تصمیم عجیب وزارت صمت و بانک مرکزی چقدر جدی است؟

خداحافظی ایرانیان با گوشی های پرچمدار

واردات گوشی مسافری بالای ۳۰۰ یورو ممنوع نیست

بنابر اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، واردات و ثبت تلفن‌های همراه هوشمند به ارزش بالای ۳۰۰ یورو(۷ میلیون تومان) به ایران ممنوع اعلام شده است! اما گفته شده که در کمیته مشترک میان بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع اعمال ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو منتفی شد.

حجم ویدیو: 1.47M | مدت زمان ویدیو: 00:00:45

"انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران چند روز پیش اطلاعیه‌ای منتشر کرد که خبر از منع واردات گوشی هوشمند با قیمت بیش از ۳۰۰یورو می‌داد.

از انتهای اسفندماه، شاهد کمبود گوشی هوشمند در بازار ایران و واردات محدود آن به‌سبب شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا بودیم. البته محدودیت‌های ورود کالای IT در ایران تنها به‌علت شیوع کرونا نبود و روال دریافت ارز برای این دسته کالا نیز با محدودیت‌های شدیدی رو‌به‌رو شده است.

مدیر روابط عمومی مدیاپردازش می‌گوید که از ابتدای سال جدید، واردات تجاری این کالا با قیمت بالای ۳۰۰یورو انجام نشده است. این جمله بدان معنا است که دیگر گوشی اپل وارد بازار کشور نخواهد شد. البته در اطلاعیه‌ی انجمن واردکنندگان موبایل گفته شده که جلوی واردات مسافری این کالا نیز گرفته شده است.

ممنوعیت واردات گوشی‌های تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو

​اعلام این خبر همزمان با افزایش چشم گیر قیمت گوشی تلفن همراه و قطعات جانبی آن واکنش های متعددی را از سوی کاربران به همراه داشت.

در تماس زومیت با انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفته شد که مصوبه‌ی ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰یورو هنوز صادر نشده اما این موضوع قطعی شده و اطلاعیه‌ی رسمی آن چند روز دیگر اعلام می‌شود.

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل  اظهار کرد که از ابتدای سال انجمن واردکنندگان موضوع را به شرکت‌ها اعلام کرده ... به‌گفته‌ی او، یکی از دلایل اینکه دیگر گوشی بالای ۳۰۰ یورو وارد نمی‌شود، تخصیص‌نیافتن ارز به واردات موبایل است.

عالیان ادامه داد: این تصمیم در پی پیشنهاد این انجمن اتخاذ شده چرا که مبلغ ارز تخصیصی از سوی بانک مرکزی برای واردات موبایل از 2 میلیارد و 400 میلیون یورو در سال گذشته به یک میلیارد و پانصد میلیون یورو در سال جاری کاهش پیدا کرده بود.

به گفته وی: «گوشی تلفن همراه با ارزش بالای 300 یورو تنها 10 تا 15 درصد نیاز کشور را تامین می‌کند، اگر بخواهیم این یک و نیم میلیارد یورو را به کالای بالای 300 یورو تخصیص دهیم منطقی نیست.»

همزمان با افزایش انتقادات به ممنوعیت واردات تلفن همراه با ارزش بالای 300 یورو، محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات در پیامی اعلام کرد: «ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای 300 یورو دارای سه ایراد جدی است. با رئیس کل بانک مرکزی و همچنین سرپرست وزارت صمت، صحبت و استدلال‌ها را مطرح کردم. با تأکید برضرورت رعایت اولویت‌های منابع ارزی کشور، بنا شد این تصمیم بازنگری شود.»

ممنوعیت واردات گوشی‌های تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت گفت:

هیچ ابلاغیه‌ای به گمرک مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی‌های تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو صادر نشده است.

واردات به صورت مسافری با رعایت فرآیند‌های مرتبط با رجیستری کالا در مورد تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو نیز ممنوع نیست. 

اما در نهایت، تصمیم‌گیری نهایی با تائید کمیته مشترک میان بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت ارتباطات صورت خواهد گرفت که متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت نیز گفت: ممنوعیت واردات گوشی‌های موبایل صحت ندارد و به گمرک دستوری داده نشده و صرفا صورت‌جلسه تصمیمات یک کارگروه ارزی بوده است.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها