرای این احکام موجبات تضعیف و تردید نسبت به جایگاه قوه قضائیه در اذهان عمومی نخواهد شد؟

انجمن اسلامی مهندسان ایران به عنوان یک حزب اصلاح‌طلب طرفدار هرگونه کنش گری و سیاست ورزی عاری از خشونت، کاربرد خشونت در هر سطحی را نفی میکند و باور دارد که اعدام معترضان نه تنها به کاهش خشونت در سطح جامعه کمک نمی‌کند، بلکه تاثیر عکس خواهد داشت و شکاف عاطفی و بی اعتمادی میان حکومت و مردم را عمیق تر خواهد ساخت. تازه اگر این اتهامات درست و قابل اثبات باشد و عده ای، متهمان را مستحق چنین مجازاتی بدانند، پس چرا باید رسیدگی به اتهامات تابع شرایط پنهان کاری و محرمانگی باشد؟ از این زاویه، صدور حکم اعدام برای این سه جوان، در روندی که از شفافیت کافی برخوردار نبوده و طی آن حقوق متهمین به طور کامل رعایت نشده قابل توجیه نیست.

این انجمن صمیمانه و از سر دلسوزی به مقامات مسئول توصیه میکند مواجهه با فرزندان مردمی که همواره در سخت‌ترین شرایط، از کشور و منافع ملی در برابر بیگانگان و بدخواهان دفاع کرده‌اند، نیازمند شکیبایی، درایت، دقت و عطوفت فراوان است.

بر این اساس، انجمن مهندسان، بی توجه به ترفند و پروپاگاندای ترامپ که از حیث ضدیت با حقوق بشر فردی شناخته شده است و تلاش او را باید اقدامی در جهت واکنش و تحریک مسئولین حکومت ایران برای جلوگیری از تجدید نظر در احکام صادره دانست، تقاضا دارد دستگاه قضایی ضمن صدور دستور توقف اجراى احکام مزبور و اتخاذ تدابیر مقتضى در نقض رای محکومیت، نسبت به رسیدگى مجدد و دادرسی مجدد متهمان با رعایت کامل قانون و بصورت شفاف و علنی، بازنگری این پرونده را فراهم نماید. 

انجمن اسلامی مهندسان ایران 

25 تیرماه 1399

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها