نتایج امیدبخش داروهای طب سنتی برای درمان کرونا

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اشاره به نتایج امیدبخش داروهای طب سنتی "کمک کننده" به درمان کرونا در کشور، از کوتاه شدن زمان بستری مبتلایان به کووید۱۹ به دنبال مصرف این داروها (همزمان با سایر درمان‌های اصلی) خبر داد.

نتایج امیدبخش داروهای طب سنتی برای درمان کرونا

علیرضا عباسیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نتایج کارآزمایی بالینی داروهای طب سنتی برای "کمک" به درمان بیماری کووید۱۹، تاکنون امیدبخش بوده است، گفت: البته قصد داریم تا انتشار مقالات و نتایج دقیق کارآزمایی صبر کنیم تا دقیق‌تر با مردم صحبت کنیم.

وی درباره نتایج فعلی به دست آمده درخصوص این داروها، افزود: در حالی که به طور میانگین بیماران کرونایی حدود پنج روز در بیمارستان بستری بودند، بیماران مورد مطالعه ما که از داروهای طب سنتی هم در کنار سایر درمان‌های اصلی استفاده می‌کردند، دو روز زودتر از بیمارستان مرخص شدند. همین موضوع از آنجایی که هزینه‌های بخش سلامت را کاهش می‌دهد بسیار حائز اهمیت است.

عباسیان با بیان اینکه برخی علائم بیماری کووید ۱۹ به دنبال مصرف این داروها سریع‌تر بهبود یافته است، تاکید کرد: البته این کارآزمایی خیلی سخت انجام شده است. متاسفانه بستر برای انجام تحقیقات طب ایرانی در تمام زمینه‌ها فراهم نیست، زیرا عموما طب نوین در مراکز درمانی برقرار است و حس عدم اطمینان نسبت به تدابیر، داروها و دستورات طب ایرانی وجود دارد. این عدم اطمینان سبب می‌شود یک مرکز پ

وی با تاکید بر اینکه کارآزمایی بالینی داروهای طب سنتی در زمینه کمک به درمان بیماری کووید۱۹ با رضایت کتبی بیمار آغاز می‌شود، تصریح کرد: تمام استانداردهای یک‌پژوهش‌ اجرا می‌شود و درمان با این روش با کسب رضایت بیمار یا خانواده او آغاز شده است.  

عباسیان با بیان اینکه دلیلی وجود ندارد همه‌ روش‌های سنتی کمک کننده به درمان کرونا پاسخ مثبت بگیرند، گفت: بیماری کووید ۱۹ بسیار قوی است و از طرفی ما هم در طب سنتی به دلیل برخی حساسیت‌ها و محدودیت‌ها نمی‌توانیم روش‌های قوی این طب را اجرا کنیم.  

 

ژوهشی که بودجه پژوهشی محدودی هم دارد، ترجیح دهد آن بودجه را برای پژوهش‌های رایج طب نوین صرف کند. یا در مواردی که حساسیت مردم نسبت به بیماری زیاد است، احساس ریسک نسبت به طب سنتی پدید می‌آید.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها