گسل مشا چه ویژگی‌هایی دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که ارتباطی ساختاری میان گسل‌های "مشا" و "شمال تهران در محدوده مرکزی گسل مشا از"دره مشا" تا "لواسان" وجود دارد.

گسل مشا چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

دکتر شهریار سلیمانی آزاد، پژوهشگر لرزه‌زمین ساخت و متخصص پالئوسایزمولوژی –تکتونیک جنبای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی:

 حرکات جوان بخش مرکزی گسل مشا با انتقال به بخش خاوری گسل شمال تهران در لواسان به مناطق داخلی‌تر شمالی شهر تهران منتقل شده و می­‌شود.

"مشا" یک گسل تکی و یکپارچه نیست و براساس تحقیقات و پژوهش‌های ملی و بین­‌المللی که از سالیان گذشته بر روی گسل مشا انجام داده‌­ایم، این گسل، قطعه قطعه و دارای دست­کم 3 بخش متفاوت "خاوری"، (از فیروزکوه تا دره مشا) "بخش میانی" (از دره مشا تا منطقه لواسانات به طرف شهرستانک) و "بخش باختری" (از شهرستانک تا ورده و باختر کرج) است و از این رو، فعالیت لرزه­ای بخش‌­های متفاوت آن اثرات متفاوتی را بر بخش‌­های مختلف تهران ­بزرگ و حتی کرج و آبیک می‌­تواند داشته باشد.

هندسه گسل مشا نشان می‌دهد که با ساختار بزرگ گسلی مواجه هستیم،  گسل بزرگی که توان لرزه‌زایی بزرگ را داشته باشد، جزو گسل‌های اصلی محسوب می‌شود ولی گسل‌های کوتاه‌تر معمولا توانایی ایجاد زلزله‌های کوچکتری را دارند. 

با توجه به ویژگی‌هایی که اشاره شد،‌اقدام به مطالعات مختلفی چون پالئوسایزمولوژی شد و نتایج این مطالعات حکایت از آن دارد که گسل مشا به همراه گسل شمال تهران یکی از توانمندترین سامانه‌­های گسلی ایران مستقر در منطقه پرجمعیتی چون تهران است.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها